Opel

Wtorek, 29 listopada 2022 (15:31) Aktualizacja Środa, 9 sierpnia 2023 (12:11)
Opel, a właściwie Opel Automobile GmbH, to niemiecka firma produkująca samochody należąca do koncernu Stellantis. Najważniejsze cechy samochodów Opla to dobry stosunek ceny do jakości i wysoki poziom funkcjonalności. Dzięki nim samochody tej marki są jednymi z najczęściej wybieranych pojazdów budżetowych i flotowych. Modele marki Opel to przeważnie pojazdy segmentu C i D – samochodów kompaktowych i rodzinnych. 
Opel - najważniejsze informacje
Nowe logo marki Opel. /materiały prasowe

Opel - najważniejsze informacje

Opel, a właściwie Opel Automobile GmbH, to niemiecka firma produkująca samochody należąca do koncernu Stellantis. Najważniejsze cechy samochodów Opla to dobry stosunek ceny do jakości i wysoki poziom funkcjonalności. 

Dzięki nim samochody tej marki są jednymi z najczęściej wybieranych pojazdów budżetowych i flotowych. 

Modele marki Opel to przeważnie pojazdy segmentu C i D – samochodów kompaktowych i rodzinnych.
 

Historia marki Opel

Za początek Opla uważa się 1862 rok, gdy Adam Opel z Rüsselsheim skonstruował pierwszą maszynę do szycia. Po wprowadzeniu jej do produkcji firma zajęła się także konstruowaniem i wytwarzaniem rowerów. Pod koniec XIX wieku rozpoczęły się pierwsze prace nad pojazdami napędzanymi silnikiem spalinowym. 

W 1899 roku, w ramach współpracy z Friedrichem Lutzmannem – producentem podwozi z Dessau – Opel stworzył pierwszy samochód swojej marki, a więc Opel System Lutzmann.

W pierwszej dekadzie XX w., m.in. dzięki pomocy francuskiego konstruktora Alexandra Darracqa, powstały kolejne modele samochodów - 9PS, a także 10/12PS i 4/8PS, znany jako Doktorwagen. Opel zajął się w tych latach także produkcją motocykli.

Gdy w 1912 roku spłonęła fabryka maszyn do szycia, w jej miejscu powstał zakład produkujący wyłącznie pojazdy. W czasie I wojny światowej skupił się on na produkcji samochodów ciężarowych. Mimo to klientom przedstawiono także model osobowy 18/50PS z sześciocylindrowym silnikiem spalinowym.

W 1929 roku, gdy Opel był największym narodowym producentem samochodów w Niemczech, rodzinny interes sprzedano amerykańskiemu koncernowi motoryzacyjnemu General Motors. Do produkcji trafiły wtedy takie pojazdy jak 1,8 litre, Olympia czy Kadett. W trakcie II wojny światowej z taśm zjeżdżały przede wszystkim samochody ciężarowe Blitz.

Po wojnie Opel, dzięki niskim cenom i ciekawemu jak na tamte lata designowi, stał się popularny na całym świecie. 

Opel w Polsce

Opel pojawił się w Polsce 31 maja 1991 roku. Wtedy to został zarejestrowany General Motors Poland, jako wyłączny importer i dystrybutor Opla. Zaledwie rok później firma dysponowała aż 25 punktami dealerskimi i 14 autoryzowanymi stacjami obsługi pojazdów. Współcześnie sieć dealerska obejmuje 77 punktów równomiernie rozłożonych na terenie całej Polski.

Lata 90. XX wieku to także początek produkcji samochodów Opla w Polsce. General Motors Poland w 1994 roku rozpoczął produkcję Opla Astry. W 1998 roku w Gliwicach ruszyła także ówcześnie najnowocześniejsza fabryka samochodów na świecie. 

Z taśm montażowych zjeżdżały tam takie modele Opli jak: Astra, Agila, Zafira czy Cascada. Po przejęciu Opla przez PSA (obecnie Stellantis) w Gliwicach skupiono się wyłącznie na produkcji samochodów dostawczych różnych marek koncernu.

W 2019 roku rozpoczęła swoją działalność firma Opel Finance Poland. Ta instytucja finansowa Opla oferuje produkty i usługi przeznaczone dla sieci autoryzowanych partnerów marki. Korzystać z nich mogą także jej klienci indywidualni oraz instytucjonalni.

Opel – popularne modele 

Opel to marka, która od początku swojej działalności w tej branży stawia na produkcję samochodów w przystępnych cenach. Wiele z oferowanych przez ponad 120 lat modeli pojazdów silnikowych tego producenta wpisało się trwale w krajobraz światowych dróg.

Wśród najpopularniejszych Opli w historii wymienia się takie modele jak Doktorwagen, który był tanim pojazdem, używanym przeważnie przez klasę średnią, a także lekki i zwinny Kadett, kompaktowa Astra czy niedroga Corsa.

Współcześnie to właśnie Corsa VI generacji (F) jest najchętniej kupowanym spośród nowych i używanych pojazdów Opla. Na kolejnych miejscach plasują się nowe generacje Astry i modele Mokka, Crossland oraz Insignia.
 
Klienci na całym świecie coraz chętniej zapoznają się z ofertą samochodów hybrydowych i elektrycznych Opla. Wśród pojazdów z tego typu napędami wymienić trzeba przede wszystkim modele Astra Plug-in Hybrid, Corsa-e, Grandland Plug-in Hybrid czy Zafira e-Life.

Temat Opel znajdziesz również w serwisie:

Opel - Wiadomości

Opel - Zdjęcia