Geely

Piątek, 15 grudnia 2023 (17:35) Aktualizacja Poniedziałek, 18 grudnia 2023 (13:33)
Geely, wchodzące w skład portfolio autorskich brandów multimiliardera Li Shufu, to koncern skupiający kilkanaście firm z branży automotive. Przedsiębiorstwo powstało w 1986 roku i szybko zdobyło uznanie nie tylko w Chinach, lecz także na całym świecie. Marka generuje ogromną sprzedaż, dostarczając klientom w samym 2021 roku ponad 2,2 mln samochodów (z czego 1,4 mln aut w samych Chinach). Firma produkuje pojazdy zarówno pod swoją marką – Geely Auto, jak i pod wieloma innymi – Zeekr, Geometry czy Livan.
Geely - najważniejsze informacje
Geely Holding to jeden z najważniejszych graczy na międzynarodowej arenie motoryzacyjnej /Getty Images

Geely - najważniejsze informacje

  • Data powstania:

    1986

  • Kraj:

    Chiny (ChRL)

Geely. Co to za marka?

Geely Holding to znaczący gracz na międzynarodowej arenie motoryzacyjnej, a zarazem właściciel wielu marek znanych na całym świecie. W skład jej portfolio wchodzą między innymi firma Volvo Cars, Lotus, a nawet Polestar, lecz także kilka firm stricte chińskich, w tym Lynk & CO, Zeekr i Geometry.

Koncern staje się coraz popularniejszy zarówno w kraju pochodzenia, czyli w Chinach, jak i na świecie. Wprowadza produkty na globalny rynek, obecnie również do Europy.

Marka zatrudnia ponad 80 000 pracowników i jest siódmym co do wielkości producentem motoryzacyjnym w Państwie Środka. Pierwsze miejsce przypada obecnie marce SAIC Motor.
Firma projektuje, produkuje i dystrybuuje samochody spalinowe, wyposażone w tradycyjny silnik zasilany paliwem, jak auta typu plug-in oraz elektryki. Dzięki temu jej oferta obejmuje w zasadzie cały motoryzacyjny rynek. To sprawiło, że Geely jest obecnie jednym z największych producentów z Chinach i potentatem na rynku globalnym.

Historia Geely

Firma Geely swoimi korzeniami sięga 1986 roku, gdy została założona z siedzibą w chińskim mieście Taizhou przez multimiliardera, Li Shufu (największego akcjonariusza spółki Daimler – niespełna 10%). Do połowy lat 90. marka produkowała motocykle. W 1998 roku Geely zaprezentowało swój pierwszy samochód, zdobywając uznanie na krajowym rynku. Auto było niszowe, podobnie jak sam producent. Produkcja masowa rozpoczęła się w 2002 roku, tuż po uzyskaniu zgody wydawanej przez ówczesne władze. Firma wypłynęła na szerokie wody w 2004 roku – wtedy też pojawiła się na giełdzie w Hongkongu.

Dynamiczny rozwój marki zaowocował ekspansją na arenę międzynarodową dopiero w 2010 roku, gdy firma stała się właścicielem szwedzkiej marki Volvo Cars. Trzy lata później koncern przejął również firmę London EV Company, a Lotus – w 2017 roku. Obecnie marka Geely notuje znaczący wzrost sprzedaży na globalnych rynkach, umacniając swoją pozycję jako lidera w branży motoryzacyjnej.

Firma współpracuje z innymi podmiotami np. na podstawie joint-venture. W tym modelu działa np. z Renault Korea Motors. Strategiczne partnerstwo powinno zapewnić marce Geely dynamiczny wzrost. Na podstawie umowy koncern Renault, począwszy od 2024 roku, rozpocznie bowiem produkcję samochodów opartych na platformie Geely Compact Modular Architecture.

Geely jest już w Polsce

Koncern Geely jest obecny w Polsce od wielu lat między innymi dzięki Volvo przejęte przez grupę w 2010 roku. Obecnie jednak firma chce rozpocząć dystrybucję innych swoich pojazdów w ramach oficjalnej sieci dealerskiej, począwszy od Lynk & CO, a kończąc na Zeekr. Dynamiczna ekspansja jest sposobem na zaistnienie firmy Geely także na Starym Kontynencie.

Ciekawostką interesującą z punktu widzenia Polski jest rodzimy projekt – Izera. To w pełni polska marka, która w przyszłości ma stać się jedynym krajowym producentem samochodowym. W zamierzeniu ma nawiązywać bezpośrednią walkę z innymi producentami o ugruntowanej rynkowej pozycji, między innymi z ekonomiczną marką Renault czy nieco wyżej sytuowaną firmą Volvo. Co jednak ma wspólnego chiński koncern Geely z Izerą? Chodzi o platformę SEA (Sustainable Experience Architecture), na której będą oparte wszystkie pierwsze auta firmy Izera, w tym SUV oraz hatchback i kombi. To ona była wykorzystywana do produkcji między innymi modelu Smart 1 oraz Zeekr X.

Geely – popularne modele

W ofercie Geely Auto – najważniejszej firmy w portfolio holdingu Geely – znajduje się wiele aut różniących się od siebie zarówno stylistyką, jak i przeznaczeniem. 

Marka od 2023 roku produkuje między innymi model Panda Mini EV, niewielki mikrosamochód zasilany energią elektryczną. Model zachwyca niedużymi wymiarami i dobrym wyposażeniem jak na niską cenę zakupu. Sporą popularnością wśród wielbicieli nieco większych aut cieszy się model Vision X3. Ten samochód o nadwoziu crossover produkowany nieprzerwanie od 2017 roku generuje dużą sprzedaż dla marki i jest szczególnie częstym widokiem na zatłoczonych ulicach Chin.

Nie można pominąć auta Geely Borui – samochodu rodzinnego średniej wielkości o nadwoziu sedan, produkowanego od 2015 roku aż do teraz. Model Xingrui, nieco większy od niego, jest przeznaczony dla biznesmenów i zwraca na siebie mnóstwo uwagi zarówno stylistyką, jak i atrakcyjnie zorganizowanym wnętrzem.

Geely – jedna z najwięszych chińskich marek

Marka Geely jest jedną z największych w Chinach. Dzięki dużym dochodom operacyjnym – 9,7 mld jenów w 2020 roku – może sobie pozwolić na dynamiczną ekspansję. Widać to po przejęciach innych firm z branży automotive, dzięki którym Geely stale zwiększa konkurencyjność swoich aut, jak i wprowadza do oferty zupełnie nowe.

Największą sprzedaż w 2022 roku – na poziomie 1,2 mln aut – koncern Geely Holding osiągnął dzięki marce Geely Auto. Na drugim miejscu znalazło się Volvo, dostarczając do klientów 615 000 samochodów, a na trzecim – Geometry, firma powstała w 2019 roku. Najmniejszą sprzedaż w 2022 roku wygenerowała marka Lotus z 641 sprzedanymi egzemplarzami.

Geely - Wiadomości