Sprawdzenie VIN w aucie - jak to zrobić i gdzie szukać tabliczki z numerem?

Numer VIN to zbiór liter oraz cyfr, które stanowią numer identyfikacyjny naszego pojazdu. Czy wiecie, w jaki sposób możecie sprawdzić numer VIN i dlaczego sprawdzenie VIN to podstawa każdej transakcji kupna-sprzedaży auta?

VIN, czyli Vehicle Identification Number (z języka angielskiego) pozwala sprawdzić właścicielowi samochodu takie dane jak rocznik, producenta, kraj pochodzenia oraz numer seryjny pojazdu i oznaczenie fabryki. Nie znajdziemy tutaj jednak informacji np. o przebiegu samochodu.

Gdzie można znaleźć informacje o samochodzie?

Warto wiedzieć, że samo sprawdzenie VIN nie pozwala nam zidentyfikowanie wszystkich informacji o pełnej historii samochodu. W numerze tym znajdziemy tylko i wyłącznie kluczowe informacje od producenta. W numerze VIN nie ma żadnych informacji o stanie prawnym samochodu. Na szczęście są dwie możliwości, jak możemy sprawdzić historię skróconą, jak i pełną oraz zajrzeć do historii stłuczek, czy kolizji drogowych. 

Reklama

Jedną z najpopularniejszych metod na sprawdzenie VIN jest zweryfikowanie informacji w rejestrze państwowym, czyli znanej bazie CEPiK, którą znajdziemy na stronie historiapojazdu.gov.pl. W rejestrze urzędowym znajdziemy takie informacje, jak aktualny przebieg samochodu i termin ważności polisy OC. Nie ma tam jednak szczegółowych informacji o wyposażeniu, czy stłuczkach. Jedyną zaletą rejestru CEPiK jest szansa na sprawdzenie VIN bez opłat. 

Drugą popularną metodą jest sprawdzenie numeru VIN w rejestrach firm, które zajmują się śledzeniem informacji i aktualizowaniem ich w zakresie całej historii pojazdu. Popularne portale, które rejestrują takie dane w wygodny i bardzo intuicyjny sposób dają dostęp do dziesiątek informacji. Wiele z nich pochodzi z rejestrów państwowych, baz danych oraz portali aukcyjnych, jak i ogłoszeniowych. To daje znacznie szerszy obraz na stan wybranego samochodu. 

Czy mogę samodzielnie sprawdzić VIN?

Sprawdzenie VIN jest banalnie proste. Możemy zajrzeć do dowodu rejestracyjnego i w kolumnie E znajdziemy numer identyfikacyjny, który nas interesuje. VIN jest również wybity na stałe wewnątrz auta oraz w kilku miejscach na nadwoziu. 

Gdzie można znaleźć numer VIN?

  • pod maską - przód bloku silnika w większości aut spalinowych 
  • podszybie po stronie kierowcy 
  • przód ramy auta 
  • słupek na stronie kierowcy

Jeśli w ostatnim czasie poszukiwaliście samochodu dla siebie lub dla bliskich i spotkaliście się z sytuacją, że sprzedawca nie chciał wam podać numeru VIN, to powinna wam się zapalić czerwona lampka. 

Co to może oznaczać? Prawdopodobnie, sprzedawca ukrywa przed potencjalnym kupującym informację o historii pojazdu. Firmy, które na co dzień zajmują się weryfikowaniem historii samochodów, jak i ich stanem technicznym, zanim dojdzie do sprzedaży, zgodnie potwierdzają, że zazwyczaj sprzedawcy ukrywają fakt, że samochód był uszkodzony, np. w wypadku komunikacyjnym lub miał wielokrotnie przekręcony licznik.

Jeżeli sprawdzenie VIN jest utrudniane przez sprzedawcę, to najlepiej będzie zrezygnować z dalszej transakcji i ustalania warunków zakupu auta. 

Sprawdzenie VIN przed zakupem samochodu - dlaczego jest tak ważne?

Sprawdzenie VIN powinno być na samej górze listy działań, które należy wykonać przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży. To bardzo ważny element całego procesu zakupowego, dlatego, że informacje zawarte po zweryfikowaniu danych samochodu mogą mieć ogromny wpływ na naszą ostateczną decyzję, ale także na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. 

Wciąż bardzo wiele samochodów trafia do Polski z zagranicy po wypadkach, zalaniach, powodziach i gradobiciach. Nierzetelni sprzedawcy i handlarze samochodowi potrafią doprowadzić całkowicie zniszczone auto do ładu poprzez spawanie części nawet z kilku do kilkunastu samochodów, byle auto spodobało się kupującym. Niestety, nawet jeśli taki pojazd wygląda wizualnie dobrze, to z pewnością pozostawia wiele do życzenia jego trwałość oraz bezpieczeństwo poruszania się po drogach. 

Sprawdzenie VIN może nam także pomóc określić, czy ogłoszenie, które nas zainteresowało, faktycznie jest wiarygodne. Często po identyfikacji numeru okazuje się, że sprzedawcy świadomie lub nieświadomie chcą sprzedać pojazd w wyższej wersji wyposażenia. 

Sprawdzenie VIN-u pozwoli nam uniknąć przepłacania za funkcje, wyposażenie, czy sprzęt, którego finalnie nie ma w aucie. Również w raportach VIN można znaleźć cenne informacje o tym, czy auto ma dobry przebieg zgodnie z datą. 

Wszystkie te informacje będą miały wpływ na to, czy faktycznie kupimy samochód w dobrym stanie, czy może jednak będziemy musieli do niego dołożyć mnóstwo pieniędzy. 

Nieuczciwi sprzedawcy bardzo często ukrywają prawdę o historii auta, a to może wiązać się nie tylko z dużymi kosztami napraw, ale także zagrożeniem dla naszego życia, jak i bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego. Nie można bagatelizować tak istotnych wartości, więc sprawdzenie VIN jest jedną z priorytetowych czynności przed zakupem wymarzonego samochodu.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: VIN
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy