Reklama

Dacia Duster

Dacia Duster to pierwsze auto marki w segmencie samochodów sportowo-użytkowych. /materiały prasowe
  • Marka:

  • Rozpoczęcie produkcji:

    2010

Dacia Duster to kompaktowy SUV produkowany przez rumuńskiego producenta samochodów Dacia od 2010 roku. Od tego czasu stał się jednym z najpopularniejszych samochodów w Europie w tej klasie.

Historia Dacii Duster

Dacia Duster została po raz pierwszy zaprezentowana w 2009 roku w wersji koncepcyjnej podczas targów motoryzacyjnych w Genewie. 

W następnym roku, na tym samym evencie, Duster debiutował jako pierwszy samochód sportowo-użytkowy tej marki i od razu został uznany za jedno z najciekawszych aut w klasie. 

W 2013 roku na targach we Frankfurcie nad Menem zaprezentowano wersję po face liftingu, natomiast w 2017 r. wprowadzono drugą generację Dustera.

Duster był siódmym modelem Dacii, ale pierwszym z kategorii samochodów sportowo-użytkowych. Został zaprojektowany jako niskobudżetowy pojazd, w teorii przeznaczony do poruszania się po bezdrożach.

Dacia Duster – generacje

Dacia Duster doczekała się dwóch generacji. 

Pierwsza generacja Dustera została wprowadzona na rynek w 2010 roku z gamą silników benzynowych i wysokoprężnych. Samochód był oferowany zarówno z opcją napędu na przednie koła, jak i na cztery koła. 

Został zbudowany na platformie, wykorzystywanej przy Loganie pierwszej generacji. Charakteryzował się bardzo masywnym przodem, dodatkowo zaznaczonym na linii nadkola. Reflektorom z podwójnym układem optycznym towarzyszył chromowany grill. Na dachu zamontowano relingi.

Tył samochodu również kładzie mocniejszy akcent na linii nadkola, ale tylna klapa została ścięta niemal pod kątem prostym.

Druga generacja została wprowadzona w 2017 roku i zaprezentowała nowe oblicze Dustera. Zmianie uległ design nadwozia oraz wnętrze, które ma być bardziej ergonomiczne i komfortowe, niż te z poprzedniej wersji. Mimo to wygląd samochodu nawiązuje do pierwszej generacji, m.in. poprzez charakterystyczne akcenty na nadkolach, masywnym przodzie oraz kompozycją reflektorów i osłony chłodnicy. 

W Dusterze II przeprojektowany tylne reflektory oraz postawiono na relingi w kontrastowym kolorze. Nowy Duster został wyposażony w zupełnie nową deskę rozdzielczą z ekranem dotykowym.

Dacia Duster – dane techniczne

  • Dacia Duster I: silnik 1.2-1.6 l., o mocy 90-125 KM, 5- i 6-biegowa manualna lub 4-biegowa automatyczna skrzynia biegów, napęd przedni lub AWD,
  • Dacia Duster II: silnik 1.0-1.5 l., o mocy 100-150 KM, 5- i 6- biegowa manualna lub 6-biegowa automatyczna skrzynia biegów, napęd przedni lub AWD.

Dacia Duster – opinie kierowców

Według opinii kierowców Dacia Duster to bardzo przyjemne auto, które dobrze się prowadzi. Pojazd łatwo pokonuje nierówności na drodze, nawet ten w wersji z napędem na przednią oś. Ponadto w opinii kierowców średnie zużycie paliwa jest na zadowalającym poziomie. 

Użytkownicy największe zastrzeżenia mają co do jakości i stylistyki wnętrza, jednak cena samochodu rekompensuje im te niedociągnięcia. Ponadto zwracają uwagę na fotele, które nie są zbyt wygodne na długich trasach. Pierwsza generacja Dustera miewa problemy ze skrzynią biegów.

Wiadomości

Zdjęcia