Lexus i Toyota to najlepsze auta używane. 150 tysięcy dowodów
Consumer Reports przeprowadziło badanie na 150 tysiącach samochodów z lat 2014-2019, oceniając ich niezawodność pod kątem 20 różnych problemów, od drobnych usterek do poważnych awarii. Na czele rankingu znalazły się japońskie marki: Lexus i Toyota. Mazda, Acura i Honda również wyróżniły się pozytywnie. Najgorzej oceniono amerykańskie marki, takie jak RAM, Jeep i Tesla.
Tym razem pod uwagę wzięto aż 150 tys. poruszających się po amerykańskich drogach samochodów z lat modelowych 2014-2019. W tym przypadku bazowano na ankietach kierowców, których poproszono o szczegółowe informacje dotyczące usterek i problemów, jakie zanotowali w swoich samochodach w ostatnim roku. Consumer Reports, jako jedna z największych organizacji konsumenckich w USA, znana jest z bardzo skrupulatnego podchodzenia do opracowywanych zagadnień. W tym przypadku kierowcy oceniali swoje pojazdy przez pryzmat aż 20 "obszarów problemowych". Pytano zarówno o irytujące drobnostki pokroju skrzypiących czy zużywających się elementów wnętrza, jak i poważne usterki silnika, skrzyni biegów czy elektryki rzutujące na koszty eksploatacji
Wyniki poszczególnych samochodów zostały uśrednione tak, by mógł powstać ranking najbardziej niezawodnych marek. Oceniane pojazdy nie pozostały jednak anonimowe. W zestawieniu znajdziemy listę modeli z lat 2014-2019, które zapracowały na wynik danej marki. Wnioski z badania są dość jednoznaczne. Jeśli zależy ci na niezawodności, powinieneś kupić sobie samochód japońskiego producenta. Absolutnym zwycięzcą rankingu został Lexus, który zapracował na notę ogólną 75 punktów (na 100 możliwych do zdobycia). Doskonały wynik to zasługa modeli: UX, NX, RX, GX, IS, ES, GS i LS.
Jedyną marką, która była w stanie zbliżyć się do osiągniętego przez Lexusa rezultatu jest siostrzana Toyota, która w ogólnym zestawieniu otrzymała 72 punkty. W jej przypadku pod uwagę wzięto aż 20 modeli z lat 2014-2019. Były to modele: 4Runner, Avalon, Avalon Hybrid, Camry, Camry Hybrid, C-HR, Corolla, Corolla Hatchback, Highlander, Highlander Hybrid, Prius, Prius C, Prius Prime, Prius V, RAV4, RAV4 Hybrid, Sienna, Tacoma, Tundra i Venza
O absolutnej dominacji Lexusa i Toyoty najlepiej świadczy wynik zamykającej podium Mazdy. W ogólnym zestawieniu producent otrzymał 59 na 100 możliwych do zdobycia punktów. W tym przypadku na ogólną ocenę złożyły się modele: 3, 6, CX-3, CX-5, CX-9 i MX-5.
Czwarte miejsce przypadło - należącej do Hondy - marce Acura (57 punktów, modele MDX, RDX i TLX). Pierwszą piątkę najmniej usterkowych marek w przypadku aut w wieku między 5 a 10 lat zamyka Honda z ogólnym wynikiem 55 punktów. W jej przypadku na wysokie miejsce w rankingu złożyły się oceny takich modeli jak: Accord, Accord Hybrid, Civic, Clarity, CR-V, Fit, HR-V, Insight, Odyssey, Passport, Pilot i Ridgeline.
Ciekawie prezentują się lokaty uzyskane przez marki europejskie. Najwyżej oceniono BMW, które sklasyfikowano na 7. miejscu z ogólnym wynikiem 46 punktów (seria 2, seria 3, seria 4, seria 5, X1, X3 i X5).
Pierwszą dziesiątkę najmniej usterkowych marek zamyka Mercedes z ogólnym wynikiem 43 punktów (klasa C, klasa E, GLC, GLE, GLK, GLS, ML). Dość wysokie 12. miejsce w rankingu zajęło Mini (42 punkty, Mini Cooper).
Dwa oczka niżej - z wynikiem 41 punktów - sklasyfikowano Volkswagena (modele Atlas, Beetle, Golf, Golf Alltrack, Golf SportWagen, GTI, Jetta, Passat, Tiguan). Wyniki Mini i Volkswagena wpisują się niemal idealnie w średnią dla całego raportu. 15. miejsce w zestawieniu zajęło Volvo (modele S60, S90, V60, V90, XC40, XC60, XC70, XC90). Wynik 40 punktów oznacza już, że marka uplasowała się już poniżej średniej. Zaraz za Volvo - z wynikiem 39 punktów - sklasyfikowano Audi. Na bardzo przeciętny wynik w zestawieniu zapracowały modele A3, A4, A5, A6, e-tron, Q3, Q5 i Q7.
Warto jeszcze wspomnieć największych przegranych nowego raportu Consumer Reports. Wśród pięciu najgorzej ocenianych marek znajdziemy wyłącznie amerykańskie marki. Lista wstydu - pięć najbardziej usterkowych marek - prezentuje się następująco:
W tym zestawieniu na (niewielkie) rozgrzeszenie zasługuje jedynie Tesla, bo za dramatycznie niską pozycję odpowiada w dużej mierze Model S czyli samochód, który - przynajmniej w początkowej fazie produkcji - uznawany był powszechnie za jeżdżący prototyp. Z drugiej strony na wynik marki złożyły się też Model 3 i Model Y, co wciąż nie świadczy dobrze o kontroli jakości amerykańskiego producenta.
Słaby wynik Jeepa to zasługa takich modeli jak: Cherokee, Grand Cherokee, Renegade, Wrangler i Wrangler JK. Najgorzej oceniony w zestawieniu Chrysler "zawdzięcza" swoją pozycję modelom: 200, 300, Pacifica, Pacyfica Hybrid i Town&Country.