Lexus

Poniedziałek, 5 grudnia 2022 (15:12) Aktualizacja Wtorek, 5 września 2023 (10:43)
Lexus to prestiżowa marka japońskiego koncernu Toyota Motor Corporation. Została założona pod koniec lat osiemdziesiątych, a główna oś jej produkcji to auta osobowe. Główną siedzibą Lexusa jest Nagoya, a punkty operacyjne znajdują się w Brukseli oraz Plano. 
Lexus - najważniejsze informacje
Lexus to odpowiedź Toyoty na ekspansję marek produkujących samochody luksusowe. /materiały prasowe

Lexus - najważniejsze informacje

Lexus to prestiżowa marka japońskiego koncernu Toyota Motor Corporation. Została założona pod koniec lat osiemdziesiątych, a główna oś jej produkcji to auta osobowe. Główną siedzibą Lexusa jest Nagoya, a punkty operacyjne znajdują się w Brukseli oraz Plano. 

Lexus – historia marki

W swoim założeniu Lexus miał stanowić odpowiedź na ekspansję marek produkujących luksusowe, piękne auta – BMW serii 7 czy też Jaguara XJ. Nazwa przyjęta przez japońską Toyotę symbolizować miała ekskluzywność oraz prestiż. Pierwszym modelem marki był LS 400. 
Na początku lat dziewięćdziesiątych japońscy inżynierowie i konstruktorzy stworzyli sportowego SC 300, dwa lata później zaprezentowano model GS 300 – pierwszą limuzynę Lexusa. W 1991 roku Toyota zyskała uznanie u Amerykanów, którzy uznali markę z najlepszego importera aut klasy premium. 

Japonia wyprzedziła takich niemieckich gigantów jak BMW i Mercedes. W 1995 roku zdecydowano się wykorzystać Toyotę Land Cruiser jako wzór dla ekskluzywnego SUV-a LX. Na początku XXI wieku firma rozszerzyła swoją działalność na kolejne rynki. 

Zdecydowano, że w Cambridge powstanie Toyota Motor Manufacturing Canada, a jej produkcję zainauguruje wypuszczenie luksusowego crossovera RX 330. W 2009 roku na niemieckich targach motoryzacyjnych zaprezentowano projekt samochodu kompaktowego LF-Ch, który stał się pierwowzorem dla ukazanego pół roku później seryjnego CT 200h. 

W tym samym czasie rozpoczęły się prace nad pierwszym sportowym autem Lexusa. Był to limitowany LFA o mocy 560 KM. Dziewięć lat później do portfolio marki trafił elektryczny samochód – crossover UX 300e. W 2020 roku wypuszczano natomiast na rynek efektowne cabrio – LC Convertible. Niedawno zadebiutował też całkowicie elektryczny Lexus RZ.

Lexus w Polsce

W 1993 roku w naszym kraju zadebiutował LS400, który został sprowadzony przez Dealera Toyoty i Lexusa, działającego w Nowogardzie i Szczecinie. Dopiero 4 lata później otworzono oddział Lexus Polska.

Z każdym rokiem sprzedaż rosła, zwiększała się także liczba oficjalnych salonów. W 2006 r. na terenie Polski działało aż 6 oddziałów Toyoty klasy premium. Obecnie jest ich osiem.

Popularne modele marki Lexus

Obecnie produkowane auta osobowe to m.in. LS i IS. Wśród aut sportowych na uwagę zasługuje m.in. RC, który zadebiutował na tokijskich targach motoryzacyjnych w 2013 roku. Kilka lat później coupé przeszło małą zmianę stylistyczną. 

Jego sportowym bratem jest grand touer, którego premiera odbyła się w amerykańskim Detroit. LC to pierwsze auto, którego automatyczna skrzynia biegów miała aż 10 przełożeń. Wśród crossoverów marki Lexus warto wymienić takie modele, jak: UX, NC i RX. Do SUV-ów klasy premium zaliczają się natomiast LX i GX. 

Inna działalność Lexusa

Lexus aktywnie uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych, modowych i sportowych. Był on m.in. partnerem XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina. Marka organizuje także pokazy mody, w tym Lexus Fashion Night.

Temat Lexus znajdziesz również w serwisie:

Lexus - Wiadomości

Lexus - Zdjęcia

Lexus - Wideo