Acura

Wtorek, 2 stycznia 2024 (16:28) Aktualizacja Czwartek, 11 stycznia 2024 (12:57)
Acura podlega pod japoński koncern motoryzacyjny Honda Motor Company, który powołał ją do życia z uwagi na chęć wydzielenia marki o nieco bardziej prestiżowym charakterze. Ten ważny moment w historii Hondy nastąpił w 1986 roku. Samochody Acura są oferowane na kilku wyselekcjonowanych rynkach, w tym w USA, w Kanadzie, Hongkongu, Meksyku oraz Chinach.
Acura - najważniejsze informacje
Firma Acura została powołana przez zarząd koncernu Honda w 1986 roku i zajmuje się produkcją samochodów prestiżowych i luksusowych. /Getty Images

Acura - najważniejsze informacje

 • Data powstania:

  1986

 • Kraj:

  Japonia

Acura. Co to za marka motoryzacyjna?

Firma Acura została powołana przez zarząd koncernu Honda w 1986 roku i zajmuje się produkcją wyłącznie samochodów prestiżowych i luksusowych. W jej katalogu można znaleźć zarówno limuzyny, jak i sportowe, szybkie auta o nadwoziu coupé. 

Większość klientów uznaje firmę Honda za producenta niewielkich, dobrze wycenionych i ekonomicznie wykonanych aut, dlatego jej bardziej luksusowe limuzyny czy SUV-y nie cieszyły się zbyt dużą popularnością. 

W portfolio Acura znajdują się wyłącznie wyselekcjonowane auta, a oferta tej marki jest bardziej skondensowana niż Hondy. To podobny model biznesowy, jak ten stosowany przez japońską konkurencję. Koncern Nissan ma w swoim portfolio Infiniti, a Toyota znaną także w Polsce markę Lexus.

Oczywiście Acura jest zarządzana przez firmę Honda, dlatego korzysta z tych samych: wiedzy oraz know-how, wypracowywanych przez Hondę od 1948 roku.

Historia Acura

Początki firmy Acura sięgają lat 80. XX wieku, kiedy to zarząd koncernu Honda zauważył rosnące zapotrzebowanie na luksusowe samochody między innymi w Stanach Zjednoczonych. Firma rozpoczęła ekspansję od modelu Legend, który pojawił się na rynku w momencie jej powstania, czyli w 1986 roku. Kilka miesięcy później do oferty dołączyła usportowiona Acura Integra. Te dwa zupełnie różne modele zdobyły uznanie zarówno ze strony krytyków, jak i klientów, umacniając pozycję firmy na rynku premium.

W ciągu kolejnych kilku lat Acura rozszerzała swoją ofertę o kolejne auta, w tym o legendarny już iście sportowy model – NSX. Samochód stanowił japońską odpowiedź na niemieckie auta Porsche czy włoskie Ferrari, stając się w ten sposób hitem sprzedaży w swojej klasie.

Obecnie gama modeli Acura jest bardzo różnorodna, lecz mimo to utrzymuje reputację niezwykle luksusowej. Firma zapewnia zaawansowane rozwiązania technologiczne, elegancki design i komfort jazdy.

Acura w Polsce

W Polsce zakup samochodu Acura jest możliwy wyłącznie przez import – sieć dealerska obejmuje jedynie USA, Kanadę, Hongkong, Meksyk oraz Chiny. Tym samym, chcąc stać się właścicielem luksusowej Acury, trzeba sprowadzić wybrany egzemplarz z jednego z powyższych krajów.

Popularne modele samochodów Acura

W ofercie firmy Acura znajduje się kilka pojazdów znanych doskonale wśród klientów z rynków macierzystych. 

To między innymi Acura MDX – luksusowy SUV z przestronnym wnętrzem, zaawansowanymi systemami bezpieczeństwa i komfortowymi opcjami wyposażenia. Jest on doceniany szczególnie przez duże rodziny, głównie za trzy rzędy siedzeń. 

Kolejnym interesującym modelem jest Acura RDS. To nieco mniejszy niż MDX, kompaktowy SUV, który łączy elegancki design z dobrymi osiągami. 

Nie można także pominąć Acury Integry. To samochód typu liftback o sportowym charakterze, który kontynuuje dziedzictwo pierwszej Integry wyprodukowanej w 1986 roku. Pojazd charakteryzuje się nowoczesnym designem i precyzyjnym prowadzeniem, dzięki czemu jest ceniony szczególnie wśród nieco młodszych klientów. Acura Integra jest skierowana do entuzjastów motoryzacji, którzy poszukują połączenia sportowego stylu jazdy z komfortem i nowoczesnością.

Acura w sportach motorowych

Firma Acura aktywnie uczestniczyła w różnych dyscyplinach sportów motorowych, zdobywając uznanie i sukcesy w świecie wyścigów na przestrzeni wielu lat jej istnienia. Jednym z najbardziej prestiżowych osiągnięć było uczestnictwo w serii IMSA GT Championship, SCCA Speed World Challenge oraz KONI Challenge Series. Koncern Honda zaangażował firmę Acura także w wyścigi długodystansowe, takie jak 12-godzinny Sebring oraz 24-godzinny Le Mans. W ten sposób firma ugruntowała swoją pozycję jako producenta, dla którego sporty motorowe mają duże znaczenie.

Koncern Honda wiele inwestuje w rozpoznawalność firmy Acura, chcąc stać się pełnoprawnym konkurentem firm BMW, Audi czy Mercedes. Jednym z najgłośniejszych działań marketingowych była współpraca z Marvel Entertainment. W jej ramach różne modele Acura pojawiły się w filmach Iron Man 2, Thor, Kapitan Ameryka: Pierwsze Starcie, jak i Avengers z 2012 roku. Firma sponsorowała również turnieje tenisowe WTA Tour oraz Festiwal Filmowy Sundance.

Temat Acura znajdziesz również w serwisie:

Acura - Wiadomości

 • Honda zaprezentowała prototyp nowej Acury Integry

  Honda zaprezentowała prototyp nowej Acury Integry

  Piątek, 12 listopada 2021 (11:43)
  Honda zaprezentowała nowe wcielenie kultowego modelu Integra. Samochód dołączy do portfolio marki Acura i będzie sprzedawany tylko na rynku amerykańskim.
 • 1,2 mln dolarów za pierwszą Acurę NSX!

  1,2 mln dolarów za pierwszą Acurę NSX!

  Poniedziałek, 1 lutego 2016 (14:05)
  1,2 mln dolarów - tyle zapłacił nabywca nowej Acury NSX za auto z numerem nadwozia 001. Rekordową kwotę udało się uzyskać na charytatywnej licytacji zorganizowanej przez znany dom...
 • Advanced sedan

  Advanced sedan

  Poniedziałek, 4 grudnia 2006 (13:08)
  Honda zaprezentowała na salonie motoryzacyjnym w Los Angeles prototyp o nazwie acura advanced sedan.
 • Reklama
 • Acura MDX na dwudziestolecie

  Acura MDX na dwudziestolecie

  Wtorek, 28 marca 2006 (12:33)
  Acura, luksusowa marka Hondy, którą stworzono na potrzeby rynku amerykańskiego ma już 20 lat. Z tej okazji firma zaprezentowała prototyp MDX.
 • Pierwsza Acura turbo

  Pierwsza Acura turbo

  Piątek, 13 stycznia 2006 (13:38)
  Na salonie w Detroit Acura przedstawiła nowy pojazd oznaczony RDX. Jest to oczywiście... kolejny SUV. Wygląda na to, że wkrótce każdy producent będzie miał w ofercie samochód tej klasy.
 • Acura dla Japończyków

  Acura dla Japończyków

  Piątek, 16 grudnia 2005 (09:25)
  Honda ogłosiła, że wprowadzi na swój rodzimy rynek markę Acura. Dotychczas, od 1986 roku, pod tą nazwą sprzedawane były luksusowe samochody Hondy na rynku amerykańskim.
 • Reklama
 • Integra przebojem wśród złodziei

  Integra przebojem wśród złodziei

  Środa, 20 lipca 2005 (09:37)
  W Polsce do najchętniej kradzionych samochodów należą pojazdy niemieckie, które są w naszym kraju najpopularniejsze. Złodzieje nie gardzą też produktami polskiej motoryzacji, które można...
 • Occupant Position Detection

  Środa, 19 stycznia 2005 (08:39)
  Honda zapowiedziała, że już niebawem w swoich samochodach (także tych sprzedawanych pod marką Acura) zastosuje nowe technologie bezpieczeństwa i ochrony środowiska naturalnego.