Toyota Corolla

Wtorek, 13 grudnia 2022 (13:15) Aktualizacja Wtorek, 5 września 2023 (11:35)
Toyota Corolla od lat jest najchętniej kupowanym modelem samochodu segmentu C (klasy niższej średniej) w Polsce. Japoński producent wytwarza ją seryjnie od 1966 roku. Doczekała się już dwunastu generacji. Obecnie ten pojazd jest oferowany przede wszystkim z hybrydowymi jednostkami napędowymi i w trzech wersjach nadwozia.
Toyota Corolla - najważniejsze informacje
Toyota Corolla w 1997 roku została okrzyknięta mianem najlepiej sprzedającego się modelu w historii motoryzacji. Na zdjęciu najnowsze generacje Corolli (2022 rok). /materiały prasowe

Toyota Corolla - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rozpoczęcie produkcji:

  1966

 • Generacje:

  • Toyota Corolla 9 (E12/E13),
  • Toyota Corolla 12,
  • Toyota Corolla 11 (E16/E17/E18),
  • Toyota Corolla 10 (E14/E15)
Toyota Corolla od lat jest najchętniej kupowanym modelem samochodu segmentu C (klasy niższej średniej) w Polsce. Japoński producent wytwarza ją seryjnie od 1966 roku. Doczekała się już dwunastu generacji. Obecnie ten pojazd jest oferowany przede wszystkim z hybrydowymi jednostkami napędowymi i w trzech wersjach nadwozia.

Historia Toyoty Corolli

Toyota Corolla ma kod E210. Początkowo ten model kwalifikowano jako samochód osobowy segmentu B, ale obecnie to przedstawiciel segmentu C. W niespełna dekadę od premiery, w 1974 roku, zyskał tytuł światowego bestsellera. W 1997 roku został także okrzyknięty mianem najlepiej sprzedającego się modelu w historii motoryzacji.

Od początku Corolla była produkowana w Japonii. Zanim z taśm fabrycznych zjechał pierwszy seryjny egzemplarz sedana w wersji 2- i 4-drzwiowej, inżynierowie Toyoty przez kilka lat projektowali pojazd kompaktowy dla bogacącego się społeczeństwa japońskiego. Ten model zastąpił mniejsze auto z portfolio Toyoty, a konkretnie Publicę. Wyróżniał się jakością, oszczędnością, komfortem i nowoczesnymi – jak na ówczesne standardy – technologiami.

W 1968 roku producent zgodził się na sprzedaż swoich samochodów poza Krajem Kwitnącej Wiśni. Pierwszym zagranicznym importerem zostały Stany Zjednoczone. Do dziś, po niemal 60 latach obecności na rynku, Corolla sprzedała się w liczbie ponad 50 milionów egzemplarzy. Przez ten czas japońska firma stworzyła dwanaście generacji Corolli, z czego ostatnia miała premierę w 2019 roku.

W 2023 roku na drogi wyjadą Toyoty Corolle w odświeżonej wersji. Będą dostępne z nowymi napędami hybrydowymi piątej generacji, co ma się przełożyć na większą moc i lepsze osiągi pojazdu. Główni konkurenci modelu to: Volkswagen Golf, Ford Focus i Renault Fluence.

Toyota Corolla – generacje

Pierwsza generacja Corolli bazowała na zawieszeniu MacPhersona i 4-stopniowej skrzyni biegów – po raz pierwszy z drążkiem nie przy kierownicy, a w podłodze. W tym sedanie montowano niewielkie silniki 1,1 i 1,2 l.

Ten model został zastąpiony w 1970 roku drugą generacją. Główne zmiany dotyczyły zwiększenia pojemności i mocy silników – od 1,1 l (55 KM) do 1,6 l (115 KM). Wprowadzono także wersje coupé i kombi.

Aż do szóstej generacji Toyoty Corolla były produkowane z silnikami benzynowymi. W latach 1987–1992 ten model był dostępny także z dieslem, a od 2018 roku również w wersjach silników hybrydowych. Obecnie japoński producent nastawia się na przejście w najbliższych latach na produkcję wyłącznie hybrydowych Corolli.

Najnowsza, dwunasta generacja, została stworzona na bazie nowej platformy TNGA, dzięki czemu pojazd jest o 25 mm niższy i o 40 mm dłuższy niż poprzednia wersja. Gama tego modelu obejmuje aktualnie Corolle w wersjach: sedan, hatchback, kombi (TS Combi), SUV (Cross).

Toyota Corolla – dane techniczne

Toyota Corolla jest dostępna z silnikiem spalinowym oraz w dwóch wersjach hybrydowych jednostek napędowych. Z oferty w dwunastej generacji wycofano diesle.

Standardowo pojazdy tego modelu są wyposażone w pakiet systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota T-MATE (w tym Toyota Safety Sense), co przekłada się na znakomite wyniki w testach zderzeniowych. W standardzie model oferuje m.in. system monitorowania martwego pola w lusterkach (BSM).

Odświeżona wersja dwunastej generacji Corolli odznacza się nie tylko dopracowanym designem nadwozia i nowoczesnym wnętrzem. W wersji sedan zastosowano silnik hybrydowy o pojemności 1,8 l (122 KM) lub silnik spalinowy 1,5 VVT-i (125 KM).

Toyota Corolla – opinie kierowców

Toyota Corolla słynie wśród kierowców z niezawodności, niskiego spalania i korzystnego stosunku ceny do jakości. Ten model japońskiego producenta jest także komfortowy w prowadzeniu i oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa.

Wśród minusów wymieniane są m.in. mała troska o jakość wykończenia wnętrza, a także stosunkowo wysoki koszt napraw pojazdu.

Więcej na temat Toyota Corolla

Toyota Corolla - Wiadomości

Toyota Corolla - Zdjęcia

Toyota Corolla - Wideo