Renault

Wtorek, 29 listopada 2022 (15:50) Aktualizacja Środa, 9 sierpnia 2023 (12:14)
Renault jest francuskim koncernem motoryzacyjnym, którego początki sięgają końca XIX w. To jedno z najstarszych przedsiębiorstw zajmujących się nieprzerwanie produkcją samochodów sportowych, osobowych i ciężarowych. Pojazdy francuskiej firmy miały też bezpośredni wpływ na przebieg I wojny światowej. Obecnie jest to najlepiej sprzedająca się marka samochodów na świecie.
Renault - najważniejsze informacje
Renault jest obecnie najlepiej sprzedającą się marką samochodów na świecie. /materiały prasowe

Renault - najważniejsze informacje

Renault jest francuskim koncernem motoryzacyjnym, którego początki sięgają końca XIX w. To jedno z najstarszych przedsiębiorstw zajmujących się nieprzerwanie produkcją samochodów sportowych, osobowych i ciężarowych. Pojazdy francuskiej firmy miały też bezpośredni wpływ na przebieg I wojny światowej. Obecnie jest to najlepiej sprzedająca się marka samochodów na świecie.

Historia Renault

W 1899 roku trójka braci Renault – Louis, Marcel i Fernand – oficjalnie otworzyli w Paryżu firmę „Renault Frères”, zajmującą się produkcją samochodów. Ich warsztat mieścił się w niewielkiej szopie.

Mimo to jeszcze w tym samym roku, 24 grudnia, na ulicach stolicy Francji pojawił się ich pierwszy pojazd – Voiturette – z rewolucyjną jak na tamte czasy skrzynią biegów. Po tym zdarzeniu otrzymali 12 zamówień na nowe pojazdy.

W historii marki Renault dużą rolę odgrywały wyścigi. Voiturette wygrał pierwsze zawody, do których został zgłoszony. Wieści o wygranej również zadziałały na klientów – w ciągu roku zapewniło to firmie 71 zamówień.

Kolejne modele także odniosły niemałe sukcesy. W 1906 roku Węgier Ferenc Szisz wygrał pierwsze organizowane we Francji Grand Prix, siedząc za sterami legendarnego Renault AK.

Firma brała czynny udział w procesie produkcyjnym pojazdów w obu wojnach światowych. Podczas pierwszej dostarczała na front ambulanse, ciężarówki i pojazdy opancerzone, z których najsłynniejszym był czołg FT17. Przechylił on szalę zwycięstwa na korzyść Francji i jej sojuszników.

Po I wojnie światowej firma przeszła modernizację i w 1929 roku otworzyła pierwszą linię produkcyjną w podparyskim Billancourt. 

Kryzys gospodarczy oraz następujący po nim wybuch II wojny światowej skłonił właściciela przedsiębiorstwa do współpracy z siłami niemieckimi.

W konsekwencji w 1945 roku aresztowano Luisa Renault, a jego firmę znacjonalizowano i przemianowano na „Régie Nationale des Usines Renault” (RNUR, Zakłady Produkcyjne Renault).

Po wojnie państwowy zakład rozrósł się i skoncentrował na produkcji tanich, niedużych samochodów. Sukcesem okazał się produkowany od 1947 roku model 4CV, a także późniejsze modele - Renault 4 i 5. Wszystkie były niewielkich rozmiarów, idealne do codziennego użytku.

W latach 80. firma dołączyła do wyścigów Formuły 1, jednak przez ogromne koszty szybko się z nich wycofała. Powróciła do zawodów dopiero w dekadę później, gdy przedsiębiorstwo przejęło część udziałów Nissana i zostało sprywatyzowane.

Renault w Polsce

Na polskim rynku marka Renault pojawiła się w 1991 roku. W 2021 roku firma zanotowała rekordową sprzedaż nowych modeli sięgającą 14 127 sprzedanych egzemplarzy. Stanowiło to niemal 20% całej sprzedaży w Polsce. Renault jest piątą najpopularniejszą marką pod względem liczebności wszystkich pojazdów na polskich drogach.

Renault – popularne modele 

Wśród najpopularniejszych modeli francuskiego producenta prym wiedzie kompaktowe Renault Clio. Obecnie produkowana jest już 5 generacja tego pojazdu, która od 2019 roku znalazła blisko 200 tysięcy nabywców. Poprzednie odsłony Clio cieszyły się równie dużą popularnością

Hitem sprzedażowym jest też Renault Megane. Pojawiły się dotąd cztery generacje, z czego ostatnia w 2015 roku. Od kilku lat na drogach często spotyka się również model Captur, czyli crossover od Renault.

Wszystkie z wymienionych modeli mają także swoje wersje elektryczne lub hybrydowe.

Renault – pozostała działalność marki 

W przeszłości Renault prężnie działało w sektorze wojskowym, m.in. w produkcji czołgów i wozów opancerzonych. Do dziś z pojazdów francuskiego producenta korzysta m.in. Wojsko Polskie.

Koncern ma też duże udziały w segmencie samochodów ciężarowych. 

Firma-córka Renault Trucks produkuje obecnie kilka modeli ciągników siodłowych (serie T i C), pojazdów dostawczych (Master) i budowlanych (seria K).

Do koncernu należy też m.in. marka supersamochodów Alpine oraz budżetowa Dacia. Przedsiębiorstwo od początków swego istnienia bierze też czynny udział w zawodach sportowych, m.in. w F1 czy w WRC.

Więcej na temat Renault

Renault - Wiadomości

Renault - Zdjęcia

Renault - Wideo

  • IAA Mobility 2023 - Najważniejsze premiery

    Czwartek, 7 września 2023
    Targi motoryzacyjne IAA Mobility 2023 ruszyły. W Monachium pojawiło się wiele premier od europejskich producentów, ale wszystkich zaskoczyła duża reprezentacja z Chin. Azjatyckie marki...