Dacia Sandero

Dacia Sandero to mały samochód z segmentu B, produkowany przez rumuńskiego producenta. Sandero ma design, który jest zarówno nowoczesny, jak i atrakcyjny w ujęciu wizualnym. Oferuje również dużo miejsca we wnętrzu i komfort, a także dobre wyniki zużycia paliwa.
Dacia Sandero - najważniejsze informacje
Dacia Sandero jest autem dobrze się sprzedającym się ze względu na stosunek ceny do jakości wykonania. /materiały prasowe

Dacia Sandero - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rozpoczęcie produkcji:

    2007

Dacia Sandero to mały samochód z segmentu B, produkowany przez rumuńskiego producenta. Sandero ma design, który jest zarówno nowoczesny, jak i atrakcyjny w ujęciu wizualnym. Oferuje również dużo miejsca we wnętrzu i komfort, a także dobre wyniki zużycia paliwa.

Historia Dacii Sandero

Dacia Sandero to samochód subkompaktowy, który został po raz pierwszy wprowadzony w 2007 roku na rynku w Ameryce Południowej, Rosji, Ukrainie oraz Białorusi pod marką Renault. 

Od tego czasu stał się najlepiej sprzedającym się modelem firmy. Rok później Sandero, już jako Dacia, został zaprezentowany na targach motoryzacyjnych w Genewie i wtedy ruszyła jego sprzedaż w całej Europie.

To drugi model samochodu po Loganie, który został wyprodukowany przez Dacię i ma takie same założenia i grupę docelową jak on. 

Konstrukcja Sandero opiera się na tej samej płycie podłogowej. W porównaniu z pierwowzorem Sandero jest bardziej nowoczesne i mniej kanciaste.

Każda generacja Dacia Sandero doczekała się ulepszeń zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jest to obecnie jeden z najpopularniejszych samochodów sprzedawanych w Europie ze względu na niezawodność i świetny stosunek jakości do ceny.

Dacia Sandero – generacje Sandero

Do tej pory ukazały się 3 generacje Sandero:
  • pierwsza generacja (2007-2013);
  • druga generacja (2013-2018);
  • trzecia generacja (2018-obecnie).
Sandero pierwszej generacji zostało wprowadzone na rynek w 2007 roku z 5-drzwiowym nadwoziem typu hatchback. W 2008 roku do wyboru kierowców były dwie jednostki wysokoprężne o mocy 68 i 86 KM. 

W 2009 r. wprowadzono silniki benzynowe 1.2 16V oraz 1.6 16V E85, natomiast w 2010 r. silniki wysokoprężne o mocy 68 i 86 KM zostały 
zastąpione jednostkami o mocy maksymalnej 75 i 90 KM.

W 2013 r. zaprezentowano drugą generację Sandero z poprawionym wyglądem zewnętrznym, charakteryzującym się ostrzejszymi liniami i bardziej dynamicznym wyglądem. Wnętrze zostało unowocześnione dzięki zastosowaniu materiałów wyższej jakości. Zaktualizowano również gamę silników, aby zaoferować większą moc przy jednoczesnym zachowaniu oszczędności paliwa.

Trzecia generacja Sandero została zaprezentowana w 2018 roku. Charakteryzowała się całkowicie nowym wyglądem zewnętrznym. Poświęcono też sporo czasu na dodanie nowych opcji wewnątrz pojazdu, w tym klimatyzacji czy czujników parkowania. 

Dacia Sandero – dane techniczne

  • Dacia Sandero I – silnik benzynowy o poj. od 1,2 do 1,6 l; moc silników od 75 do 83 KM, napęd na przednie koła; skrzynie manualne 4 lub 5 biegowe.
  • Dacia Sandero II – silnik benzynowy o poj. od 0,9 do 1,2 l; moc silnika od 75 do 90 KM, manualna skrzynia biegów.
  • Dacia Sandero III – silnik benzynowy o poj. 1,0 l i mocy od 65 do 100 KM. 

Dacia Sandero – opinie kierowców 

Dacia Sandero jest autem dobrze się sprzedającym się ze względu na stosunek ceny do jakości wykonania. 

Nie ulega wątpliwości, że pojazd jest wart uwagi, jednak trzeba wybrać dobry silnik, gdyż mniejsze jednostki uchodzą za dość awaryjne. Auto nie jest też idealnie wyciszone.

Dacia Sandero - Wiadomości