Dacia

Dacia to rumuński producent samochodów, który słynie z niezwykle funkcjonalnych i solidnych pojazdów oferowanych w dobrej cenie. Swój sukces zawdzięcza między innymi silnej współpracy z francuskim koncernem Renault. Dzięki temu, że marka potrafi słuchać potrzeb swoich klientów i implementuje najnowsze technologie, z roku na rok poszerza swoje wpływy na rynku motoryzacyjnym na świecie.
Dacia - najważniejsze informacje
Dacia to marka, której właścicielem jest francuski Renault. /materiały prasowe

Dacia - najważniejsze informacje

Dacia to rumuński producent samochodów, który słynie z niezwykle funkcjonalnych i solidnych pojazdów oferowanych w dobrej cenie. Swój sukces zawdzięcza między innymi silnej współpracy z francuskim koncernem Renault. 

Dzięki temu, że marka potrafi słuchać potrzeb swoich klientów i implementuje najnowsze technologie, z roku na rok poszerza swoje wpływy na rynku motoryzacyjnym na świecie.

Historia Dacii

Dacia powstała w Rumunii w 1943 roku. Nazwa marki nawiązuje do historycznej krainy – rzymskiej Dacji, która historycznie rozpościerała się na obecnych terenach Rumunii. 

Pierwotnie firma nazywała się Uzina de Autoturisme Pitești i z początku zajmowała się nie produkcją aut, a konstruowaniem silników do samolotów. Założyciele, chcąc umożliwić nabycie taniego i solidnego auta rumuńskim obywatelom, rozszerzyli swoją działalność, podpisując w 1968 roku umowę z Renault na produkcję samochodów osobowych.

Współpraca na takiej zasadzie spowodowała, że pierwszy model pojazdu osobowego Dacia 1100 była licencyjną wersją Renault 8.

W 1999 roku, po wieloletniej przerwie, Dacia wznowiła współpracę z Renault. Rumuński koncern przekazał wtedy francuskiej marce ponad połowę udziałów, a obecnie Renault ma już ich 99,3%.
 

Dacia w Polsce

Rumuński koncern jest w Polsce niezwykle popularny. Swoją ofertę kieruje on za pośrednictwem salonów Renault. Sieć tego dealera obecnie składa się z 81 salonów, w których można nabyć zarówno pojazdy marki Renault, jak i Dacia.

Polacy chętnie wybierają pojazdy tego producenta. Świadczą o tym chociażby wyniki sprzedaży za 2021 rok. Rumuńska marka na rynku pojazdów indywidualnych w Polsce uplasowała się na 3. miejscu, a jej udział zwiększył się do 8%. Do tak wysokiego wyniku z pewnością przyczyniło się wprowadzenie nowej generacji SUV-a o nazwanie Dacia Duster, a także wypuszczenie elektrycznego auta – Dacia Spring.

Dacia – popularne modele 

Na polskich drogach można najczęściej spotkać SUV-a o nazwie Dacia Duster, produkowanego od 2010 roku. Model ten zyskał ogromną popularność wśród polskich miłośników motoryzacji dzięki połączeniu nowoczesności i prostoty oraz niskiej cenie jak na pojazd z takiego segmencie. 

Od 2017 roku jest produkowana druga generacja tego pojazdu, która zaskakuje świetnym designem i jakościowym wykończeniem kabiny.

Rumuńska marka ustabilizowała swoją pozycję na rynku motoryzacyjnym za sprawą Dacii Sandero, produkowanej od 2008 roku. Ten model reprezentuje segment miejskich hatchbacków.

Nie można w tym miejscu również nie wspomnieć o Dacii Logan. To model, który w pełni potwierdza, że rumuński koncern potrafi produkować nie tylko proste i tanie auta, lecz także solidne pojazdy, które zwyczajnie cieszą oko. Wielu ekspertów potwierdza, że Logan to symbol funkcjonalności. Efekt ten został osiągnięty przez implementację różnych części samochodów marki Renault. 

Dacia - Wiadomości

Dacia - Zdjęcia

Dacia - Wideo