Volkswagen

Wtorek, 29 listopada 2022 (17:42) Aktualizacja Wtorek, 5 września 2023 (10:26)
Volkswagen to niemiecka marka samochodów Volkswagen Group (Volkswagen AG). Tłumaczenie jej nazwy, czyli „samochód ludu”, najlepiej oddaje ideę przyświecającą koncernowi również dziś. Pojazdy Volkswagena słyną z wysokiej jakości wykonania i komponentów, za którymi idzie niezawodność. Są one trwałe, funkcjonalne oraz przystępne cenowo. Plasują się najczęściej w segmencie C i D, a więc samochodów kompaktowych i rodzinnych. Volkswageny chętnie są wybierane także na pojazdy flotowe. 
Volkswagen - najważniejsze informacje
Logo marki Volkswagen od początku istnienia opiera się na nałożonych na siebie dwóch literach: W i V. /materiały prasowe

Volkswagen - najważniejsze informacje

Volkswagen to niemiecka marka samochodów Volkswagen Group (Volkswagen AG). Tłumaczenie jej nazwy, czyli „samochód ludu”, najlepiej oddaje ideę przyświecającą koncernowi również dziś. 

Pojazdy Volkswagena słyną z wysokiej jakości wykonania i komponentów, za którymi idzie niezawodność. Są one trwałe, funkcjonalne oraz przystępne cenowo. 

Plasują się najczęściej w segmencie C i D, a więc samochodów kompaktowych i rodzinnych. Volkswageny chętnie są wybierane także na pojazdy flotowe. 

Historia Volkswagena

Prace nad pojazdem dostępnym dla wszystkich obywateli Rzeszy Niemieckiej ruszyły w 1934 roku. Na polecenie Adolfa Hitlera Ferdynand Porsche stworzył prototyp KdF-Wagen. Ten chłodzony powietrzem pojazd o specyficznej, zaokrąglonej karoserii w późniejszych dekadach znany będzie fanom motoryzacji jako Type 1 Volkswagen Käfer, czyli Garbus, a w krajach anglojęzycznych jako Beetle.

28 maja 1937 roku powołano do życia koncern, który dwa lata później nazwano Volkswagenwerk GmbH. W tym samym roku rozpoczęto budowę fabryki w Dolnej Saksonii. W okresie II wojny światowej Volkswagen produkował seryjnie samochody wojskowe typu 82 Kübelwagen oraz amfibię Schwimmwagen.

Produkcja pojazdów cywilnych, już pod nazwą Volkswagen, została wznowiona w Wolfsburgu w 1945 roku, po przejęciu fabryki przez wojska brytyjskie. W 1948 roku zakład wrócił pod zarząd Niemiec Zachodnich.

Jej logo od początku istnienia opiera się na nałożonych na siebie dwóch literach: W i V. W każdej wersji logotypu znajdowały się centralnie w środku okręgu. Początkowo inicjały otoczone były elementami koła zębatego i obracającym się śmigłem przypominającym Hakenkreuz, czyli swastykę. Od czasów powojennych logo Volkswagena, a więc litery w okręgu, zmieniały się nieznacznie. 

Volkswagen w Polsce

Na początku lat 90. XX w. Jan Kulczyk otworzył firmę Kulczyk Tradex, sprowadzającą do kraju samochody Volkswagena od naszych zachodnich sąsiadów. Niedługo później została ona przejęta przez grupę Volkswagena.

W 1991 roku producent powołał do życia istniejącą do dziś firmę Volkswagen Poznań i zbudował w Wielkopolsce fabrykę pod jej szyldem. Kolejne zakłady produkcyjne powstały w Polkowicach na Dolnym Śląsku i w Białężycach w Wielkopolsce. Dziś w tych miejscach produkuje się nie tylko pojazdy czy silniki Volkswagena, lecz także auta marek należących do Volkswagen AG.

Volkswagen prowadzi w Polsce działalność bankową, oferując klientom kupującym samochody usługi ubezpieczeniowe i leasingowe. Sieć dealerska marki liczy obecnie ponad 80 salonów na terenie całego kraju. W 2021 roku sprzedała ona w Polsce łącznie 34 421 nowe samochody Volkswagena. Wynik ten plasuje markę Volkswagen na trzeciej pozycji wśród najpopularniejszych aut w kraju.

Volkswagen – popularne modele 

Volkswagen jest marką, która rozwija – zgodnie z najnowszą wiedzą technologiczną i środowiskową – klasyczne modele ze swojego portfolio. 

Type 1, czyli Garbus, produkowany był od początku istnienia Volkswagena aż do 2003 roku. Był on jednak zastępowany od 1998 roku modelem New Beetle, który trafiał z fabryk do klientów do 2009 roku.

Kultowym i montowanym od 1949 roku do dziś Volkswagenem jest Type 2, czyli Transporter, nazywany przez niektórych ogórkiem.

Inne modele, które na stałe wpisały się w historię motoryzacji, to m.in.:
  • Volkswagen Passat – pierwszy samochód produkcji seryjnej z dostępnym nadwoziem kombi,
  • Volkswagen Scirocco – sportowa odpowiedź na propozycje konkurencji, 
  • Volkswagen Golf – kompaktowy samochód rodzinny o dobrych osiągach,
  • Volkswagen Polo – dobrze prowadzący się samochód miejski. 
W latach 80. do produkcji weszła kompaktowa i rodzinna Jetta. 

Współcześnie w produkcji nadal są kolejne generacje Transportera, Golfa, Polo, Passata, a także takie modele jak: Touran, Tiguan, Sharan, Touareg, Arteon, Taigo, T-Corss oraz up!. 

Coraz większą popularnością klientów na całym świecie cieszą się również Volkswageny z napędem elektrycznym, a więc modele z rodziny ID., np. ID.3, ID.4, ID.5 (także w wersjach GTX).

Temat Volkswagen znajdziesz również w serwisie:

Volkswagen - Wiadomości

Volkswagen - Zdjęcia

Volkswagen - Wideo