Tesla

Tesla to marka samochodów, która w bardzo szybkim tempie zyskała wielką rzeszę fanów. Samochody Tesli z każdym rokiem stają się coraz bardziej popularne na całym świecie – również w Polsce, choć długo trzeba było czekać na powstanie pierwszego oficjalnego salonu w naszym kraju. 
Tesla - najważniejsze informacje
Tesla jest liderem wśród producentów samochodów elektrycznych. /materiały prasowe

Tesla - najważniejsze informacje

Tesla to marka samochodów, która w bardzo szybkim tempie zyskała wielką rzeszę fanów. Samochody Tesli z każdym rokiem stają się coraz bardziej popularne na całym świecie – również w Polsce, choć długo trzeba było czekać na powstanie pierwszego oficjalnego salonu w naszym kraju. 

Historia Tesli

Firma Tesla produkująca luksusowe i sportowe samochody elektryczne została założona przez Martina Eberharda, JB Straubela, Marca Tarpeninga, Iana Wrighta i Elona Muska, w 2003 roku. Początkowo nazywała się Tesla Motors, jednak w 2017 roku nazwa została skrócona do Tesla.

Nazwa marki Tesla pochodzi od nazwiska serbskiego inżyniera Nicola Tesli, który żył w latach 1856 – 1943. Był on konstruktorem wielu urządzeń elektrycznych, w tym autotransformatora, dynama rowerowego, radia czy baterii słonecznej.

W roku 2007 roku ze stanowiska CEO ustąpił Martin Eberhard. Rok później, w 2008 roku opuścił on firmę wraz z Marcem Trapeningem. W 2008 roku to Elon Musk przejął funkcję dyrektora generalnego, którą pełni do dziś.

Pięć lat zajęły prace nad wyprodukowaniem pierwszego samochodu nazwie Tesla Roadster. Projekt tego modelu powstał przy współpracy z Lotus Cars. Kształt samochodu podobny jest do Lotusa Elise. Roadster do produkcji został wprowadzony w 2008 roku.

Rok później Tesla zaprezentowała prototyp 7-osobowego samochodu o nadwoziu liftbacka z segmentu E. Założeniem tego modelu było przejechanie 300 mil na jednym ładowaniu osiągając przy tym sportowe wyniki. 

Seryjna produkcja samochodów Tesla Model S rozpoczęła się w 2012 roku. W 2014 roku ruszyła produkcja wersji z dwoma silnikami elektrycznymi, dzięki czemu ten model zyskał napęd na wszystkie koła. W tym samym roku każdy samochód otrzymał system aktywnej prewencji kolizji. Dodatkowo każdy posiadacz Tesli mógł dokupić system Autopilot.
W 2015 roku zaczęła się produkcja 7-osobowego crossovera o nazwie Model X. W 2016 Tesla zaprezentowała Model 3, który miał trafić do masowego odbiorcy. Natomiast w 2019 roku odbyła się premiera crossovera Model Y oraz pickupa Cybertruck.

Tesla swoją działalność zaczynała na rynku Amerykańskim, jednak z czasem trafiła też do Europy, gdzie cieszy się równie dużym zainteresowaniem. W marcu 2022 roku w Niemczech powstała nowa fabryka Tesli, która rocznie będzie mogła wyprodukować ponad 500 tysięcy samochodów.

Tesla w Polsce

W Polsce sprzedaż Tesli rozpoczęła się w 2019 roku, ale w bardzo okrojonej formie, ponieważ tylko online. Klienci z Polski dzięki udostępnionemu przez Teslę konfiguratorowi mogli zamawiać samochody powstające w fabryce w Holandii. Pod koniec roku 2019 Tesla otworzyła w Polsce pierwszy autoryzowany serwis samochodów w Warszawie. Przedtem właściciele musieli korzystać z tego, który znajdował się w Berlinie.

Sporo czasu zajęło Tesli otworzenie punktu sprzedaży swoich samochodów w Polsce. Pierwszy oficjalny sklep, który znajduje się w Ząbkach pod Warszawą, został otwarty pod koniec 2020 roku. Od tego czasu klienci mogą zamówić interesujący ich model w tym punkcie sprzedaży. Oprócz tego mogą na żywo obejrzeć samochód i skorzystać z jazdy testowej.

Tesla – popularne modele

W 2021 roku Tesla sprzedała w Europie około 170 tysięcy swoich samochodów. Rekordowym rokiem sprzedaży stał się rok 2022. Do najpopularniejszego modelu marki w Polsce obecnie zalicza się Tesla Model 3. Na drugim miejscu plasuje się Tesla Model Y. Kolejne miejsce zajmuje Tesla Model X, a na końcu Tesla Model S. W Europie niepodzielnie rządzi Model 3 oraz Y.

Tesla – pozostała działalność marki

Firma Tesla to nie tylko branża motoryzacyjna. To przedsiębiorstwo zajmuje się też produkcją stacji ładowania, paneli fotowoltaicznych oraz akumulatorów. W planach firma Tesla ma wyprodukowanie robota o nazwie Tesla Bot, który ma mieć możliwość przenoszenia rzeczy o wadze 20 kilogramów i poruszania się z prędkością do 8 kilometrów na godzinę.

Temat Tesla znajdziesz również w serwisie:

Tesla - Wiadomości

Tesla - Wideo