Kia

Czwartek, 24 listopada 2022 (15:05) Aktualizacja Poniedziałek, 7 sierpnia 2023 (12:39)
Kia to koreańska marka samochodów, która jeszcze trzy dekady temu mało komu była znana. Obecnie ten producent należy do grona liderów sprzedaży nowych aut w Polsce oraz w Europie. Samochody Kia uchodzą za nowoczesne i trwałe. Ponadto modele z najnowszych generacji kuszą nowoczesnym designem. Kapitałowo i technologicznie Kia jest połączona z koreańską marką Hyundai. 
Kia - najważniejsze informacje
Kia to południowokoreański producent samochodów. Popularne modele to: Sportage, i30, Sorrento, EV6 /materiały prasowe

Kia - najważniejsze informacje

Kia to koreańska marka samochodów, która jeszcze trzy dekady temu mało komu była znana. Obecnie ten producent należy do grona liderów sprzedaży nowych aut w Polsce oraz w Europie. 

Samochody Kia uchodzą za nowoczesne i trwałe. Ponadto modele z najnowszych generacji kuszą nowoczesnym designem. Kapitałowo i technologicznie Kia jest połączona z koreańską marką Hyundai. 

Historia marki Kia

Początki koreańskiej marki sięgają 1944 roku. Pierwszymi pojazdami z logo Kia były rowery. Dopiero w 1971 roku zaprezentowano niewielki samochód ciężarowy Kia Titan. Samochody osobowe dołączyły do oferty w połowie lat 70. Wtedy premierę miała Kia Brise, bazująca na aucie Mazda Familia.

Japoński producent oraz amerykańska marka Ford stały się udziałowcami Kii w latach 80. XX w. Efektem tej współpracy był model Kia Pride, wzorowany na autach Ford Festiva i Mazda 121.

W 1993 roku koreańska marka rozpoczęła ekspansję na europejskim i amerykańskim rynku. Pierwszym globalnym modelem była kompaktowa Kia Sephia, do której niebawem dołączył SUV Kia Sportage.

W 1999 roku Hyundai kupił większościowy pakiet udziałów w Kia Motors Company, ratując firmę przed bankructwem. Rozpoczęło to owocną współpracę dwóch koreańskich marek. W 2005 roku eksport samochodów Kia przekroczył 5 mln egzemplarzy. 

W 2007 roku uruchomiono fabrykę Kii w Żylinie na Słowacji. 

Kia w Polsce

Kia jest obecna w Polsce od 1995 roku. Początki sprzedaży były skromne. W 1997 roku nabywców znalazło mniej niż 2 tys. aut. Obecnie samochody Kia należą do czołówki sprzedaży nowych aut w Polsce. Od kilku lat na nasze drogi wyjeżdża ponad 30 tys. nowych samochodów rocznie. Sieć dealerska Kii w Polsce liczy ponad 80 salonów.

Kia – popularne modele

Kia Sportage to model, który od lat należy do najpopularniejszych samochodów koreańskiej marki. Kompaktowy SUV jest sprzedawany na całym świecie.

Kia Ceed to również kompakt, oferowany jako hatchback i kombi. Ta ostatnia wersja to jeden z najpopularniejszych radiowozów policyjnych w Polsce. Model doczekał się także wariantu crossover pod nazwą XCeed.

Najmniejszym modelem jest Kia Picanto. Z kolei Rio to przedstawiciel segmentu B. Ten model często służy za samochód w szkołach jazdy. Największy w gamie jest SUV Sorento. W ofercie nie brakuje również usportowionego modelu. 

Temat Kia znajdziesz również w serwisie:

Kia - Wiadomości

Kia - Zdjęcia