Volvo

Czwartek, 1 grudnia 2022 (14:33) Aktualizacja Wtorek, 5 września 2023 (10:29)
Volvo to szwedzka marka samochodów z siedzibą w Göteborgu, znana przede wszystkim ze sprzedaży pojazdów gwarantujących bezpieczeństwo i wygodę. Skandynawski producent o prawie 100-letniej tradycji w 2021 roku sprzedał prawie 550 000 sztuk pojazdów.
Volvo - najważniejsze informacje
Volvo należy obecnie do koncernu Geely. /materiały prasowe

Volvo - najważniejsze informacje

Volvo to szwedzka marka samochodów z siedzibą w Göteborgu, znana przede wszystkim ze sprzedaży pojazdów gwarantujących bezpieczeństwo i wygodę. Skandynawski producent o prawie 100-letniej tradycji w 2021 roku sprzedał prawie 550 000 sztuk pojazdów.

Historia Volvo

Marka Volvo powstała za sprawą koncepcji zrodzonej podczas rozmowy w restauracji dwóch inżynierów, pracujących w firmie SKF, zajmującej się wytwarzaniem łożysk – Assara Gabrielsona i Gustafa Larsona.

Dwóch kolegów po fachu uzgodniło, że wyprodukują samochód, z którego każdy Szwed będzie dumny. W ten sposób powstała firma Volvo. Nazwa nie jest przypadkowa, ponieważ w języku łacińskim słowo to oznacza „toczę się”.

Oficjalnie Volvo zostało założone 14 kwietnia 1927 roku, a konkretnie w dniu, kiedy z fabryki zlokalizowanej na wyspie Hisingen wyjechał z taśmy pierwszy historyczny egzemplarz Volvo o nazwie OV4.

W latach 50. szwedzka firma zatrudniała już 6000 pracowników. W tamtym okresie z fabryki producenta wyjechał pierwszy pojazd użytkowy z zamontowanymi pasami bezpieczeństwa – takie rozwiązanie zrewolucjonizowało rynek motoryzacyjny.

W latach 90. Volvo Car Corporation zostało wykupione przez amerykański koncern Ford. Jednak z powodu kryzysu na amerykańskim rynku motoryzacyjnym nowym właścicielem został chiński producent Zhejiang Geely Holding Group Company Limited. Ostatecznie w 2010 roku azjatyckie przedsiębiorstwo sprzedało akcje koncernowi Geely. 

Obecny właściciel Volvo kontynuuje ideę rozpoczętą przez dwóch założycieli, którzy stawiali w swoich projektach na jakość wykonania oraz najwyższy poziom techniczny.

Volvo w Polsce

Volvo ma swoje fabryki w Azji, Europie, Afryce, Oceanii oraz Ameryce Południowej i Północnej. Od 1994 roku funkcjonuje fabryka we Wrocławiu, zajmująca się produkcją autobusów. 

Szwedzki dealer samochodowy jest w pełni otwarty na europejskich użytkowników. Obecnie sieć dealerska tej marki liczy w Polsce aż 20 salonów w głównych miastach tj. Warszawa, Poznań, Wrocławiu czy Olsztynie. 

W 2021 roku szwedzki koncern sprzedał polskim kierowcom ok. 11 tys. egzemplarzy, a w kolejnym roku planuje zwiększyć wynik sprzedażowy o ponad 1000 sztuk.

Volvo – popularne modele 

Volvo oferuje klientom samochody osobowe, elektryczne oraz SUV-y. W 1996 roku firma zdecydowała się na zmianę nazewnictwa modeli w momencie wypuszczenia na rynek pojazdów nowej generacji. 

Od tamtego momentu:
  • sedany są oznaczone literą „S”, 
  • kombi literą „V”, 
  • coupe literą „C”. 
Chcąc spełnić potrzeby wszystkich grup użytkowników, koncern sprzedaje zarówno pojazdy klasy średniej, jak i wyższej.

Do pierwszej grupy można zaliczyć flagowe Volvo S60, produkowane od 2000 roku. Pojazd występuje w wersji sedan i kombi. Modelem średniej klasy jest również Volvo V60, będące w sprzedaży od 2011 roku. Występuje ono w wersji kombi.

Grupa pojazdów klasy wyższej jest reprezentowana przede wszystkim przez S90 oraz V90 – oba modele są dostępne w sprzedaży od 2016 roku.

Dla fanów pojazdów większych gabarytów szwedzka marka motoryzacyjna ma w swojej sprzedaży SUV-y, tj. Volvo XC40 i XC60. Najnowsze generacje obu modeli można nabywać od 2017 roku.

Volvo – pozostała działalność marki 

Szwedzka marka specjalizuje się również w produkcji autobusów i pojazdów ciężarowych. W ramach wymienionych typów pojazdów Volvo oferuje zarówno spalinowe, jak i elektryczne pojazdy. Dzięki konstruowaniu niezawodnych aut są one szeroko stosowane w transporcie publicznym i międzynarodowym. 

Temat Volvo znajdziesz również w serwisie:

Volvo - Wiadomości

Volvo - Zdjęcia

Volvo - Wideo