Reklama

​Jak dodać prawo jazdy w aplikacji mObywatel i czy smartfon zastępuje dokument?

Kierowca, który porusza się samochodem w Polsce, nie ma obowiązku posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy. Od 2020 roku dokument jest dostępny w aplikacji mObywatel. Jak zainstalować prawo jazdy w smartfonie i czy musimy mieć taki dokument podczas kontroli drogowej?

Na cyfryzacji urzędów w ostatnich latach zyskali kierowcy samochodów. Nie muszą wozić ze sobą wszystkich dokumentów w obawie przed nałożeniem kary przez policję w trakcie kontroli drogowej. W aplikacji mObywatel, którą można pobrać w sklepach Google Play (Android) i App Store (iOS), kierowca znajdzie nie tylko prawo jazdy, ale też dowód rejestracyjny czy ubezpieczenie OC pojazdu. 

Pobranie aplikacji mObywatel trwa kilka sekund

Aplikację mObywatel na smartfony możemy pobrać na Androida 6.0 i nowsze, a w przypadku iOS musimy dysponować systemem powyżej wersji 12.4. Jest ona rządowa i całkowicie darmowa. 

Reklama

Wystarczy zainstalować aplikację i wypełnić niezbędne dane, a potem regularnie sprawdzać, czy aplikacja nie posiada dostępnych aktualizacji, ponieważ programiści odpowiedzialni za rozwój tego oprogramowania nieustannie pracują nad nowymi funkcjami, jak i możliwością dodania nowych dokumentów.

Intuicyjne logowanie do aplikacji mObywatel

By zacząć korzystać z mObywatela i mieć dostęp do wszystkich funkcji, należy założyć profil zaufany, który potwierdzi naszą tożsamość. 

Wiele osób już od dawna korzysta z tego elektronicznego rozwiązania, bo profil zaufany ułatwia życie i pozwala na załatwianie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Ci, którzy jeszcze nie założyli profilu zaufanego, mogą to zrobić w urzędzie skarbowym, ZUS-ie lub NFZ. 

Po pobraniu aplikacji mObywatel musimy ją skonfigurować. 

To bardzo łatwe — wystarczy, że nadamy specjalny PIN lub hasło zabezpieczające. Co ciekawe, możemy również założyć blokadę, na przykład za pomocą odcisku palca lub skanera twarzy. Takie zabezpieczenia mają nas chronić przed niepożądanym działaniem osób trzecich.

mObywatel to rozwiązanie nie tylko na okazanie elektronicznego prawa jazdy

Nie da się ukryć, że aplikacja mObywatel odmieniła codzienność wielu osób, które dość często posługują się dokumentami potwierdzającymi tożsamość. W aplikacji możemy dodać: 

Ponadto w aplikacji znajdziemy też moduł mLegitymacja (z legitymacją studencką czy uczniowską), moduł eRecepty, Kartę Dużej Rodziny czy opcję do sprawdzenia liczby punktów karnych. Ostatnio został także dodany unijny certyfikat covidowy. 

Aplikacja jest dużym ułatwieniem i z pewnością w kolejnych latach będzie jeszcze bardziej rozwijana. Nie tak dawno zostały do niej dodane bilety kolejowe. 

Czy każdy musi dodać prawo jazdy do aplikacji mObywatel?

Kierowcy nie mają obowiązku dodawania prawa jazdy do aplikacji mObywatel. Możemy to zrobić w każdym momencie, nawet w trakcie kontroli drogowej. 

Jeśli jednak nie będziemy mogli okazać prawa jazdy w mObywatel, to nic się nie stanie. Policjant odnajdzie wszystkie nasze dane w Centralnej Ewidencji Kierowców. 

Jeśli jednak zdecydujemy się chcemy mieć prawo jazdy w telefonie, to po pobraniu aplikacji, musimy aktywować moduł mTożsamość i mPrawo Jazdy. Logujemy się profilem zaufanym, akceptujemy regulamin i podążamy za wskazówkami, które pojawią się na ekranie telefonu. 

mObywatel Prawo Jazdy korzysta z aktualnych danych, które są dostępne w CEPiK, a zdjęcia zaciągane są z Rejestru Dowodów Osobistych. Nawet jeżeli nasz dokument nie pojawi się automatycznie, to nie ma powodów do zmartwień. System pobiera dane przez kilkanaście minut. 

Co ważne - taki elektroniczny dokument można używać tylko w Polsce! Nie będą go honorowali policjanci w innych krajach.  

Czytaj także: mObywatel z nową funkcją dla kierowców

Zgubiony telefon a dane w aplikacji

Jeśli zgubisz smartfon, musisz pamiętać o zablokowaniu dostępu do aplikacji mObywatel, by nasze dane nie trafiły w niepowołane ręce. Trzeba wówczas skontaktować się z działem obsługi klienta pod numerem +42 253 54 74. Specjalna infolinia działa w dni robocze od 7.00 do 18.00. 

Doradcy pomogą unieważnić certyfikat zabezpieczający nasze dane w smartfonie. 

Aplikacja nie zastępuje też dokumentu prawa jazdy, gdy zostanie on na przykład skradziony. W takiej sytuacji musimy niezwłocznie poinformować odpowiednie organy i złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu, bo mPrawo Jazdy nie jest dokumentem, tylko potwierdzeniem posiadania stosownych umiejętności do prowadzenia samochodu. INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mObywatel | prawo jazdy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje