Mercedes-Benz

Wtorek, 29 listopada 2022 (14:00) Aktualizacja Poniedziałek, 7 sierpnia 2023 (12:37)
Mercedes-Benz to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek samochodowych na świecie. Niemiecki producent jest jedynym z pionierów motoryzacji. Auta spod znaku trójramiennej gwiazdy stanowią synonim luksusu, nowoczesnych technologii oraz wysokiej jakości wykonania. Mercedes-AMG to jeden z najbardziej utytułowanych zespołów Formuły 1.
Mercedes-Benz - najważniejsze informacje
Marka Mercedes kojarzona jest z luksusowymi i sportowymi autami. /123RF/PICSEL

Mercedes-Benz - najważniejsze informacje

Mercedes-Benz to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek samochodowych na świecie. Niemiecki producent jest jedynym z pionierów motoryzacji. Auta spod znaku trójramiennej gwiazdy stanowią synonim luksusu, nowoczesnych technologii oraz wysokiej jakości wykonania. 

Mercedes-AMG to jeden z najbardziej utytułowanych zespołów Formuły 1.

Historia Mercedesa-Benz

Marka Mercedes-Benz to ponad 130 lat historii, a jej początki sięgają końca XIX w. Zanim firmy Karla Benza i Gottlieba Daimlera połączyły się w 1926 roku, oba przedsiębiorstwa konkurowały ze sobą. Każdy z konstruktorów miał olbrzymi wkład w rozwój motoryzacji.

Daimler w 1883 roku opatentował pierwszy w historii silnik zasilany benzyną. Z kolei Benz zaledwie trzy lata później opatentował swój pojazd z silnikiem spalinowym i jest uważany za pierwszego konstruktora samochodu na świecie. Koncern Daimler–Benz to jeden z najdłuższych mariaży w historii motoryzacji.

Pierwszy samochód pod marką Mercedes powstał na przełomie XIX i XX w., gdy Gottlieb Daimler nawiązał współpracę z Austriakiem Emilem Jellinkiem. Nazwa pochodzi od żeńskiego hiszpańskiego imienia „Mercedes”, które nosiła córka Jellinka. Za konstrukcję pierwszego Mercedesa odpowiedzialny był partner biznesowy Daimlera – Wilhelm Maybach. 

Logo z trójramienną gwiazdą zostało zarejestrowane przez Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG) jako znak towarowy w 1926 roku, choć znaczek w różnej formie był stosowany znacznie wcześniej. 

Marka Mercedes przez długie lata była kojarzona z luksusowymi i sportowymi autami. Dopiero zaprezentowany w 1982 roku model 190E był pierwszym samochodem klasy średniej z gwiazdą na masce.

Mercedes-Benz w Polsce

W 1990 roku polski kierowca rajdowy Sobiesław Zasada został oficjalnym przedstawicielem marki. Rok później w centrum Warszawy otworzono pierwszy salon Mercedesa-Benz. Niemiecki producent od lat konkuruje z BMW o miano lidera sprzedaży nowych samochodów z segmentu premium w Polsce. W 2021 roku sprzedano ponad 19,6 tys. aut spod znaku trójramiennej gwiazdy. Sieć dealerska w Polsce liczy 70 placówek.

Mercedes-Benz – popularne modele

Luksusowa limuzyna to znak rozpoznawczy niemieckiej marki. Klasa S jest samochodem od dekad służącym prezesom, politykom i gwiazdom sportu, muzyki czy filmu. Produkowane są także luksusowe coupé na bazie topowej limuzyny. Nieco mniejsza Klasa E występuje w wersji sedan, kombi, coupé oraz cabrio.

Klasa C reprezentuje niemiecką markę w klasie średniej i jest dostępna w takich samych wersjach nadwozia jak Klasa E. 

Klasa A to przedstawiciel segmentu kompakt od 1997 roku. Model zaliczył jednak spektakularną wpadkę podczas „testu łosia” i wymagał znacznych modyfikacji. W późniejszych latach do segmentu kompakt dołączyły Klasa B i CLA o czterodrzwiowym nadwoziu coupé oraz jako usportowione kombi. 

W ofercie nie mogło zabraknąć modnych aut typu crossover i SUV. Od najmniejszych GLA i GLB, przez średniej wielkości GLC, aż po największe GLE oraz GLS, który uchodzi za jednego z najbardziej luksusowych SUV-ów na rynku. Klasa G to zaś luksusowa terenówka.

Mercedes mocno stawia na rozwój samochodów elektrycznych. W ofercie producenta dostępne są 2 limuzyny: EQE oraz EQS, a także aż pięć SUV-ów: EQA SUV, EQB SUV, EQC SUV, EQE SUV oraz EQS SUV. Niektóre z modeli wyposażonych w silniki konwencjonalne występują w wersjach plug-in hybrid. 

Sportowe warianty spod znaku Mercedes-AMG są dostępne w większości popularnych modeli marki. Model AMG GT jako dwu- lub czterodrzwiowe coupé nie występuje w cywilnej wersji. Model SL oraz mniejsze SLC (wcześniej SLK) to dwudrzwiowe kabriolety.

Mercedes-Benz – pozostała działalność marki

Mercedes-Benz, poza krótkim epizodem w latach 1954–55, jest obecny w wyścigach Formuły 1 od 2010. Team Mercedes-AMG osiem razy z rzędu wygrał w klasyfikacji konstruktorów. Lewis Hamilton, ścigając się bolidami niemieckiej marki, sześciokrotnie sięgał po tytuł mistrza świata. Mercedes-Benz osiągnął także liczne sukcesy w wyścigach Le Mans oraz DTM. 

Temat Mercedes-Benz znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat Mercedes-Benz

Mercedes-Benz - Wiadomości

Mercedes-Benz - Zdjęcia

Mercedes-Benz - Wideo