BMW

Czwartek, 24 listopada 2022 (13:28) Aktualizacja Środa, 5 lipca 2023 (11:04)
BMW to niemiecka marka samochodowa, która swoją wysoką pozycję w segmencie premium zawdzięcza wyrazistemu designowi, sportowemu charakterowi oraz doskonałym właściwościom jezdnym. Marka wywodzi się ze stolicy Bawarii – Monachium. Do dziś mieści się tam jej siedziba. Korzenie BMW sięgają lotnictwa, a samochody nie są jedynymi pojazdami w ofercie tego producenta. 
BMW - najważniejsze informacje
BMW to Bayernische Motoren Werke, co po polsku oznacza bawarską fabrykę silników. /123RF/PICSEL

BMW - najważniejsze informacje

BMW to niemiecka marka samochodowa, która swoją wysoką pozycję w segmencie premium zawdzięcza wyrazistemu designowi, sportowemu charakterowi oraz doskonałym właściwościom jezdnym. 

Marka wywodzi się ze stolicy Bawarii – Monachium. Do dziś mieści się tam jej siedziba. 

Korzenie BMW sięgają lotnictwa, a samochody nie są jedynymi pojazdami w ofercie tego producenta. 

Historia BMW

Pełna nazwa akronimu BMW to Bayernische Motoren Werke, co po polsku oznacza bawarską fabrykę silników. Sformułowanie łączy w sobie pochodzenie oraz asortyment produktów z czasów debiutu firmy na rynku motoryzacyjnym w 1916 roku. 

Marka zaczęła jednak swoją działalność nieco wcześniej. W 1913 roku powstała firma Rapp Motoren Werke, która specjalizowała się w produkcji silników samolotowych. Cztery lata później zmieniła nazwę na BMW. 

Bawarska marka przywiązuje dużą wagę do tradycji. Jej siedziba i pierwsza fabryka mieszczą się pod tym samym adresem w Monachium od 1922 roku. 

Podobnie owalne logo z białoniebieską szachownicą na czarnym pierścieniu z nazwą marki niewiele zmieniło się od premiery w 1917 roku. Przez wiele lat uważano, że logo ma symbolizować obracające się śmigło samolotu. W rzeczywistości biało-niebieska szachownica nawiązuje do kolorów Bawarii jako kraju związkowego Republiki Federalnej Niemiec.

W latach 30. ubiegłego wieku w reklamach samochodów i motocykli BMW pierwszy raz użyto sloganu Kartftfahren muss Freude bereiten, co po polsku oznacza: prowadzenie [pojazdu] powinno sprawiać przyjemność. 

Z biegiem lat hasło BMW modyfikowano i jego ostateczna wersja – „Radość z jazdy” (Freude am Farhren) – używana jest do dziś. Slogan składający się z trzech słów budzi pozytywne emocje, a także oddaje charakter pojazdów bawarskiej marki. 

BMW w Polsce

Pierwszy salon BMW w Polsce otwarto w grudniu 1991 roku w Poznaniu. Obecnie sieć dealerska liczy ponad 50 lokalizacji. Bawarska marka od lat konkuruje z autami Mercedesa o miano producenta najchętniej kupowanych nowych aut z segmentu premium w Polsce. 

W 2021 roku zarejestrowano ponad 24 tysiące nowych samochodów BMW. Auta bawarskiej marki należą do grona najchętniej importowanych pojazdów używanych z zagranicy. 

BMW – popularne modele

Do najpopularniejszych samochodów bawarskiej marki należy seria 3. Ten model reprezentuje BMW w klasie średniej i jest dostępny w wersji sedan oraz kombi. W zależności od potrzeb może być oszczędnym i praktycznym autem lub sportową limuzyną o mocy przekraczającej 500 KM. 

W klasie wyższej BMW serii 5 jest cenione za wysoki komfort oraz sportowy charakter. W ofercie znajduje się też kompaktowy model z serii 1, rodzinny minivan z serii 2, a także luksusowa limuzyna BMW z serii 7.

Nie mogło również zabraknąć aut z nadwoziem SUV i crossover. Ich reprezentacja liczy aż 6 modeli napędzanych konwencjonalnymi paliwami i 4 modele o napędzie elektrycznym. Do samochodów zasilanych energią elektryczną należą także czterodrzwiowe coupe i4 oraz topowa limuzyna i7. 

Kierowcy nie mogą też narzekać na wybór samochodów z nadwoziem coupé. Kupujący mają do dyspozycji modele z serii 2, 4 oraz 8. Dostępny w sprzedaży jest również roadster BMW Z4. 

Dla miłośników najmocniejszych wrażeń za kierownicą departament M projektuje i produkuje sportowe wersje popularnych modeli BMW. 

Samochody z jego logo czerpią z technologii wywodzącej się z motosportu, o czym świadczą doskonałe właściwości jezdne i sportowe osiągi.

BMW – pozostała działalność marki

Niemiecka marka niemal od swojego początku produkuje nie tylko samochody, lecz także motocykle. Oferta jednośladów BMW jest bardzo szeroka. Można znaleźć w niej motory sportowe, turystyczne, skutery, a nawet choppery. W ofercie producenta znajduje się również motocykl elektryczny.

Team BMW Sauber w latach 2006–2010 uczestniczył w wyścigach Formuły 1. Jednym z kierowców ścigających się jego bolidem F1 był Robert Kubica, który występował w teamie razem z Sebastianem Vettelem, późniejszym wielokrotnym mistrzem świata. BMW bierze też udział w Niemieckich Mistrzostwach Samochodów Turystycznych DTM oraz w 24-godzinnych wyścigach Le Mans.

Temat BMW znajdziesz również w serwisie:

BMW - Wiadomości

BMW - Zdjęcia

BMW - Wideo

  • IAA Mobility 2023 - Najważniejsze premiery

    Czwartek, 7 września 2023
    Targi motoryzacyjne IAA Mobility 2023 ruszyły. W Monachium pojawiło się wiele premier od europejskich producentów, ale wszystkich zaskoczyła duża reprezentacja z Chin. Azjatyckie marki...
  • "Wydarzenia": Alkoholowy rajd kierowcy BMW

    Poniedziałek, 26 lipca 2021 (20:10)
    Noc w areszcie spędzili dwaj pasażerowie BMW i kierowca, który szalał po parkingu przy kąpielisku w Radymnie na Podkarpaciu. Czynności procesowe przyspieszyły, gdy na policję zgłosiło się...