Seat

Wtorek, 29 listopada 2022 (15:51) Aktualizacja Środa, 9 sierpnia 2023 (12:16)
Seat to hiszpański producent samochodów, popularny na polskim i europejskim rynku motoryzacyjnym. Stylistyka aut z Półwyspu Iberyjskiego charakteryzuje się sportowym zacięciem. Dawniej marka miała silne więzi z włoskim Fiatem. Od lat 80. XX wieku technologicznie i kapitałowo Seat jest częścią niemieckiego koncernu VAG.
Seat - najważniejsze informacje
Seat to hiszpańska marka samochodów. /123RF/PICSEL

Seat - najważniejsze informacje

Seat to hiszpański producent samochodów, popularny na polskim i europejskim rynku motoryzacyjnym. Stylistyka aut z Półwyspu Iberyjskiego charakteryzuje się sportowym zacięciem. Dawniej marka miała silne więzi z włoskim Fiatem. Od lat 80. XX wieku technologicznie i kapitałowo Seat jest częścią niemieckiego koncernu VAG.

Historia Seata

Historia marki sięga początku lat 50. XX wieku. Wtedy założono spółkę Sociedad Espanola de Automoviles de Turismo, co po polsku oznacza Hiszpańską Spółkę Samochodów Osobowych. Większościowym udziałowcem był Hiszpański Narodowy Instytut Przemysłu. Korporacja sześciu banków posiadała 42% udziałów, a 7% spółki było własnością włoskiej marki Fiat. 

Pierwsze modele hiszpańskiej marki produkowane były na licencji Fiata. W 1965 roku rozpoczęto eksport samochodów, a pierwszym zagranicznym rynkiem była Kolumbia. W 1976 wyprodukowano dwumilionowy samochód tej hiszpańskiej marki. 

Ścisła współpraca z Fiatem trwała do początku lat 80. W tym okresie udziały kupił niemiecki koncern Volkswagen. 

W 1984 roku zaprezentowano stworzony we współpracy z włoskimi i niemieckimi inżynierami model Seat Ibiza, który jest produkowany do dziś. Od początku lat 90. koncern VAG to jedyny udziałowiec hiszpańskiego producenta.

Wszystkie pojazdy są blisko spokrewnione technologicznie z autami Volkswagena. W 2018 roku wydzielono z Seata markę Cupra, która wcześniej produkowała sportowe modele aut hiszpańskiego producenta.

Seat w Polsce

Przedstawicielstwo hiszpańskiej marki na polskim rynku uruchomiło swoje pierwsze salony na początku lat 90. Obecnie sieć dealerska w Polsce liczy 23 salony. W 2021 roku zarejestrowano w naszym kraju ponad 8,3 tys. nowych Seatów.

Seat – popularne modele

Od lat najpopularniejszym modelem Seata jest Ibiza. To auto z segmentu małych samochodów miejskich B, począwszy od drugiej generacji modelu, jest blisko spokrewnione technologicznie z VW Polo. Obecnie w sprzedaży znajduje się piąta generacja tego popularnego pojazdu. 

Pierwszym reprezentantem hiszpańskiej marki w segmencie aut kompaktowych był model Seat Toledo bazujący technologicznie na VW Golfie III. 

W 1999 roku razem z nową generacją modelu w czterodrzwiowej wersji sedan zaprezentowano hatchbacka pod nazwą Seat Leon. Obecnie w salonach dostępna jest czwarta generacja tego modelu.

W latach 2009–2013 model Seat Exeo, bazujący na Audi A4 B7 z lat 2004–2007, reprezentował hiszpańską markę w klasie średniej. 

Największym autem z oferty Seata jest produkowany od 1996 roku minivan Alhambra. Nie brakuje też modnych crossoverów (Seat Arona) i SUV–ów (Seat Ateca i Seat Tarraco). 

Seat – pozostała działalność marki

Team Seat Sport w 2008 roku zwyciężył w klasyfikacji konstruktorów Światowych Wyścigowych Mistrzostw Samochodów Turystycznych (WTCC). Rok później kierowca hiszpańskiego teamu został mistrzem tej serii wyścigów, organizowanych przez Międzynarodową Federację Samochodową (FIA). 

W latach 90. hiszpańska marka brała udział w Rajdowych Mistrzostwach Świata WRC. 

Temat Seat znajdziesz również w serwisie:

Seat - Wiadomości

Seat - Zdjęcia