Citroen

Citroen to francuski producent samochodów wyróżniających się innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi, niebanalną stylistyką oraz wysokim komfortem jazdy. Marka spod znaku dwóch szewronów ma bogatą historię, a jej auta są cenione przez wielu polskich kierowców. Citroen oferuje wiele modeli samochodów osobowych i użytkowych. Francuskiej marce nie można także odmówić sukcesów w sportach motorowych. 
Citroen - najważniejsze informacje
Nowe logo Citroena zaprezentowane w 2022 roku. /materiały prasowe

Citroen - najważniejsze informacje

Citroen to francuski producent samochodów wyróżniających się innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi, niebanalną stylistyką oraz wysokim komfortem jazdy. 

Marka spod znaku dwóch szewronów ma bogatą historię, a jej auta są cenione przez wielu polskich kierowców. 

Citroen oferuje wiele modeli samochodów osobowych i użytkowych. Francuskiej marce nie można także odmówić sukcesów w sportach motorowych. 

Historia Citroena

Citroen jest obecny na europejskim i światowym rynku samochodowym od ponad 100 lat. W 1900 roku Andre Citroen, założyciel marki, podczas podróży przez Polskę odkrył nowy sposób produkcji kół zębatych z wykorzystaniem szewronów. 

Rozwiązanie to zostało wykorzystane nie tylko we francuskich fabrykach należących do francuskiego inżyniera, lecz posłużyło jako znak rozpoznawczy oraz późniejsze logo marki.
Premiera pierwszego samochodu Citreona odbyła się w Paryżu w 1919 roku. Niecałe 30 lat później zaprezentowano kultowy model Citroena - 2CV, który okazał się hitem sprzedaży i oferowany był przez niemal 40 lat. W tym okresie sprzedano ponad 5 mln sztuk tego taniego, niewielkiego oraz praktycznego auta o stosunkowo prostej konstrukcji. 
W 1955 roku miała miejsce premiera kolejnego ważnego modelu marki. 
Citroen DS był na swoje czasy rewolucyjnym pojazdem dzięki wyjątkowej stylistyce oraz zastosowanym rozwiązaniom technologicznym. W tym aucie po raz pierwszy w historii zamontowano seryjne hamulce tarczowe w kołach przedniej osi. Zawieszenie hydrauliczne zaprezentowane w modelu DS oferowało niespotykany wcześniej komfort jazdy. Cecha ta stała się jedną z domen francuskiej marki. 

Motto Citroena to francuskie słowa Creative Technologie, co po polsku oznacza kreatywną technologię. Premiera sloganu miała miejsce w 2009 roku, w dniu, w którym przed laty urodził się Andre Citroen. 

Citroen w Polsce

Sieć salonów samochodowych Citroena w Polsce jest dość liczna i w jej skład wchodzi ponad 60 lokalizacji. Choć auta spod jego szyldu od lat plasowały się w pierwszej dziesiątce najchętniej kupowanych samochodów w Polsce, to rok 2021 trudno zaliczyć do udanych.

Zarejestrowano wtedy niecałe 7,7 tys. nowych Citroenów i tym samym marka trafiła do końcówki drugiej dziesiątki klasyfikacji. 

Z kolei używane samochody francuskiego producenta należą do pierwszej dziesiątki najchętniej importowanych marek samochodowych w Polsce. 

Citroen – popularne modele

Na polskich ulicach najczęściej można spotkać niewielkie samochody miejskie Citroena, np. model C3. Najnowsza generacja odznacza się oryginalną stylistyką oraz komfortowym wyposażeniem. Jest dostępna także w wersji SUV C3 Aircross. 
Nową generację kompaktowego modelu C4 producent oferuje w wersji nadwoziowej sedan i hatchback o usportowionej stylistyce. Największym autem marki okazuje się Citroen C5. Aktualnie sprzedawana generacja dostępna jest jako sedan lub SUV. 
Praktyczny i bardzo popularny w Polsce model Berlingo jest obecnie proponowany tylko w wersji osobowej z napędem elektrycznym, podobnie jak większy minivan – model SpaceTourer. Jedynie w campingowej wersji Campster pojazd zawiera konwencjonalne jednostki napędowe. 
Poza samochodami osobowymi Citroen niemal od początku swojej obecności na rynku produkuje także samochody dostawcze. Aktualnie w ofercie francuskiego producenta znajduje się model Jumper, który dzieli karoserię i technologię z Peugeotem Boxerem, Fiatem Ducato i Oplem Movano.
Samochód dostawczy jest dostępny w wersji furgon o różnych wymiarach przestrzeni załadunkowej oraz jako podwozie do zabudowy transportowej. Kupujący mogą wybierać pomiędzy silnikami diesla a wersjami elektrycznymi. 

Citroen – pozostała działalność marki

Marka Citroen odniosła wiele sukcesów w sportach motorowych. Kultowy model DS w wyścigowej wersji ID19 wygrał prestiżowy Rajd Monte Carlo w 1958 roku. Sebastian Loeb, francuski kierowca rajdowy jeżdżący dla teamu Citroena w latach 2004–2012, dziewięć razy z rzędu zdobył tytuł rajdowego mistrza świata (WRC), a francuski producent wielokrotnie zdobywał tytuł najlepszego konstruktora.

Temat Citroen znajdziesz również w serwisie:

Citroen - Wiadomości

Citroen - Zdjęcia