Honda

Czwartek, 24 listopada 2022 (14:32) Aktualizacja Wtorek, 5 września 2023 (15:13)
Honda jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów działających w branży motoryzacyjnej. To japońskie przedsiębiorstwo od lat cieszy się uznaniem wielu kierowców, a jego niektóre modele na długo zadomowiły się zarówno na polskich, jak i na światowych drogach.
Honda - najważniejsze informacje
Honda jest czwartą najpopularniejszą marką samochodów na świecie. /123RF/PICSEL

Honda - najważniejsze informacje

Honda jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów działających w branży motoryzacyjnej. To japońskie przedsiębiorstwo od lat cieszy się uznaniem wielu kierowców, a jego niektóre modele na długo zadomowiły się zarówno na polskich, jak i na światowych drogach.

Historia Hondy

Sōichirō Honda już od najmłodszych lat przejawiał zamiłowanie do pojazdów mechanicznych. W dzieciństwie pomagał ojcu naprawiać rowery. W wieku 15. lat zapragnął nauczyć się zawodu mechanika samochodowego. Po latach nauki założył własny warsztat samochodowy Art Shokai. Powoli rozszerzał swoją działalność, między innymi opatentował metalowe szprychy i stworzył pierwszy rower napędzany silnikiem – był to zarazem pierwszy produkt w historii marki Honda.

Dzięki temu w 1948 roku powstało przedsiębiorstwo Honda Motor Co. Ltd. Początkowo zajmowało się masową produkcją mopedów. Motocykle zostały wprowadzone do oferty w 1949 roku. Z kolei pierwszym samochodem był lekki dostawczak Honda T360, który miał swoją premierę w 1963 roku. Równocześnie firma produkowała silniki dostosowane do ciągników oraz pomp wodnych.

Honda wprowadziła pierwszy motocykl z biegiem wstecznym oraz silnikiem na ładunek uwarstwiony CVCC, dzięki któremu spaliny nie są oczyszczane katalicznie, tylko od razu mają mniej zanieczyszczeń. Napęd bardzo szybko wzbudził zainteresowanie innych przedsiębiorstw motoryzacyjnych.

Jeszcze w 1997 roku Honda rozpoczęła produkcję pierwszych samochodów elektrycznych. Mowa o Hondzie EV Plus. 

W 2010 roku koncern zaprezentował pierwsze sportowe coupé napędzane silnikiem spalinowo-elektrycznym – Hondę CR-Z.

Japoński producent jest czwartą najpopularniejszą marką samochodów na świecie. W swoich działaniach firma kieruje się mottem „Potęga marzeń” (The Power of Dreams).

Honda w Polsce

Polski oddział przedsiębiorstwa Honda rozpoczął swoją działalność w 1993 roku. Honda Poland zajmuje się sprowadzaniem samochodów, motocykli i innych produktów japońskiego przedsiębiorstwa.
Współcześnie polska filia firmy zatrudnia kilkudziesięciu pracowników, a od 2005 roku dystrybuuje na nasz rynek także motocykle tej japońskiej marki. Współpracuje z siecią aż kilkudziesięciu stacji dealerskich.
Od 2013 roku nazwa firmy brzmi: Honda Motor Europe Limited Oddział w Polsce.

Honda – popularne modele

Przedsiębiorstwo odpowiada za produkcję kultowego auta osobowego klasy kompaktowej Honda Civic. Stworzyło również wiele modeli samochodów miejskich: Hondę Jazz, Hondę Legend oraz Hondę Accord. 

W swojej kolekcji ma także SUV-y, na przykład Hondę CRV, oraz samochody sportowe, takie jak legendarna Honda CRX.

Honda – pozostała działalność marki

Japoński koncern motoryzacyjny wyprodukował wiele znanych modeli motocykli. Wśród najbardziej popularnych jednośladów znajdują się Honda CBR, Honda Hornet, Honda Shadow, Honda Varadero oraz uwielbiana nieprzerwanie od 1975 roku turystyczna Honda Gold Wing.

Zakres działalności firmy jednak na tym się nie kończy. Produkuje również skutery, urządzenia elektroniczne czy maszyny ogrodnicze.

Temat Honda znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat Honda

Honda - Wiadomości

Honda - Zdjęcia