Lepiej zerknij do dowodu rejestracyjnego. Kara za brak przeglądu jest sroga

Kara za brak przeglądu technicznego w 2022 roku jest bolesna. Najgorszym scenariuszem jest kontrola drogowa, podczas której policjant wykaże, że kierowca nie posiada ważnego badania technicznego. Wówczas kara może być czterocyfrowa.

Jaki mandat za brak przeglądu

Na barki każdego właściciela samochodu spada odpowiedzialność za dbanie o jego stan techniczny. W tym celu ustawodawca zmusza do badania technicznego pojazdu. To jest obowiązkowe, a za jego brak grozi surowa grzywna. Od satycznia, w związku z nowym taryfikatorem mandatów, jest znacznie wyższa niż w latach ubiegłych. 

Jaka jest kara za brak przeglądu? Jeszcze do niedawna kara za brak badania technicznego wahała się w przedziale od 20 do 500 zł. Obecnie, podczas zatrzymania, policja lub Inspekcja Transportu Ruchu Drogowego, może ukarać właściciela auta bez ważnego badania technicznego karą w wysokości nawet 3 tysięcy złotych

Reklama

W 2022 roku nie zmieniła się minimalna możliwa wysokość mandatu za brak przeglądu. Ta wynosi 20 zł. Jak się okazuje, od 1 stycznia kary niewpisane wprost do taryfikatora są zagrożone grzywną do 3000 złotych. To w przypadku popełnienia wykroczenia przeciwko przepisom tzw. kodeksu drogowego:

W praktyce oznacza to, że wysokość kary za brak przeglądu jest relatywna i zależy od samego policjanta. Jeżeli pieczątka badania technicznego w dowodzie rejestracyjnym powinna pojawić się kilka dni wcześniej, z reguły kończy się to na pouczeniu i mniejszym wymiarze kary. 

Natomiast jeżeli od obowiązkowego badania minęło dużo czasu, a pojazd ma poważne usterki, policjant może zdecydować o nałożeniu maksymalnej kary za brak przeglądu, czyli 3 tys. zł. 

Brak przeglądu technicznego - mandat to niejedyna kara

Kara za przegląd po terminie w formie mandatu to nie wszystko. Co grozi za jazdę bez przeglądu? Jeżeli podczas kontroli drogowej policjant stwierdzi, że samochód nie posiada ważnego badania przeglądu, może zatrzymać dowód rejestracyjny. Posiadanie go przy sobie nie jest obowiązkowe, dlatego funkcjonariusz wprowadzi odpowiednią adnotację do systemu CEPIK.

Ile jest czasu na zrobienie przeglądu po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego? Jeżeli stan techniczny samochodu nie wzbudza wielkich zastrzeżeń, właściciel pojazdu ma obowiązek na wykonanie badania w ciągu 7 dni. Po pozytywnym przeglądzie w okręgowej stacji pojazdów należy powiadomić o tym wydział komunikacji.

Dodatkowa kara za brak przeglądu pojawia się w momencie, kiedy samochód jest na tyle niesprawny, że nie nadaje się do ruchu. Wtedy policjant może uniemożliwić dalszą jazdę, usuwając auto z drogi na lawecie. Za co oczywiście zapłaci właściciel samochodu. 

Przegląd samochodu - ile kosztuje

Obecnie cena przeglądu samochodowego to 98 zł, która obowiązuje na terenie całego kraju. Do tego należy dodać konieczność uiszczenia opłaty ewidencyjnej, której wysokość waha się od 1 do 3 zł. Co ważne, wysokość przeglądu różni się w przypadku samochodów z instalacją LPG. 

Aktualne ceny za przegląd samochodu z gazem wynoszą 162 zł, która zawiera  63 zł za badania specjalistyczne instalacji gazowej.

Jak uniknąć kary za brak przeglądu w samochodzie? Jednym z rozwiązań może być zainstalowanie aplikacji mPojazd. Pomijając fakt, że w razie kontroli drogowej można potwierdzić ważność badania technicznego, jeśli w systemie CEPiK pojawi się pomyłka, to aplikacja przypomni nam o upływie terminu badania technicznego. Jednak nie tylko, bo poinformuje nas także o zakończeniu okresu obowiązywania ubezpieczenia OC.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przegląd techniczny | mandaty | dowód rejestracyjny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy