Nissan Qashqai

Nissan Qashquai jest osobowym kompaktowym crossoverem produkcji japońskiej marki. Zbudowano go na bazie płyty podłogowej wykorzystanej w Nissanie X-Trail. Auto łączy cechy pojazdu kompaktowego i SUV-a.
Nissan Qashqai - najważniejsze informacje
Od roku 2021 jest produkowana trzecia generacja Nissana Qashqai. /materiały prasowe

Nissan Qashqai - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rozpoczęcie produkcji:

    2006

Nissan Qashquai jest osobowym kompaktowym crossoverem produkcji japońskiej marki. Zbudowano go na bazie płyty podłogowej wykorzystanej w Nissanie X-Trail. Auto łączy cechy pojazdu kompaktowego i SUV-a.

Historia Nissana Qashqai

Poprzednikiem Qashqaia był model Mistral. Pierwsza generacja auta została zaprezentowana na targach motoryzacyjnych w Paryżu w 2006 roku. Dwa lata później przedstawiono przedłużoną wersję pojazdu z dodatkowym rzędem siedzeń – Qashqai +2. Ma inną atrapę chłodnicy oraz bardziej kanciasty tył. Jest oferowany również na rynku japońskim (jako Dualis) i chińskim (pod nazwą CCUV).

W 2009 roku pojazdowi zmieniono przedni zderzak, maskę silnika, kształt przednich reflektorów oraz błotniki. Lampy wyposażono w nowoczesne diody LED.

Od roku 2021 jest produkowana trzecia generacja auta. Był jedną z ważniejszych premier tego roku ze względu na sympatię kierowców do modelu.

Nissan Qashqai – generacje

Pierwsza generacja pojazdu to kompaktowy SUV segmentu I. Nazwą nawiązuje do plemienia Kaszkajów – nomadów zamieszkujących południowo-wschodni Iran. Na początku miał być mieszanką samochodu terenowego z samochodem segmentu C. 

Do roku 2007 Nissan Qashqai był najmniejszym SUV-em japońskiej marki.

Nissan Qashqai II wyglądem nawiązuje do prototypu o nazwie Hi Cross Concept. To pierwszy pojazd powstały na nowej płycie podłogowej Nissan CMF, stworzonej przez Nissana i Renault. Jest większy, ale niższy i lżejszy od poprzednika. Tak jak on, auto jest niedostępne w Ameryce. Zamiast niego sprzedawany jest model Rogue.

Najnowszy Nissan Qashqai III jest większy od poprzedniego, co zwiększyło nie tylko przestrzeń wewnątrz, ale także poprawiło estetykę nadwozia. Ma elektrycznie regulowane fotele z pamięcią ustawienia i funkcją masażu! Oferuje również duże wyświetlacze przed kierowcą oraz w konsoli centralnej i wyświetlacz przezierny typu head-up.

Japończycy dodali również tradycyjne, jednofunkcyjne przyciski.

Nissan Qashqai – dane techniczne

Auto ma napęd przedni AWD. Zbiornik paliwa pierwszej generacji pomieści 65 l. płynu. Model dysponuje spalinowym czterocylindrowym silnikiem R4 w 4 wersjach: 1.6 o mocy 114 KM, 2.0 o mocy 142 KM, 1.5 o mocy 106 KM oraz 2.0 o mocy 150 KM. 2 pierwsze wersje to silniki benzynowe, kolejne są wysokoprężne. Podczas liftingu w 2009 roku dodano nowy silnik wysokoprężny o pojemności 1,5 l. Pojazd pomieści do 7 osób.

Pierwsza generacja jest dostępna w 3 wersjach wyposażeniowych: Tekna, 350 oraz I-WAY, będącej wersją limitowaną. Ona również dostała kilka opcji silników R4: 2 benzynowe i 2 wysokoprężne.

Druga generacja otrzymała aż 8 wersji silnika R4. Są to: 1,2 DIG-T 115 4 × 2 o mocy 115 KM, 1.2i DIG-T 4 × 2 XTRONIC o mocy 116 KM, 1.6i DIG-T 4 × 2 MR16DDT o mocy 163 KM, 2.0MR20DE o mocy 150 KM. To silniki benzynowe. Natomiast silnikami wysokoprężnymi są: 1.5 dCi 4 × 2 o mocy 110 KM , 1.6 dCi 4 × 2 o mocy 131 KM, 1.6 dCi 4 × 2 XTRONIC oraz 1.6 dCi 4 × 4-i o tej samej mocy.

Generacja jest dostępna w następujących wersjach wyposażeniowych: Visia, Acenta, N-Connecta, N-Vision (niedostępna po liftingu), Tekna, Tekna+ (dostępna po liftingu od lipca 2017) oraz Black Edition (wersja specjalna; niedostępna po liftingu).

Trzecia generacja oferuje dwa silniki R4: 1.3 o mocy 140 lub 158 koni mechanicznych. Ma automatyczną skrzynię biegów 8/4 × 4. Osiąga prędkość 199 km/h. Wariant z silnikiem liczącym 158 koni pracuje w układzie tak zwanej miękkiej hybrydy i z automatyczną skrzynią CVT, ale z symulowanymi biegami. Dzięki temu odczucia z jazdy są podobne jak przy tradycyjnej skrzyni biegów.

Nissan Qashqai – opinie kierowców

Oprócz świetnego wyglądu zaletami auta są duże lusterka ułatwiające manewrowanie samochodem. Ze względu na kompaktowe gabaryty auto dobrze sprawdza się w mieście. Chwalone jest jego przestronne wnętrze. Kamery 360 ułatwiają parkowanie. Silnik nie zawodzi. Kierowcom podoba się napęd 4 × 4. Chwalą duży wybór silników i wersji wyposażeniowych pojazdu.

Minusami są mały bagażnik i "wgniatająca się" tapicerka.

Nissan Qashqai - Wiadomości

Nissan Qashqai - Zdjęcia