Renault Clio

Wtorek, 20 grudnia 2022 (15:12)
Renault Clio to najchętniej kupowane francuskie auto w historii. Pierwsza generacja tego kultowego pojazdu z segmentu B zyskała tytuł „Samochodu Roku 1991”. Ten sukces udało się powtórzyć przy 3. generacji w 2006 roku.
Renault Clio - najważniejsze informacje
Renault Clio jest następcą Renault 5. /materiały prasowe

Renault Clio - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rozpoczęcie produkcji:

  1990

Renault Clio to najchętniej kupowane francuskie auto w historii. Pierwsza generacja tego kultowego pojazdu z segmentu B zyskała tytuł „Samochodu Roku 1991”. Ten sukces udało się powtórzyć przy 3. generacji w 2006 roku.

Historia Renault Clio

Renault Clio zostało po raz pierwszy zaprezentowane w 1990 roku i z miejsca zyskało popularność wśród dziennikarzy i zwykłych kierowców. 
W efekcie niewielki miejski pojazd francuskiego producenta otrzymał miano „Samochodu Roku 1991”. Jest to też jedyne auto obecne na rynku, które dwukrotnie zwyciężyło ten plebiscyt. Clio odzyskało wspomniany tytuł w 2006 roku.

Clio jest następcą Renault 5. Nazwa modelu pochodzi z mitologii greckiej, a dokładniej – od imienia Klio, czyli muzy historii.

Od 2019 roku jest produkowana 5. generacja Renault Clio. Wszystkie egzemplarze sprzedały się już w ponad 11 milionach sztuk, co czyni ten samochód najpopularniejszym pojazdem francuskiej produkcji. Clio jest obecnie bestsellerem w Polsce oraz jednym z najczęściej kupowanych aut w Turcji.

Renault Clio – generacje

Francuski producent wypuścił dotychczas 5 generacji Renault Clio.

Renault Clio I (1990–1998) sprzedało się w 4 milionach egzemplarzy i zyskało kilka wersji specjalnych (w tym luksusową Baccarę, młodzieżową Graffiti i sportową Williams). W 1994 roku model przeszedł gruntowną modernizację. Objęła ona aspekty wizualne wewnątrz i na zewnątrz pojazdu oraz istotne poprawki bezpieczeństwa (wykorzystano m.in. technologię pirotechnicznych napinaczy pasów bezpieczeństwa).

Renault Clio II produkowano przez 14 lat (1998–2012). W tym czasie samochód 4-krotnie przeszedł lifting – w 2000 roku (Phase 2), w 2003 roku (Phase 3), w 2005 roku (Phase 4) i w 2009 roku (Phase V). Za każdym razem nieco odświeżano wygląd pojazdu.

Produkcji Clio II nie wstrzymano nawet po premierze kolejnej generacji. 

Renault Clio III produkowano równolegle z poprzednikiem w latach 2005–2012. Na początku ta generacja występowała wyłącznie w wersji hatchback, później wprowadzono też nadwozie kombi z dopiskiem Grandtour. Zbudowano ją na platformie współtworzonej z Nissanem. Przez to samochód jest konstrukcyjnie zbliżony do nissanów Micra i Note.

Clio IV wyjechało z fabryki w 2012 roku, a ostatni egzemplarz wyprodukowano w 2020 roku. Od poprzedników różniła się tym, że po raz pierwszy zrezygnowano z 3-drzwiowego nadwozia. Postawiono też na bardziej sportowy wygląd.

Najnowsze Renault Clio V wygląda podobnie do poprzedników, zostało jednak zbudowane od podstaw z wykorzystaniem nowej platformy należącej do koncernu Renault-Nissan-Mitsubishi. Jest to też pierwsze Clio z napędem hybrydowym.

Renault Clio – dane techniczne

 • Renault Clio I – pojemność silników: 1,1–2 l; moc silników: 45–150 KM; napęd na przednie koła; skrzynie biegów: manualne 4b i 5b, automatyczne 3b lub 4b;
 • Renault Clio II – pojemność silników: 1,1–3 l; moc silników: 58–255 KM; napęd na przednie koła; skrzynie biegów: manualna 5b, automatyczna 4b;
 • Renault Clio III – pojemność silników: 1,1–2 l; moc silników: 65–203 KM; napęd na przednie koła; skrzynie biegów: manualne 5b i 6b, automatyczna 4b;
 • Renault Clio IV – pojemność silników: 0,9–1,6 l; moc silników: 73–220 KM; napęd na przednie koła; skrzynie biegów: manualne 5b i 6b, automatyczna 6b;
 • Renault Clio V – pojemność silników: 1–1,6 l; moc silników: 65–140 KM; napęd na przednie koła; skrzynie biegów: manualne 5b i 6b, automatyczna 7b.

Renault Clio – opinie kierowców

Kierowcy wyraźnie rozgraniczają wrażenia z jazdy standardowymi wersjami Clio od oznaczonymi symbolem RS, czyli sportowymi. Zwykłe Clio to raczej spokojne i niewielkie auta do miasta o niskiej mocy i spalaniu (sięgającym 5–6l/100 km w mieście).

Dwie pierwsze generacje są obecnie traktowane jako przestarzałe pojazdy, które mogą nadać się do nauki jazdy. Wśród niektórych dalej wywołują sentyment.

Modele z ostatnich kilkunastu lat cechuje bezawaryjność i ogólnie niskie koszty eksploatacji. Są to proste samochody z małymi silnikami o niewielkiej mocy, które jednak wystarczą do codziennych dojazdów do pracy.

Model oferuje więc dobry stosunek ceny do jakości, co jest jednym z czynników dużej popularności modeli Renault Clio na świecie.

Temat Renault Clio znajdziesz również w serwisie:

Renault Clio - Wiadomości

 • Renault Clio to pierwszy model "nowej fali"

  Renault Clio to pierwszy model "nowej fali"

  Wtorek, 18 kwietnia (11:17)
  Renault zaprezentowało właśnie zmodernizowaną wersję Clio, które wyróżnia się nowym językiem stylistycznym, jaki zobaczymy w kolejnych modelach marki. Samochód otrzymał także nową...
 • Na jakich samochodach zdaje się egzamin na prawo jazdy w WORD w Polsce?

  Na jakich samochodach zdaje się egzamin na prawo jazdy w WORD w Polsce?

  Czwartek, 16 czerwca 2022 (17:30)
  Na jakich samochodach zdaje się egzamin na prawo jazdy kategorii B? Co kilka lat Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego decydują się na zmianę pojazdów. Sprawdziliśmy, jakie auta dostępne są...
 • Sprzedaż samochodów w 2021 roku. Kto zwycięzcą, a kto przegranym?

  Sprzedaż samochodów w 2021 roku. Kto zwycięzcą, a kto przegranym?

  Wtorek, 4 stycznia 2022 (13:48)
  ​Wszystko wskazuje na to, że mimo olbrzymich nacisków na elektryfikację europejskiego rynku samochodów, najchętniej kupowanymi nowymi autami w 2021 roku będą dobrze znane i lubiane od lat...
 • Reklama

 • 10 najlepszych aut do miasta. Aż pięć jest z Europy!

  10 najlepszych aut do miasta. Aż pięć jest z Europy!

  Wtorek, 16 listopada 2021 (14:44)
  Najlepiej sprzedający się samochód segmentu B na świecie to Toyota Yaris. Auto ma większy udział w rynku, niż Volkswagen Polo i Opel Corsa razem wzięte!
 • Polacy pokochali francuskie samochody?

  Polacy pokochali francuskie samochody?

  Czwartek, 18 sierpnia 2016 (08:04)
  ​Ten rok może być kolejnym rekordowym dla samochodów Grupy Renault. W I półroczu sprzedaż marki Renault wzrosła o 27 proc. Dobrze sobie radzą tegoroczne nowości, a na najbliższe miesiące...
 • Renault Clio po liftingu

  Renault Clio po liftingu

  Poniedziałek, 13 czerwca 2016 (11:09)
  Obecna generacja Renault Clio oferowana jest w salonach już od czterech lat. Nie dziwi więc, że producent zafundował produkowanemu od 2012 roku autu kurację odmładzającą. Jakich zmian tym...
 • Reklama

 • Renault Clio RS 16. Ma tylko jedną wadę

  Renault Clio RS 16. Ma tylko jedną wadę

  Sobota, 28 maja 2016 (10:14)
  ​Zgodnie z zapowiedziami, w Monte Carlo Renault pokazało nową wersję Clio RS.
 • Oto specjalna wersja Renault Clio RS

  Oto specjalna wersja Renault Clio RS

  Poniedziałek, 23 maja 2016 (15:46)
  ​Z okazji 40. rocznicy debiutu w Formule 1 Renault przygotowało specjalną wersje modelu Clio RS.

Renault Clio - Zdjęcia