​Taryfikator punktów karnych 2022. Za które wykroczenia jest ich najwięcej?

Nowy taryfikator punktów karnych, który wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 roku, to prawdziwa rewolucja. Podczas jednej kontroli policyjnej można będzie dostać nawet 15 punktów. To oznacza, że już przy kolejnym wykroczeniu i mandacie kierowca może stracić prawo jazdy. Czy tak wysokie kary zmuszą do bezpiecznej jazdy? Jak wygląda aktualny taryfikator punktów karnych?

Taryfikator punktów karnych 2022. Nowe zasady karania kierowców

Od 1 stycznia 2022 roku albo kierowcy zaczną jeździć bezpieczniej i wolniej, albo jeszcze szybciej pożegnają się z uprawnieniami. Taryfikator punktów karnych, który wejdzie w życie za kilka dni, to prawdziwy bat na tych, którzy lekceważą przepisy drogowe. 

W nowym taryfikatorze pojawiło się aż dwanaście wykroczeń, za które kierowca zostanie ukarany 15 punktami karnymi.

Taryfikator punktów karnych 2022 przewiduje wyższe kary dla kierowców, którzy nie zachowują się bezpiecznie w okolicach przejść dla pieszych lub bardzo przekraczają prędkość. W taryfikatorze punktów najwyższy wymiar kary czeka też pijanych kierowców. Za jakie wykroczenia kierowcy otrzymają 15 punktów karnych?

Reklama
  • wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi
  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h poza obszarem zabudowanym
  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym
  • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, ale zatrzymał się w celu ustąpienia pieszym
  • niezatrzymanie się do kontroli i ucieczka, spowodowanie wypadku drogowego lub sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym
  • niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia
  • niezastosowanie się, w celu uniknięcia kontroli, do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu
  • nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo na nie wchodzącemu
  • naruszenie zakazu wyprzedzania na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi
  • kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego
  • kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po spożyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu

Punkty karne 2022. Kiedy można stracić prawo jazdy?

Aktualny taryfikator punktów karnych to przede wszystkim wysoka kara za wykroczenia najcięższego kalibru. Po 1 stycznia 2022 roku bardzo łatwo będzie stracić prawo jazdy już po jednym ciężkim i drugim, mniejszym wykroczeniu. To dlatego, że ustawodawca zmienił maksymalną liczbę punktów karnych do 15, ale jednocześnie nie zmieniły się dopuszczalne limity, po których kierowca straci prawo jazdy. Zmieniła się również wysokość mandatów w 2022 roku.

Kiedy można stracić prawo jazdy? 

Aktualny taryfikator punktów karnych przewiduje, że kierowcy, którzy mają prawo jazdy krócej niż rok, stracą uprawnienia już po otrzymaniu 20 punktów karnych. Z samochodu na rower przesiąść będą musieli się natomiast wszyscy kierowcy z dłuższym stażem, a którzy za niebezpieczną jazdę otrzymają łącznie 24 punkty.

Taryfikator punktów karnych 2022. Za co 13 i 10 punktów?

Aktualny taryfikator punktów karnych przewiduje też kary nieco mniejsze. 13 punktów karnych dostanie kierowca, który przekroczy prędkość od 41 do 50 km/h. Dotychczas maksymalna kara za wykroczenie drogowe wynosiła 10 punktów. W nowym taryfikatorze 10 punktów karnych kierowca otrzyma za:

  • nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku
  • zawracanie na drodze ekspresowej lub autostradzie
  • objeżdżanie opuszczonych półzapór i zapór
  • wjeżdżanie na przejazd, kiedy po drugiej stronie nie ma miejsca na kontynuowanie jazdy
  • przewóz osób pojazdem nieprzeznaczonym lub nieprzystosowanym do tego celu, bądź w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu albo wynikających z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji, jeżeli liczba osób przewożonych w niewłaściwy sposób wynosi 10 lub więcej

Kara 10 punktów karnych czeka także na kierowców z ciężką nogą. Tyle właśnie na jego konto wpłynie po przekroczeniu prędkości od 31 do 40 km/h.

Aktualny taryfikator 2022. Punkty za mniejsze wykroczenia

Od stycznia 2022 roku najniższa z możliwych kar w taryfikatorze to 2 punkty karne za niestosowanie się do znaków B-35 do 39. Te związane są z zakazem postoju i zakazem zatrzymywania się. Znacznie więcej, bo 8 punktów karnych, otrzyma kierowca za:

  • używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby w pojeździe lub poza nim
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania
  • niezastosowanie się do sygnałów świetlnych
  • niezastosowanie się do sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione
  • nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu: na skrzyżowaniu w sytuacji równorzędnej, na skrzyżowaniu oznaczonym znakami określającymi pierwszeństwo, pojazdom szynowym, rowerzystom
  • naruszenie zakazu wyprzedzania
  • naruszenie zakazu cofania na autostradzie i eskach

Osiem punktów karnych łatwo będzie można zdobyć w zatłoczonym mieście, gdzie trudno o miejsce parkingowe. Aktualny taryfikator punktów karnych przewiduje, że 8 punktów karnych grozi za zatrzymanie pojazdu na przejściu dla pieszych lub na przejeździe dla rowerzystów, a także w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia lub przejazdu. Natomiast 7 punktów karnych otrzyma kierowca, który nie upewnił się co do możliwości wyprzedzania.

Taryfikator 2022. Za co sześć, pięć, cztery lub trzy punkty karne?

Kierowca dostanie 6 punktów karnych w momencie, kiedy jedzie wzdłuż chodnika lub przejścia dla pieszych, nie zatrzyma się przed znakiem "stop", naruszy zakaz rozdzielania kolumn pieszych lub źle wyprzedza: z niewłaściwej strony lub wyprzedza pojazd uprzywilejowany w terenie zabudowanym. 

Kara 6 punktów karnych grozi także za kolizję, przewożenie dziecka w sposób niezgodny z przepisami i za przekroczenie prędkości od 21 do 30 km/h.

Aktualny taryfikator punktów karnych przewiduje, że 5 punktów karnych otrzyma kierowca, który ciągnie za pojazdem osoby na nartach, sankach, wrotkach oraz innym podobnym urządzeniu lub kieruje bez wymaganych uprawnień. Z kolei 4 punkty karne to kara za przewożenie pasażera bez zapiętych pasów lub bez kasku. Spora kara czeka też nawet za niewielkie przekroczenie prędkości - 3 punkty karne dostanie kierowca, który jedzie od 11 do 20 km/h za szybko.

Jak sprawdzić punkty karne?

Jak sprawdzić ile mam punktów karnych? To pytanie, które po aktualizacji taryfikatora punktów karnych w 2022 roku będzie zapewne często wyszukiwane. Jeśli chcesz sprawdzić ile masz punktów karnych, możesz zapytać o to w komisariacie policji lub sprawdzić online za pomocą usługi CEPiK2.0.

Sprawdzić punkty karne można na najbliższym komisariacie. Potrzebny jest do tego dokument, który potwierdza tożsamość. Informację ustną o punktach karnych można uzyskać bezpłatnie, ale jest także opcja otrzymania zaświadczenia z informacją o liczbie punktów karnych. Takie zaświadczenie może się przydać w momencie, gdy będzie wymagał go pracodawca, jeśli kierowca będzie jeździł służbowym samochodem. Zaświadczenie o liczbie punktów karnych kosztuje 17 zł.

Liczbę punktów karnych online można sprawdzić, zakładając profil zaufany. Ten pozwala na potwierdzenie tożsamości. Po zalogowaniu się do profilu zaufanego system przeniesie cię do serwisu OBYWATEL.GOV.PL. Informacja o twoich punktach karnych wyświetli się od razu. Możesz ją pobrać w formacie PDF i wydrukować, ale ten ma tylko charakter informacyjny. Nie jest to dokument urzędowy. Punkty karne online sprawdzisz tylko i wyłącznie swoje - nie możesz dowiedzieć się, ile punktów ma ktoś inny.

Punkty karne można też sprawdzić w aplikacji mObywatel.

Taryfikator punktów karnych 2022. Co jeszcze się zmieni?

Aktualny taryfikator punktów karnych to fatalne informacje dla tych, którzy za popełnione wykroczenia zdobyli już punkty. Te do tej pory były kasowane po roku od momentu jego popełnienia lub po ukończeniu kursu reedukacyjnego, które pozwalało zmniejszyć liczbę punktów karnych.

Sporo zmienia się w 2022 roku. Kiedy punktu karne zostaną usunięte? Tu nie mamy najlepszych informacji, bo w teorii punkty karne mogą z kont kierowcy nie zniknąć nigdy. Punkty zostaną usuwane nie w rok, lecz po dwóch latach od momentu ich przyznania. Kolejną zmianą jest to, że okres ten nie liczy się od momentu popełnienia wykroczenia, ale od momentu zapłacenia mandatu. Jeżeli kierowca nie zapłaci mandatu, punkty karne nie zostaną skasowane.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: punkty karne | taryfikator punktów karnych
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy