Jeep

Czwartek, 1 grudnia 2022 (14:37) Aktualizacja Wtorek, 5 września 2023 (10:40)
Jeep to marka kojarząca się fanom motoryzacji z wytrzymałymi samochodami terenowymi. Początkowo producent dostarczał pojazdy dla amerykańskiej armii. Dopiero później powstały modele skierowane do prywatnych klientów. Co ciekawe, nazwa „jeep” jest używana powszechnie także dla samochodów terenowych innych producentów. Mimo że ten typ pojazdów kojarzy się głównie z offroadem, część kierowców traktuje go jako auto do codziennego użytku. 
Jeep - najważniejsze informacje
W Polsce działa sieć kilkunastu salonów firmowych marki Jeep. /materiały prasowe

Jeep - najważniejsze informacje

  • Data powstania:

    1963

  • Kraj:

    Stany Zjednoczone (USA)

Jeep to marka kojarząca się fanom motoryzacji z wytrzymałymi samochodami terenowymi. Początkowo producent dostarczał pojazdy dla amerykańskiej armii. Dopiero później powstały modele skierowane do prywatnych klientów. 

Co ciekawe, nazwa „jeep” jest używana powszechnie także dla samochodów terenowych innych producentów. Mimo że ten typ pojazdów kojarzy się głównie z offroadem, część kierowców traktuje go jako auto do codziennego użytku. 

Historia Jeepa

Wszystko zaczęło się od zlecenia, jakie otrzymała firma Willys–Overland od amerykańskiego wojska. Żołnierze potrzebowali wytrzymałego samochodu o prostej konstrukcji, przystosowanego do poruszania się w wymagającym terenie. Niespełna rok później powstało auto z napędem na cztery koła. Zastosowane w nim rozwiązania techniczne sprawdziły się na tyle dobrze, że jeep stał się podstawowym pojazdem amerykańskiej armii.

Zaraz po wojnie potentat branży motoryzacyjnej – koncern Chrysler – zastrzegł nazwę Jeep. Planował sprzedawać pojazd skonstruowany przez duet Willys–Overland branży rolniczej. Pierwszy „cywilny” Jeep wyróżniał się otwieraną tylną klapą i kołem zapasowym umieszczonym na drzwiach. 

Model CJ-2A wzbudził zainteresowanie nie tylko amerykańskich farmerów, lecz także osób prywatnych. Samochód idealnie nadawał się do przemierzania szerokich autostrad. 

Rewolucyjny dla motoryzacji okazał się wprowadzony w latach 60. model Wagoneer. Był on pierwszym samochodem o napędzie 4×4 z niezależnym zawieszeniem kół przednich. Tym sposobem Jeep ugruntował swoją pozycję jako producent aut przystosowanych do jazdy w trudnym terenie. 

Jeep w Polsce

W Polsce działa sieć kilkunastu salonów firmowych marki Jeep. Najchętniej wybieranym przez klientów modelem od lat pozostaje Wrangler. Samochód jest uznawany za dosyć niszowy i skierowany do wąskiego grona klientów. Kupują go najczęściej osoby zainteresowane jazdą terenową. 

Jeep – popularne modele

Od 1974 Jeep produkuje model Cherokee. Jest on jednym z najczęściej kupowanych samochodów terenowych. Kolejne generacje auta były skierowane do młodszych odbiorców, którym podobała się zaproponowana stylistyka nadwozia. Cherokee wpasował się w koncepcję nowoczesnych, kompaktowych SUV-ów, będących wygodnymi autami rodzinnymi. 

Autem uznawanym za jeden z najlepszych pojazdów wyprawowych jest Jeep Wrangler. W 2004 roku miała premierę wersja Unlimited. Zwiększono w niej rozstaw osi. Dzięki temu kabina jest większa, a dodatkowo uzyskano przestronną przestrzeń bagażową.

Najbardziej luksusowym i najlepiej wyposażonym modelem Jeepa jest Rubicon. Znajduje się on w sprzedaży od 2003 roku.

Marka nadal podąża za światowymi motoryzacyjnymi trendami. Avenger to pierwszy w historii producenta pojazd z napędem elektrycznym.

Jeep - Wiadomości

Jeep - Zdjęcia