Najlepsze samochody dla seniorów wybrane. Jeden model zaskakuje
Starsze osoby mają szczególne wymagania, jeśli chodzi o samochód. Jakie modele najlepiej wpiszą się w preferencje starszych wiekiem kierowców?
Starsze osoby, które odłożyły trochę pieniędzy i chcą je wydać na nowy samochód (wychodzą przy tym z założenia, że jest to pewniejsza inwestycja, która przynajmniej w najbliższym czasie nie będzie wiązać się z różnego rodzaju naprawami) mogą mieć problem z wyborem odpowiedniego pojazdu. Wszystko wynika z faktu, że seniorzy, w porównaniu z ich dziećmi czy wnukami, mają trochę inne oczekiwania względem nowego auta.
Badania wykazały, że większość kierowców-seniorów uznaje za zbytek wszelkiego rodzaju technologiczne nowinki. Przebrnięcie przez nierzadko mało intuicyjne menu auta, by np. włączyć klimatyzację czy wybrać ulubioną stację radiową, może denerwować nawet młodych, a dla starszych może być problemem nie do pokonania.
Większego znaczenia nie ma również to, jaką mocą dysponuje auto. Ma przetransportować podróżnych z punktu A do punktu B, a to, ile czasu potrzebuje na rozpędzenie się do 100 km/h, jest kwestią drugorzędną. Dla seniora istotne są natomiast wymiary samochodu. Auto musi być odpowiednio wysokie, by wsiadanie i wysiadanie nie stanowiło problemów, a przy tym dość niewielkie, żeby dość łatwo manewrować nim w wąskich uliczkach czy na ciasnych parkingach.
Specjaliści z niemieckiego automobilklubu ADAC przeanalizowali ofertę rynkową i wybrali nowe samochody, które będą odpowiadać potrzebom starszych kierowców. W związku ze specyficznymi oczekiwaniami tej grupy użytkowników eksperci nie brali pod uwagę mocy czy różnego rodzaju udogodnień cyfrowych danego auta, uwzględnili natomiast wymiary samochodu - musiał on mieć nie więcej niż 4,5 m długości i minimum 1,5 m wysokości. Wzięto również pod uwagę wysokość siedziska (co najmniej 47 cm), wysokość progu załadunkowego (maksymalnie 78 cm) czy widoczność we wszystkich kierunkach.
Wybrane w ten sposób modele aut pogrupowano według cen. Powstałe zestawienie prezentuje się następująco:
Samochody w cenie 20 tys. - 25 tys. euro
Samochody w cenie 25 tys. - 30 tys. euro
Samochody w cenie 35 tys. - 40 tys. euro
- Audi Q3
- Toyota Corolla Cross
- Volkswagen T-Roc Cabrio
- Mercedes klasy B
- Skoda Karoq
Samochody w cenie 40 tys. - 45 tys. euro
- Mitsubishi Eclipse Cross
- BMW X1
- Mercedes GLA
- Opel Combo-e i pokrewne modele (np. Citroen Berlingo czy Fiat Doblo, zwrócono uwagę, że pokrewne modele oferowane są również z silnikami spalinowymi)
Samochody w cenie od 45 tys. euro
- Jaguar E-Pace
- Kia e-Soul
- Kia Niro EV
Jak się okazuje, najbardziej przyjaznym dla starszych osób producentem jest Volkswagen. W całym zestawieniu znalazły się trzy modele niemieckiego producenta. Dość ciekawie prezentuje się w nim T-Roc Cabrio, jednak trzeba pamiętać, że model nie jest oferowany w naszym kraju, a już wkrótce zniknie również z innych rynków Europy. Tworzeniem samochodów przyjaznych dla seniorów mogą również pochwalić się Nissan czy Seat, których auta znalazły się w dwóch najniższych cenowo przedziałach.