Ferrari

Ferrari to włoska marka samochodowa działająca od 1938 roku. Jej założycielem był Enzo Ferrari, który od najmłodszych lat marzył o tym, aby zostać kierowcą wyścigowym. Główna siedziba marki znajduje się w rodzinnych stronach jej założyciela.
Ferrari - najważniejsze informacje
Marka Ferrari działa na rynku od 1938 roku. /123RF/PICSEL

Ferrari - najważniejsze informacje

Ferrari to włoska marka samochodowa działająca od 1938 roku. Jej założycielem był Enzo Ferrari, który od najmłodszych lat marzył o tym, aby zostać kierowcą wyścigowym. Główna siedziba marki znajduje się w rodzinnych stronach jej założyciela.

Historia Ferrari

Marka Ferrari działa na rynku od 1938 roku. Enzo Ferrari od dziecka interesował się samochodami i chciał wiązać z nimi swoją przyszłość. Początkowo był kierowcą testowym, a potem założył swój własny zespół wyścigowy pod nazwą Scuderia Ferrari. 

W późniejszych latach przejął kierownictwo działu fabrycznego Alfa Romeo. Enzo odszedł z branży, gdy Alfa Romeo przestawiła się na produkcję militarną. Młody Ferrari zajął się produkcją części i narzędzi do samolotów i samochodów, co – jak miało się okazać – zapoczątkowało narodziny legendy motoryzacji.  

Pierwszy sportowy model samochodu Ferrari zadebiutował w 1947 roku. W latach 1969-2016 marka Ferrari należała do koncernu Fiata. Ferrari znajdowało się w grupie Ferrari Maserati, która była niezależna konstrukcyjnie od pozostałych marek koncernu. 

Od stycznia 2016 roku  jest własnością Exor N.V., Piero Ferrari i prywatnych akcjonariuszy. Siedziba firmy znajduje się w Maranello we Włoszech. 

Logo marki pochodzi z emblematu, który znajdował się na samolocie włoskiego pilota z czasów I wojny światowej – Francesco Baracca. Enzo Ferrari, zafascynowany umiejętnościami pilota, użył właśnie tego symbolu. Czarny rumak stojący na dwóch tylnych nogach jest też uważany za symbol szczęścia we Włoszech.

Ferrari w Polsce 

Obecnie w Polsce znajdują się dwa salony Ferrari, jeden w Katowicach, a drugi w Warszawie.  Salon w Katowicach został otwarty w 2013 roku i jest jednym z największych salonów producenta w Europie. Trafił też do grona najlepszych salonów Ferrari na świecie. Warszawski salon został otwarty w 2014 roku, a w 2019 roku zmienił lokalizację z Nowego Świata na ulicę Wirażową na Okęciu.

Ferrari – popularne modele 

Dzięki temu, że Ferrari produkuje zarówno samochody wyścigowe, jak i modele komercyjne, marka szybko stała się niezwykle popularna. 

Do jej rozkwitu przyczyniły się modele takie jak Ferrari F430 czy też Modena. Wśród obecnie produkowanych modeli największą popularnością cieszą się Ferrari California oraz Ferrari F458.

Ferrari – pozostała działalność 

W 1950 roku Ferrari weszło do Formuły i do tej pory jest w niej obecne. Sławę tej marce przynieśli kierowcy tacy jak: Clay Regazzoni, Niki Lauda czy Gilles Villeneuve. Logotypem Ferrari sygnowana jest również odzież projektowana m.in. przez Rocco Iannone, który pracował wcześniej m.in. dla Armaniego czy Dolce & Gabbana.

Temat Ferrari znajdziesz również w serwisie:

Ferrari - Wiadomości

Ferrari - Zdjęcia