Volkswagen T-Roc

Volkswagen T-Roc to kompaktowy pięciodrzwiowy crossover segmentu B. Przestronne wnętrze zapewnia odpowiednią ilość miejsca dla czterech dorosłych osób. Wysokie zawieszenie w połączeniu z wyrazistym designem nadaje modelowi dość muskularny wygląd. T-Roc to jeden z najchętniej kupowanych Volkswagenów w Europie. Model występuje też w wersji cabrio.
Volkswagen T-Roc - najważniejsze informacje
Volkswagen T-Roc to najchętniej kupowany samochód niemieckiej marki w Polsce. /materiały prasowe

Volkswagen T-Roc - najważniejsze informacje

Volkswagen T-Roc to kompaktowy pięciodrzwiowy crossover segmentu B. Przestronne wnętrze zapewnia odpowiednią ilość miejsca dla czterech dorosłych osób. Wysokie zawieszenie w połączeniu z wyrazistym designem nadaje modelowi dość muskularny wygląd. T-Roc to jeden z najchętniej kupowanych Volkswagenów w Europie. Model występuje też w wersji cabrio.

Historia Volkswagena T-Roc

Volkswagen T-Roc nie miał poprzednika. Nowy model został zaprojektowany na bazie prototypu o nazwie T-Roc Concept, zaprezentowanego w 2014 roku. Od strony technicznej wykorzystano płytę podłogową zastosowaną m.in. w Volkswagenie Golfie. Z tego samego rozwiązania korzystają spokrewnione konstrukcje: Audi Q2 i Skoda Kamiq.

W 2017 roku model T-Roc zawitał do salonów, a cztery lata po premierze przeprowadzono jego lifting. Kompaktowy crossover Volkswagena konkuruje m.in. z Renault Captur, Fiatem 500x, Mazdą CX-3 i Hondą HR-V.

Volkswagen T-Roc – generacje

Zaprezentowana w 2017 roku pierwsza odsłona modelu T-Roc jest jedyną dotychczasową generacją modelu. Dwa lata później wypuszczono dwudrzwiową wersję cabrio z tzw. miękkim dachem. Jest to jedyny kompaktowy crossover oferowany z otwartym nadwoziem. Także w 2019 roku poszerzono ofertę o usportowioną wersję, która osiąga moc 300 KM!

W 2021 roku przeprowadzono lifting modelu, który objął zmiany stylistyczne nadwozia oraz znacznie zmodyfikowaną deskę rozdzielczą z zupełnie nową konsolą środkową.

Volkswagen T-Roc – dane techniczne

Model T-Roc jest oferowany z turbodoładowanymi jednostkami napędowymi zasilanymi benzyną lub olejem napędowym. Najmniejszym silnikiem jest trzycylindrowa jednostka benzynowa o pojemności niespełna jednego litra, która w zależności od wersji generuje 110–115 KM i od 175 do 200 Nm momentu obrotowego.

Większy silnik o pojemności 1,5 litra zapewnia znaczne lepsze parametry: 150 KM i 250 Nm. Najmocniejsza wśród benzyniaków jest dwulitrowa jednostka o mocy od 190 do 310 KM w usportowionej wersji R. Wysoką elastyczność zapewnia moment obrotowy wynoszący od 350 do aż 400 Nm w najmocniejszym wariancie.

Zwolennicy silników wysokoprężnych mogą wybierać pomiędzy dwoma opcjami. Mniejsza jednostka napędowa o pojemności 1,6 l generuje 115 KM i 250 Nm momentu obrotowego. Dwulitrowy silnik występuje w różnych wariantach mocy, od 116 do 190 KM. Najmocniejsza wersja legitymuje się momentem obrotowym aż 400 Nm.

Podstawowe wersje silnikowe są oferowane z przednim napędem i manualnymi skrzyniami biegów. Automatyczne skrzynie biegów są dostępne dopiero w benzynowym silniku o pojemności 1,5 litra oraz w dwulitrowym dieslu. Z kolei napęd na cztery koła 4Motion jest oferowany tylko z dwulitrową jednostką benzynową.

Volkswagen T-Roc – opinie użytkowników

Model T-Roc to najchętniej kupowany model Volkswagena w Polsce. Kompaktowy crossover zdeklasował popularnego Volkswagena Golfa i większego SUV-a, czyli Tiguana. Hit sprzedaży pod nazwą T-Roc jest ceniony za modny i wyrazisty design, a także komfortowe i bardzo dobrze wykonane wnętrze – poza paroma twardymi plastikami w kabinie. Znacznie lepsze wrażenie robi deska rozdzielcza zmodernizowana przy okazji liftingu modelu.

Większość użytkowników jest zadowolona z ustawień zawieszenia, które dość komfortowo pokonuje nierówności, a także zapewnia precyzję podczas szybkiego pokonywania zakrętów. Niestety nie można powiedzieć tego o fotelach, które – poza tymi zastosowanymi w usportowionych wersjach – zapewniają bardzo przeciętne trzymanie boczne w zakrętach.

Volkswagen T-Roc - Wiadomości

Volkswagen T-Roc - Zdjęcia

Volkswagen T-Roc - Wideo

  • Motorandka z Joanną Zientarską – Volkswagen T-Roc

    Środa, 22 czerwca 2022 (16:15)
    Czy samochód od lat bijący rekordy sprzedaży może być jeszcze wyjątkowy? Czy po liftingu nadal będzie urzekać niepowtarzalnym stylem, prezencją i wszechstronnością? W tym odcinku...