Umowa kupna-sprzedaży samochodu - jak sporządzić ją poprawnie?
Myślisz o tym, aby w najbliższym czasie sprzedać lub kupić samochód? To świetnie. Pamiętaj jednak, że bardzo ważne jest, aby przygotować wszystkie dokumenty odpowiednio wcześnie, przed spotkaniem z kupującym lub sprzedającym. Przygotowaliśmy dla ciebie poradnik, jak sporządzić taką umowę.
Właściwie żadne przepisy nie definiują, jak dokładnie powinna wyglądać forma umowy pisemnej między sprzedawcą samochodu a kupującym. Ponadto, nie ma oficjalnego formularza, czy wzoru, który byłby dedykowany umowie kupna-sprzedaży między dwoma podmiotami.
To duże uproszczenie dla obu stron, bo możemy sporządzić ją tak naprawdę na zwykłej kartce papieru. Podpowiadamy, jakie informacje powinny się znaleźć w tym dokumencie.
Oczywiste jest, że na umowie kupna-sprzedaży samochodu należy zawrzeć wszystkie najważniejsze dane, które mogą mieć wpływ na ewentualnie dalsze spory i roszczenia, ale także na załatwienie formalności, m.in. w wydziale komunikacji.
Umowa kupna-sprzedaży samochodu powinna zawierać:
- datę i miejsce zawarcia umowy
- najważniejsze informacje o stronach umowy, w tym: imiona, nazwiska, adresy zamieszkania, adresy zameldowania, jak również adresy do korespondencji, numery telefonów oraz serie dokumentów tożsamości i numery PESEL.
Takie dane warto zapisać w umowie, jeśli transakcja jest realizowana między osobami fizycznymi.
W przypadku osób prawnych, czyli firm, przedsiębiorstw należy zawrzeć informacje:
- nazwy firm,
- adresy siedzib,
- numer NIP oraz KRS i REGON.
W umowie kupna-sprzedaży należy określić bardzo precyzyjnie dane samochodu, takie jak:
- numer VIN,
- numer rejestracyjny,
- markę i model,
- rok produkcji,
- kolor samochodu,
- aktualny przebieg, najlepiej zgodny z datą sprzedaży / zakupu.
Bardzo istotne są również wszystkie informacje o warunkach umowy, czyli co, jak i za ile. W umowie zawrzyjmy ustaloną kwotę, sposób i termin przekazania gotówki lub przelewu bankowego, jeśli tak ustalono, a także dzień, w którym dojdzie do przekazania samochodu nowemu kupującemu.
W umowie powinna się znaleźć także krótka informacja o tym, kto pokryje ewentualne koszty związane np. z transportem samochodu na lawecie.
Wiele osób zapomina o tym, że powinno się zapisać także godzinę przekazania samochodu.
To szczególnie ważne w sytuacji, gdy kupujący auto, tuż po zakończeniu transakcji zostanie złapany przez fotoradar lub doprowadzi do jakiegoś zdarzenia drogowego.
Nabywający również powinien podpisać oświadczenie, w którym deklaruje, że zapoznał się ze stanem technicznym samochodu i kupuje go bez jakichkolwiek roszczeń po zakupie. Oczywiście, na końcu nie może zabraknąć podpisów obu stron, czyli sprzedającego i kupującego samochód.
Wiele osób zadaje pytanie, czy można przeprowadzić transakcję sprzedaży samochodu, jeśli pojazd ma więcej niż jednego właściciela.
Odpowiadamy: oczywiście, że tak, ale trzeba pamiętać o tym, że na umowie kupna-sprzedaży samochodu muszą znaleźć się także podpisy wszystkich współwłaścicieli. To niezbędne, by transakcja kupna-sprzedaży została przeprowadzona prawidłowo i w pełni legalnie.
Podobnie sytuacja będzie wyglądać, jeśli kupujących będzie np. dwóch od razu - np. żona i mąż albo wspólnicy spółki. W przypadku dwóch kupujących, na umowie można zawrzeć informację, ile pieniędzy wnoszą poszczególni kupujący.
W przyszłości ułatwi im to podzielnie własności samochodu i realne oszacowanie, jaka część pojazdu należy do poszczególnych osób lub podmiotów.
To bardzo ważna sekcja dla każdego sprzedawcy samochodu, ponieważ niedotrzymanie poniższych terminów może mieć spore konsekwencje prawne.
Zgodnie z artykułem 78. ustawy 2 pkt. 1 Prawa o ruchu drogowym sprzedawca ma 30 dni na zgłoszenie sprzedaży samochodu w Wydziale Komunikacji. Jeśli samochód był własnością kilku osób, wszyscy współwłaściciele powinni zgłosić się do urzędu albo udzielić jednym z właścicieli pełnomocnictwa, które pozwoli na załatwienie wszelkich formalności po sprzedaży.
Obowiązkiem sprzedającego jest także powiadomienie ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu.
Nowy nabywca samochodu również musi dotrzymać pewnych terminów. Najważniejsze jest, aby w ciągu 30 dni zarejestrował samochód na siebie w Wydziale Komunikacji.
Urzędnicy pomogą w wypełnieniu specjalnego wniosku. Trzeba ze sobą zabrać wówczas umowę kupna-sprzedaży samochodu, tablice rejestracyjne, dowód tożsamości oraz kartę pojazdu i ubezpieczenie. Kolejnym obowiązkiem kupującego jest złożenie deklaracji PCC-3 w urzędzie skarbowym i opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych.
Jeśli chodzi o ubezpieczenie, ustawodawca mówi, że każdy nabywca może zdecydować co dalej z polisą OC, a mianowicie: kupujący może korzystać z polisy sprzedawcy lub ją wypowiedzieć i zawrzeć nową umowę.