Chrysler

Wtorek, 2 stycznia 2024 (16:45) Aktualizacja Czwartek, 11 stycznia 2024 (14:24)
Chrysler to jeden z najpopularniejszych producentów działających w przemyśle motoryzacyjnym, specjalizujący się w projektowaniu, produkcji i sprzedaży pojazdów. Firma jest doskonale znana z długiej historii i doświadczenia, które sięgają 1924 roku. Obecnie wchodzi w skład koncernu Stellantis.
Chrysler - najważniejsze informacje
Chrysler był pierwszym amerykańskim producentem samochodów, który wprowadził na rynek zupełnie nowy styl nadwozia – minivan. /Getty Images

Chrysler - najważniejsze informacje

 • Data powstania:

  1924

 • Kraj:

  Stany Zjednoczone (USA)

Chrysler – amerykański producent samochodów

Firma Chrysler od początku stawiała na dynamiczny rozwój, dlatego po wielu latach wywarła ogromny wpływ na świat motoryzacyjny. Jest jednym z trzech najważniejszych producentów samochodowych w USA, dzieląc podium z dwoma innymi koncernami – General Motors oraz Ford

Chrysler, głównie za sprawą ogromnego doświadczenia oraz bogatego know-how, co roku prezentuje nowe auta. Jednocześnie sprawnie konkuruje z pozostałymi brandami oraz producentami aut importowanych, m.in. Nissan czy Honda, a nawet BMW i Mercedes.

Producent, podobnie jak inne firmy z USA, stawia obecnie głównie na duże auta typu SUV oraz pick-up. Odpowiadają one na dość sprecyzowane preferencje klientów z Ameryki Północnej, którzy niezbyt przychylnie patrzą na auta mniejsze niż crossovery.

Samochody Chrysler są eksportowane do wielu krajów z całego świata, lecz nie do Europy. Na Starym Kontynencie auta tej firmy były oferowane w oficjalnej sieci dealerskiej wyłącznie do 2011 roku. Wtedy też jej historia w Europie dobiegła końca, za wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Irlandii. Tam sprzedaż trwała nieprzerwanie do 2014 roku. 

Firma Chrysler w Europie nigdy nie oferowała wszystkich aut, lecz wyłącznie kilka ściśle wyselekcjonowanych modeli.

Historia Chryslera

Historia koncernu Chrysler jest dość zawiła, podobnie zresztą jak wielu innych producentów działających w przemyśle motoryzacyjnym. Firma powstała w 1925 roku. Założył ją Walter Chrysler, na bazie know-how firmy Maxwell Motor Company, istniejącej od 1904 do 1925 roku. Działała ona pod swoją nazwą aż do 1998 roku, kiedy to wskutek przemian została przejęta w całości przez Daimler-Benz. Koncern ten, z uwagi na dużą fuzję, zmienił nazwę na Daimler-Chrysler. W ten sposób stał się jednym z największych producentów motoryzacyjnych na świecie.

Fuzja nie trwała jednak zbyt długo. Już w 2007 roku zadecydowano o jej rozwiązaniu. W efekcie powstała samodzielna firma – Chrysler LLC – oraz  grupaChrysler Group LLC. Taki stan utrzymywał się do 2014 roku. Wtedy Chryslera wykupił włoski koncern FIAT SpA, stając się głównym akcjonariuszem grupy. Jednocześnie firma weszła do nowo powstałej spółki – Stellantis – wraz z firmą Chrysler.

Obecnie zatem koncern Chrysler należy do holdingu motoryzacyjnego Stellantis, podobnie jak wiele innych firm amerykańskich i europejskich. Warto wśród nich wyróżnić np. RAM, Opla, FIATa, Dodge’a, Citroena, Alfa Romeo.

Samochody Chrysler w Polsce

Samochody Chrysler były oferowane w Polsce, a tym samym także w całej Europie, przez dość krótki czas. Na Stary Kontynent auta amerykańskiego producenta trafiły po raz pierwszy pod koniec lat 60. XX wieku, lecz tylko na około 10 lat.

Chrysler wycofał się z tego rynku pod koniec 1979 roku. Po kolejnej dekadzie firma wróciła do Europy, lecz, podobnie jak wcześniej, na bardzo krótko, bo do 2011 roku (w kilku krajach do 2014 roku).

To oznacza, że zakup auta firmy Chrysler jest obecnie możliwy wyłącznie w ramach prywatnego importu z USA bądź poprzez skorzystanie z oferty aut używanych.

Chrysler – popularne modele

W ofercie firmy Chrysler można znaleźć jedynie dwa modele – Chrysler 300 oraz Chrysler Pacifica. Ten drugi występuje również jako hybryda typu Plug-In. 

Chrysler 300 to luksusowy sedan, charakteryzujący się eleganckim stylem i wyjątkowo dobrą jakością wykonania. Cechują go między innymi imponująca, masywna sylwetka i wyrafinowane detale, które odpowiadają za ekskluzywny wygląd. 

Chrysler Pacifica to zupełnie inne auto – minivan, czyli samochód osobowy o podwyższonej linii dachu. Wyróżnia się nowoczesnym designem i zaawansowanymi funkcjami. 

Oba auta są całkowicie różne, lecz dobrze uzupełniają niezbyt bogatą ofertę firmy Chrysler.

W portfolio firmy było także kilka innych pojazdów o zupełnie innym charakterze. Niestety zostały wycofane z uwagi na zbyt niski popyt. W kanonie modeli owianych legendą znalazł się między innymi Crossfire – pojazd o zgrabnej linii coupé, cechujący się dużą mocą oraz znakomitym prowadzeniem. Drugim, równie znanym samochodem był PT Cruiser o stylistyce retro.

Chrysler – ciekawostki na temat firmy

Chrysler oraz inne koncerny motoryzacyjne z USA odegrały znaczącą rolę w czasie II wojny światowej. Firma ta została uhonorowana nagrodą Armii i Marynarki Wojennej za produkcję produktów wojennych istotnych na polach toczących się walk, takich jak amunicja przeciwlotnicza oraz silniki do bombowców B-29. W okresie wojny Chrysler zajmował się również produkcją broni ręcznej oraz przeznaczonej do niej amunicji. Po zakończeniu konfliktu innowacyjność, niezawodność i szybka metoda produkcji przyniosły producentowi zasłużone wyróżnienie.

Chrysler był pierwszym amerykańskim producentem samochodów, który wprowadził na rynek zupełnie nowy styl nadwozia – minivan. W wyniku kryzysu naftowego w latach 70. wielu ludzi przeszło na zwykłe samochody, które były bardziej ekonomiczne pod względem spalania paliwa.

Temat Chrysler znajdziesz również w serwisie:

Chrysler - Wiadomości

 • Tragikomedia w USA. Zamiast jechać objazdem, wybrała chodnik

  Tragikomedia w USA. Zamiast jechać objazdem, wybrała chodnik

  Wtorek, 7 listopada 2023 (13:36)
  Nikt nie lubi stać w korkach, dlatego gdy tylko nadarza się okazja, zawsze znajdzie się kierowca, który za wszelką cenę spróbuje zaoszczędzić trochę czasu. Niestety, jazda na skróty nie...
 • Chrysler Synthesis czyli kokpit przyszłości. Zobaczymy go w modelach Stellantis

  Chrysler Synthesis czyli kokpit przyszłości. Zobaczymy go w modelach Stellantis

  Czwartek, 5 stycznia 2023 (13:30)
  Zaprezentowana na targach CES wizja nowego kokpitu Chryslera, to bardzo ciekawy wgląd w przyszłość motoryzacji. Zastosowane tu rozwiązania będą bowiem trafiały do wszystkich modeli...
 • Chrysler 300C schodzi ze sceny. Na szczęście robi to z przytupem

  Chrysler 300C schodzi ze sceny. Na szczęście robi to z przytupem

  Piątek, 16 września 2022 (14:48)
  Po wielu latach obecności na rynku, Chrysler 300C odchodzi w końcu na emeryturę. W ramach uhonorowania długoletniej sprzedaży, koncern Stellantis przygotował jego pożegnalną wersję. Nie...
 • Reklama
 • Kierowcy mogą pozywać FCA. Chodzi o potencjalnie groźną usterkę

  Kierowcy mogą pozywać FCA. Chodzi o potencjalnie groźną usterkę

  Wtorek, 12 kwietnia 2022 (11:29)
  Pozew jaki właściciele modeli Jeepa, Dodge'a oraz Chryslera złożyli przeciwko koncernowi FCA (obecnie część Stellantis), został właśnie zaopiniowany przez sędziego federalnego. Dał on...
 • Jeep Patriot z rekordowym wzrostem sprzedaży. Wyszedł z produkcji 3 lata temu!

  Jeep Patriot z rekordowym wzrostem sprzedaży. Wyszedł z produkcji 3 lata temu!

  Poniedziałek, 10 stycznia 2022 (14:15)
  W ubiegłym roku na amerykańskich drogach przybyło 16 Jeepów Patriot, 4 Chryslery Town&Country i 4 fabrycznie nowe Dodge'y Vipery. Produkcja każdego z tych modeli zakończyła się co...
 • Chrysler Airflow - Amerykanie wskrzeszają kultowy model

  Chrysler Airflow - Amerykanie wskrzeszają kultowy model

  Sobota, 8 stycznia 2022 (07:50)
  Amerykański producent skutecznie realizuje swoją strategię pełnej elektryfikacji do roku 2028. Podczas trwających właśnie targów elektroniki w Las Vegas, zaprezentował on koncept o...
 • Reklama
 • Marchionne o amerykańskim, tweetującym prezydencie

  Marchionne o amerykańskim, tweetującym prezydencie

  Wtorek, 10 stycznia 2017 (09:12)
  Prezes Fiata Chryslera Sergio Marchionne oświadczył w poniedziałek, że firmy motoryzacyjne będą musiały przyzwyczaić się do Donalda Trumpa, którego nazwał "tweetującym prezydentem"; była...
 • Chrysler 200 to już przeszłość. Nie będzie następcy?

  Chrysler 200 to już przeszłość. Nie będzie następcy?

  Poniedziałek, 5 grudnia 2016 (09:07)
  W niespełna dwa lata po gruntownym liftingu z amerykańskiego rynku - na dobre - znika jeden z najtańszych pojazdów Chryslera - model 200. Wszystko wskazuje na to, że auto nie doczeka się...