Cupra

Cupra to należący do koncernu Volkswagen hiszpański producent, który na rynek wszedł w 2018 r. Wtedy też oddzielił się od macierzystego Seata. Samochody tej marki cechuje sportowy charakter i nowoczesny wygląd. W 2022 r. pojawił się też pierwszy w pełni elektryczny model producenta – Cupra Born. 
Cupra - najważniejsze informacje
Cupra to wyodrębniona z Seata nowa marka VAG. /materiały prasowe

Cupra - najważniejsze informacje

Cupra to należący do koncernu Volkswagen hiszpański producent, który na rynek wszedł w 2018 r. Wtedy też oddzielił się od macierzystego Seata. 

Samochody tej marki cechuje sportowy charakter i nowoczesny wygląd. W 2022 r. pojawił się też pierwszy w pełni elektryczny model producenta – Cupra Born. 

Historia Cupry

Początki Cupry sięgają do 1970 r. Właśnie wtedy Seat utworzył osobny dział poświęcony samochodom sportowym – Seat Sport. Z kolei w 1996 r. pierwszy raz światło dzienne ujrzała nazwa Cupra. 

Określała ona sportową wersję Seata Ibizy, a dokładniej GTI Cupra Sport 16v. Bardziej znany może być jednak inny model pochodzący z lat 90. – Seat Ibiza Cupra Kit Car, który zyskał sławę m.in. dzięki zwycięstwu w FIA 2-Litre World Rally Cup w 1996 r.

Od 2000 r. nazwa Cupra określała też sportowe wersje kolejnych generacji Seata Leóna.

W marcu 2018 r. na Międzynarodowej Wystawie w Genewie oficjalnie ogłoszono, że Cupra staje się odrębną marką. 

Zapowiedziano też pierwszy samochód producenta, czyli crossovera Ateca. Bazował on na obecnym już na rynku Seacie Ateca.

Obecnie marka koncentruje się na produkcji czterech modeli, z czego ostatni miał premierę w 2022 r.

Cupra w Polsce

Hiszpański producent trafił na rynek polski w 2020 r. Od razu otworzył 14 punktów sprzedaży na terenie całego kraju. Było to możliwe dzięki wsparciu sieci handlowej prowadzonej przez macierzystego Seata.

Cupra – popularne modele 

W tym momencie marka produkuje 4 modele własne. Po wykorzystującej bazę Seata Cuprze Ateca, w 2020 na rynek trafił pierwszy w pełni autorski seryjnie produkowany model Cupry – Formentor. Jest to SUV o sportowym charakterze.

W tym samym czasie w sprzedaży pojawiła się też Cupra Leon w kilku wariantach. Wśród nich znalazła się również hybrydowa wersja silnika.

Najnowszy model hiszpańskiego producenta –  Cupra Born – to też pierwszy w pełni elektryczny pojazd. Trafił on na rynek w 2022 r.

Cupra – pozostała działalność marki 

Hiszpański producent wykorzystał sportowe doświadczenie nabyte jeszcze za czasów Seata. Dlatego też pracuje nad w pełni elektrycznym pojazdem przeznaczonym wyłącznie na tor. Jest to e-Racer CUPRA.

Producent informuje, że jest to pierwszy samochód wyścigowy zgodny z regulacjami technicznymi E-TCR. Po raz pierwszy wyjechał na tor w 2020 r., z kolei od 2021 wziął udział w pierwszej (organizowanej wyłącznie dla samochodów elektrycznych) serii wyścigów ETCR.

Marka produkuje też model Cupra Leon Competición, który przeznaczony jest do wyścigów samochodów turystycznych.

Cupra - Wiadomości

Cupra - Zdjęcia