Co dyskwalifikuje auto na badaniu technicznym? Sprawdź, zanim pojedziesz na przegląd

Badanie techniczne to obowiązek każdego właściciela samochodu w Polsce. Podczas przeglądu auta kontrolowane są kluczowe elementy pojazdu odpowiadające za bezpieczeństwo. Jakie są najczęstsze powody dyskwalifikacji auta na badaniu technicznym i co zrobić w sytuacji, gdy samochód otrzyma wynik negatywny? To musisz wiedzieć, zanim wybierzesz się na przegląd.

  • Badanie techniczne samochodu to termin, który jest dość często mylony z przeglądem okresowym auta
  • Podstawową różnicę stanowi fakt, że badanie techniczne pojazdu jest obowiązkowe i wykonuje się je w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. 
  • Z kolei przegląd okresowy odnosi się do sprawdzenia stanu technicznego samochodu (w tym wymiany oleju silnikowego oraz filtrów powietrza, paliwa i oleju), nie jest obowiązkowy, a jedynie zalecany przez producentów.

Badanie techniczne. Duże zmiany od września 2022

Nowy taryfikator punktów karnych to nie jedyne zmiany, na które muszą przygotować się kierowcy od 1 września 2022 roku. Nowe przepisy dotkną również badań technicznych samochodów.

Reklama

Jedną z najważniejszych zmian jest wprowadzenie obowiązku dokumentowania fotograficznego obecności każdego auta na badaniu technicznym. Celem tego przepisu jest uniknięcie sytuacji, w której diagnosta uzna pozytywny wynik przeglądu bez oględzin pojazdu.

Ponadto spóźnialscy będą musieli zapłacić podwójnie za badania techniczne. Opłata będzie dotyczyć właścicieli, którzy nie dopełnili obowiązku powyżej 30 dni po terminie. Wyższe kary mają zmobilizować kierowców do uważnego pilnowania terminów przeglądów technicznych.

Pewnym udogodnieniem będzie możliwość zrobienia badań technicznych 30 dni przed wyznaczonym terminem. W imię tych przepisów diagnosta przedłuży pozwolenie na rok od daty w dowodzie rejestracyjnym, a nie od daty przedwczesnej wizyty.

Jak sprawdzić do kiedy jest ważny przegląd auta?

Dowód rejestracyjny do niedawna był jedynym sposobem sprawdzenia końca terminu ważności badania technicznego samochodu. Informację na ten temat można znaleźć przy pieczątce z podpisem mechanika, który wykonywał ostatni przegląd.

Obecnie z pomocą przychodzi CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. W systemie online wyświetlają się informacje o historii samochodu, usterkach wykrytych podczas poprzednich badań technicznych oraz terminie kolejnego przeglądu. Aby skorzystać z systemu wystarczy dysponować danymi, takimi jak: numer rejestracyjnynumer VIN oraz data pierwszej rejestracji.

Ile jest ważne badanie techniczne auta?

Badanie techniczne zazwyczaj przeprowadza się raz w roku. Wyjątek stanowią nowe samochody. Ich właściciele nie muszą dokonywać przeglądu technicznego przez pierwsze trzy lata. Jeśli jednak pojazd ma wbudowaną instalację gazową LPG, to badanie techniczne w takim aucie musi odbywać się raz w roku.

Ile kosztuje badanie techniczne?

Ceny przeglądu technicznego są niezmienne od kilkunastu lat i na razie nic nie wskazuje na to, że zmienią się wraz z wejściem w życie nowych przepisów. Koszt badania technicznego samochodu osobowego wynosi aktualnie 99 złotych. W przypadku aut z instalacją gazową LPG wymagany jest przegląd stanu technicznego butli, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Aktualna cena za badanie techniczne samochodu z gazem wynosi 162 zł.

Dla samochodu ciężarowego do 3,5 tony oraz autobusu przeznaczonego do przewozu nie więcej niż 15 osób cena przeglądu technicznego to 99 zł, motocykla - 63 zł, motoroweru - 51 zł i ciągnika rolniczego - 63 zł.

Co sprawdza diagnosta na badaniu technicznym auta?

W trakcie przeprowadzania przeglądu technicznego diagności sprawdzają stan elementów i podzespołów odpowiedzialnych nie tylko za bezpieczeństwo podróżowania, ale również ochronę środowiska. Podczas oględzin specjalista wykonujący badanie techniczne powinien sprawdzić:

Przegląd techniczny trwa około 15-20 minut. W tym czasie diagnosta dokonuje także sprawdzenia identyfikacji pojazdu i tego, czy numer VIN jest zgodny z dowodem rejestracyjnym.

Brak badania technicznego auta. Jakie grożą kary?

Obowiązkiem właściciela samochodu jest zgłoszenie się do stacji kontroli pojazdów w odpowiednim terminie. Poruszanie się po drogach autem bez badań technicznych naraża kierowcę na wysokie kary finansowe.

Zgodnie z nowym taryfikatorem mandatów, który wszedł w życie od 1 stycznia 2022 roku, brak aktualnego przeglądu technicznego skutkuje mandatem w wysokości nawet do 3000 złotych oraz zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Kierowca otrzymuje siedem dni na wykonanie badania technicznego. 

Po pozytywnym wyniku przeglądu ma obowiązek powiadomić o tym wydział komunikacji, w którym samochód został zarejestrowany.

Negatywny wynik. Co dyskwalifikuje auto na badaniu technicznym?

Kierowcy często zadają pytanie, przez jakie usterki samochód nie przejdzie przeglądu technicznego na stacji diagnostycznej. Wśród najczęściej występujących problemów, które dyskwalifikują auto na badaniu są:

Co zrobić, gdy auto nie przejdzie badania technicznego?

Diagnosta wykrył w naszym samochodzie którąś z wymienionych wyżej awarii i nie uznał przeglądu. Co wtedy? Właściciel takiego pojazdu ma 14 dni na usunięcie wykrytych usterek. Po wykonaniu napraw należy wykonać dodatkowe badanie techniczne.

Jeśli usterki rażąco zagrażają bezpieczeństwu jazdy, diagnosta ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny i przesłać go do wydziału komunikacji. Dopiero po usunięciu zgłoszonych awarii ponownie można zgłosić się do stacji diagnostycznej, a po pozytywnym przeglądzie - odebrać dowód rejestracyjny w wydziale komunikacji.

***

Zobacz też:

Lepiej zerknij do dowodu rejestracyjnego. Kara za brak przeglądu jest sroga

Czego nie może policjant podczas kontroli drogowej?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: badanie techniczne | przegląd techniczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy