Audi

Audi to niemiecki producent samochodów, który słynie ze stosowania nowoczesnych technologii, unikalnego designu oraz legendarnego napędu quattro przenoszonego na cztery koła. Samochody spod znaku czterech pierścieni to produkty klasy premium, a historia marki sięga XIX w. Kapitałowo oraz technologicznie Audi połączone jest z Volkswagenem i Porsche w ramach koncernu VAG. Ten niemiecki producent może się pochwalić licznymi sukcesami w sporcie motorowym. 
Audi - najważniejsze informacje
Logo Audi składające się z czterech nachodzących na siebie pierścieni jest symbolem fuzji DKW, Wanderer, Audi i Horch, do której doszło w 1932 roku. /123RF/PICSEL

Audi - najważniejsze informacje

Audi to niemiecki producent samochodów, który słynie ze stosowania nowoczesnych technologii, unikalnego designu oraz legendarnego napędu quattro przenoszonego na cztery koła. Samochody spod znaku czterech pierścieni to produkty klasy premium, a historia marki sięga XIX w. 

Kapitałowo oraz technologicznie Audi połączone jest z Volkswagenem i Porsche w ramach koncernu VAG. Ten niemiecki producent może się pochwalić licznymi sukcesami w sporcie motorowym. 

Historia Audi

Początki historii marki Audi sięgają końcówki XIX w. August Horch, 14 listopada 1899 roku, po kilku latach pracy dla Karla Benza (uważanego za konstruktora pierwszego samochodu) założył w Kolonii własną firmę motoryzacyjną pod nazwą A. Horch & Cie. Dziesięć lat później powołano do życia Audi. 

Nazwa pochodzi od łacińskiego tłumaczenia nazwiska Horch, co po polsku znaczy „słuchać”. 
Logo Audi składające się z czterech nachodzących na siebie pierścieni jest symbolem fuzji, do której doszło w 1932 roku. Czterech niemieckich producentów motoryzacyjnych: DKW, Wanderer, Audi i Horch powołało spółkę Auto Union. 

Produkty każdej z marek miały reprezentować koncern w różnych segmentach rynku. Samochody Audi i Horch były przeznaczone dla najbardziej wymagających klientów. 

„Przewaga dzięki technice” to motto Audi używane od 1971 roku. Wtedy też zaprezentowano samochód NSU 80, który wyposażono w innowacyjne jak na tamte czasy rozwiązania. Pięciocylindrowe silniki benzynowe z turbosprężarką i napęd na cztery koła nie należały do standardów spotykanych wśród samochodów sprzedawanych pół wieku temu. 

Premiera legendarnego napędu quattro miała miejsce w 1980 roku. Dział marketingu Audi zaprezentował go w pamiętnej reklamie modelu 100, który jechał stromym rozbiegiem skoczni narciarskiej. Stabilny napęd obu osi pojazdu to znak rozpoznawczy niemieckiej marki. Od lat 90. XX w. do 2016 roku pod nazwą Quattro funkcjonował departament odpowiedzialny za projektowanie i konstrukcję samochodów sportowych. Jego obecna nazwa to Audi Sport GmbH. 

Audi w Polsce

Oficjalne przedstawicielstwo Audi w Polsce otwarto na początku lat 90. XX w. Jego sieć dealerska liczy obecnie ponad 40 salonów. 

Audi od lat zajmuje 3. miejsce w wynikach sprzedaży nowych aut wśród marek premium. 

W 2021 roku zarejestrowano w Polsce ponad 19 tys. nowych samochodów Audi. 

Używane samochody tego niemieckiego producenta należą do czołówki aut najczęściej importowanych do Polski.

Audi – popularne modele 

Najmniejsze Audi to miejski model A1. Najczęściej na ulicach można spotkać Audi A4, należące do klasy średniej, oraz kompaktowy model A3, technologicznie spokrewniony z VW Golfem. Przedstawicielem niemieckiej marki w klasie wyższej jest Audi A6, na którym bazuje usportowiony model A7 z czterodrzwiowym nadwoziem coupé. Topowa limuzyna to Audi A8. 

Pierwszym SUV-em marki był model Q7, zaprezentowany w 2005 roku. Dwa lata później do gamy dołączyło Audi Q5. Obecnie w segmencie SUV i crossover niemieckiej marki można znaleźć aż 6 modeli, zaczynając od niewielkiego Q2, a kończąc na flagowym Q7 oraz Q8 o bardziej dynamicznym nadwoziu.

Coraz większą popularnością cieszą się modele Audi z napędem elektrycznym: Q4, Q8, SQ8 oraz e-tron GT, który jest dostępny także w wersji RS. 

W ofercie Audi znajduje się również wiele modeli usportowionych z serii S oraz sportowych z serii RS. Do najpopularniejszych należą S3 i RS3, bazujące na Audi A3. Z kolei model RS6 okrzyknięto mianem najszybszego kombi świata dzięki połączeniu praktyczności z osiągami zarezerwowanymi dla supersamochodów, takich jak Audi R8. Dwuosobowe coupé to najszybszy seryjny samochód niemieckiej marki. 

Audi – pozostała działalność marki 

Audi od lat jest związane ze sportem motorowym. Już w 1906 roku marka odniosła pierwszy wyścigowy sukces. W 1981 roku dział Audi Sport zaprezentował model quattro S1, który w latach 1982–1984 wygrywał klasyfikację generalną Rajdowych Mistrzostw Świata wśród kierowców oraz konstruktorów.

Sportowe bolidy spod znaku czterech pierścieni wygrywały także w 24-godzinnych wyścigach Le Mans oraz Niemieckich Mistrzostwach Samochodów Turystycznych DTM. Od 2026 roku Audi ma dołączyć do teamów Formuły 1. 

Temat Audi znajdziesz również w serwisie:

Audi - Wiadomości

Audi - Zdjęcia

Audi - Wideo