Umowa sprzedaży samochodu - co powinna zawierać i jak ją spisać?

Przyszedł czas na sprzedaż samochodu, którym jeździłeś przez wiele lat, a może w końcu udało się zaoszczędzić pieniądze na wymarzone auto? Ważne jest, by dobrze przygotować dokumenty do sprzedaży i przeprowadzić transakcję bezpiecznie. Umowa sprzedaży samochodu to bardzo ważny dokument. Podpowiadamy, dlaczego warto mieć wszystko zapisane na papierze i dlaczego w tego typu transakcjach nie powinniśmy stosować umowy słownej.

Jak sprzedać samochód i prawidłowo spisać umowę?
Jak sprzedać samochód i prawidłowo spisać umowę? INTERIA.PL

Umowa sprzedaży samochodu to wiążący dokument dla obu stron, czyli sprzedającego, jak i kupującego na mocy prawa, który umożliwia sprzedawcy wyrejestrowanie samochodu, a nowemu nabywcy - zarejestrowanie go na siebie lub na firmę.

Taka umowa bardzo dokładnie i precyzyjnie określa wszystkie warunki przekazania samochodu, jak i przekazania gotówki lub przesłania przelewu bankowego, zależnie od ustaleń między sprzedającym a kupującym auto.

Umowa sprzedaży samochodu określa również, że kupujący jest zobowiązany do opłacenia opisanych kosztów, a sprzedawca oświadcza, że stan techniczny auta jest zgodny z przekazanymi informacjami.

Jeśli samochód posiada usterki, awarie lub wady, wszystko to powinniśmy opisać bardzo szczegółowo w tym dokumencie. Będzie to zabezpieczeniem dla obu stron i gwarancją, że transakcja przebiegła pomyślnie.

Żadna ze stron nie straci przez niedopatrzenie, czy zatajenie istotnych informacji, które mogą mieć wpływ nawet na nasze bezpieczeństwo, jak i życie.

Umowa sprzedaży - pisemna czy ustna?

Mimo tego, że w Polsce żadne przepisy nie mówią wprost i nie stanowią o tym, że należy podpisać obustronnie umowę sprzedaży samochodu, to sugerujemy wszystkim kierowcom - początkującym, jak i doświadczonym, by zawsze bez względu na okoliczności poświęcili cenny czas na sporządzenie umowy sprzedaży. Dużym uproszczeniem jest to, że w wydziale komunikacji również zostanie zaakceptowana umowa sporządzona odręcznie.

Nie musimy martwić się także o specjalne formularze i ich drukowanie przed złożeniem do urzędu.

Sprzedawca po zakończonej transakcji sprzedaży samochodu ma 30 dni na zgłoszenie tego faktu do wydziału komunikacji. Ponadto, w ciągu 14 dni musi obowiązkowo zgłosić sprzedaż ubezpieczycielowi.

Jakie informacje należy zawrzeć w umowie sprzedaży samochodu?

Umowa sprzedaży samochodu zawiera wiele istotnych informacji, które mają wpływ na dalsze działania w wydziale komunikacji, jak i u ubezpieczyciela OC. W dokumencie powinniśmy zawrzeć przede wszystkim datę i miejsca zawarcia umowy.

Wielu kierowców decyduje się także na zapis o godzinie przekazania pojazdu i podpisania umowy.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu [PDF]Umowa kupna-sprzedaży samochodu [DOC]Staje się to przydatne, gdy kupujący w krótkim czasie od zakupu auta spowoduje wypadek lub niespodziewanie dojdzie do poważnej awarii jednego z układów samochodowych.

Ważne jest również, by w umowie zawrzeć dane osobowe lub dane firmowe sprzedawcy, jak i kupującego. W przypadku osób fizycznych będą potrzebne takie dane jak:

  • imię i nazwisko 
  • adres zamieszkania 
  • adres zameldowania
  • często też adres do korespondencji (jeśli taki istnieje) 
  • numer i seria dowodu osobistego lub paszportu
  • numer PESEL. 

Jeśli sprzedaży dokonuje przedsiębiorca, wówczas w dokumencie sprzedażowym muszą się znaleźć informacje związane z nazwą firmy, jej siedzibą, numerem identyfikacyjnym NIP oraz REGON.

Kluczowe jest, aby umowa sprzedaży samochodu zawierała:

  • numer rejestracyjny 
  • numer VIN auta 
  • markę i model 
  • rocznik
  • kolor lakieru 
  • obecny przebieg 
  • pojemność silnika. 

Wszystkie te dane pozwolą zidentyfikować, czy kupujący nabył samochód, za który zapłacił wyznaczoną sumę pieniędzy, np. w ramach ogłoszenia. W dokumencie potwierdzającym warunki sprzedaży należy także opisać cenę pojazdu, w jaki sposób i kiedy zostaną przekazane pieniądze za zakup samochodu oraz datę, kiedy zostanie przekazane auto nowemu nabywcy.

W umowie musi się też znajdować oświadczenie kupującego, które będzie potwierdzeniem, że nowy nabywca zapoznał się z aktualnym stanem technicznym auta. Na końcu, oczywiście nie może zabraknąć podpisów obu stron - sprzedawcy, jak i kupującego.

Czy można odstąpić od umowy sprzedaży samochodu?

Nowy nabywca może zgłosić roszczenia wobec umowy sprzedaży, jeśli okaże się, że samochód ma inne wady tudzież uszkodzenia, niż deklarował sprzedawca. Najczęściej kupujący odstępują od umowy i zwracają pojazd w sytuacjach, gdy okazuje się, że w samochodzie jest zmieniony przebieg lub występują jakieś nieścisłości prawne.

Wielu kierowców zgłasza na portalach dyskusyjnych problem, że po zakupie auta okazało się, że samochód jest obciążony kredytem pozabankowym, który nie widnieje w żadnych rejestrach.

Przy podpisywaniu umowy sprzedaży warto wypełnić ją bardzo rzetelnie i dokładnie opisać każde uszkodzenie, potencjalne usterki, jeśli mamy świadomość, np. po ostatnim przeglądzie technicznym, że może w przyszłości coś się zepsuć lub będzie wymagało gruntownego remontu, czy wymiany.

Takie zdrowe podejście do sporządzenia umowy sprzedaży pomoże nam w przyszłości zaoszczędzić wiele czasu i zdrowia, gdyby zdarzyło się coś niespodziewanego z samochodem lub kupujący bez podania przyczyny chciał oddać samochód.