Nissan

Wtorek, 29 listopada 2022 (14:45) Aktualizacja Środa, 9 sierpnia 2023 (10:38)
Nissan to japoński koncern motoryzacyjny znany przede wszystkim z kultowych modeli o sportowym charakterze. Firma wywodzi się ze stolicy Japonii – Tokio, gdzie na początku XX w. powstała pierwsza fabryka samochodów tego producenta. Nissan jest jedną z marek, które od początku swej działalności zajmują się przede wszystkim motoryzacją.
Nissan - najważniejsze informacje
Nissan Qashqai, Nissan Micra i Nissan Leaf to jedne z najpopularniejszych modeli marki na rynku. /materiały prasowe

Nissan - najważniejsze informacje

Nissan to japoński koncern motoryzacyjny znany przede wszystkim z kultowych modeli o sportowym charakterze. Firma wywodzi się ze stolicy Japonii – Tokio, gdzie na początku XX w. powstała pierwsza fabryka samochodów tego producenta. 

Nissan jest jedną z marek, które od początku swej działalności zajmują się przede wszystkim motoryzacją.

Historia Nissana

Historia tego producenta rozpoczyna się w 1911 roku w Tokio. Masujiro Hashimoto otworzył wtedy pierwszą fabrykę swojej nowej firmy – Kwaishinsha.

Trzy lata później, w 1914 roku, z fabryki wyjechał pierwszy pojazd, który nazwano DAT. Skrótowiec ten pochodzi od inicjałów nazwisk trzech konstruktorów odpowiedzialnych za stworzenie samochodu. Jest to też odwołanie do japońskiego „datto”, czyli uciekającego królika, którego wizerunek stał się logotypem firmy.

W 1925 roku produkowane samochody były już na tyle znane, że firma zmieniła nazwę na DAT Jidosha & Co. Ltd., by zwiększyć rozpoznawalność na rynku. W 1931 roku powstał kultowy samochód osobowy DAT 495cc. Rok później firmę przemianowano na Datsun. Tym określeniem nazywano pojazdy marki aż do lat 80. XX w.

Nazwa Nissan powstała w 1933 roku, od pierwszych liter imienia i nazwiska Nihona Sangyo, nowego prezesa firmy. Początkowo używano jej wyłącznie do określania samochodów ciężarowych.

W latach 30. przedsiębiorstwo zaczęło seryjną produkcję aut osobowych, przerwaną przez wybuch II wojny światowej. Firma wróciła do produkcji samochodów dopiero w 1947 roku. Później współpracowała m.in. z brytyjskim Austinem. Lata 50. to początek eksportu do USA, a lata 60. – wkroczenie na rynek europejski.

W 1983 roku firma zrezygnowała ze stosowania nazwy Datsun. Od tego momentu wszystkie produkowane pojazdy sygnowano logiem Nissana.

Marka od początku swego istnienia trzyma się słów jednego z założycieli, Yoshisuke Aikawy. Mawiał on: „Shisei tenjitsu o tsuranuku”, czyli: „Jeżeli mocno w coś wierzysz, możesz nawet porwać się na słońce”. Pojazdy Nissana mają być odzwierciedleniem wieloletniej tradycji przy jednoczesnym otwarciu na rozwiązania przyszłości.

Nissan w Polsce

Pierwszy polski oddział Nissana otworzono w 1991 roku. Od tamtego czasu powstało już ponad 46 salonów marki na terenie całej Polski.

Jednak kłopoty finansowe japońskiego koncernu mają sprawić, że za sprzedaż samochodów w Europie Wschodniej odpowiadać ma jego francuski partner – Renault.

Nissan – popularne modele 

Japoński producent wypuścił na rynek kilka kultowych serii samochodów. Najbardziej znane pojazdy to sportowe Nissany Skyline’y, produkowane od 1957 roku. Jednak największą popularność zyskały modele R32 GT-R (z podwójną turbosprężarką) z 1989 roku, R34 (wraz z wersją GT-R) z 1998/1999 roku oraz R35 GT-R, produkowany od 2008 roku.

Dużym uznaniem cieszy się też sportowy 350Z z 2002 roku, a także jego następca – 370Z – produkowany w latach 2008–2020. Charakterystyczna obła konstrukcja jest z daleka rozpoznawana przez wszystkich fanów motoryzacji.

Kluczowymi modelami Nissana są przede wszystkim:
  • Nissan Micra, 
  • Nissan Qashqai,
  • Nissan Leaf.

Nissan – pozostała działalność marki 

Do japońskiego koncernu należą też dwie inne popularne marki. Pierwszą z nich jest wznowiony w 2012 roku Datsun. To tanie pojazdy przeznaczone na rynek Indyjski, Rosyjski, Indonezyjski i południowoafrykański. Drugą – luksusowe Infiniti, powstałe w 1989 roku i projektowane z myślą o rynku USA.

Nissan ma też całą gamę pojazdów ciężarowych (m.in. Atleon i Cabstar) oraz dostawczych (w tym nowy, w pełni elektryczny Townstar).

Temat Nissan znajdziesz również w serwisie:

Nissan - Wiadomości

Nissan - Zdjęcia