Porsche Cayenne

Porsche Cayenne to SUV klasy wyższej, cieszący się dobrymi wynikami sprzedaży już od kilkunastu lat. Wyróżnikiem modelu są wyjątkowo wysokie – jak na pojazd z tej kategorii – osiągi.
Porsche Cayenne - najważniejsze informacje
Porsche Cayenne ma doskonałe osiągi /materiały prasowe

Porsche Cayenne - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rozpoczęcie produkcji:

    2002

Porsche Cayenne to SUV klasy wyższej, cieszący się dobrymi wynikami sprzedaży już od kilkunastu lat. Wyróżnikiem modelu są wyjątkowo wysokie – jak na pojazd z tej kategorii – osiągi.

Historia Porsche Cayenne

W 2002 roku na pokazie w Paryżu Porsche zaprezentowało model Cayenne, wchodząc tym samym na rynek SUV-ów, gdzie dotychczas niemiecki producent był nieobecny. Samochód powstał we współpracy z Volkswagenem, który między innymi użyczył swojej płyty podłogowej. 

Od początku w ofercie była dostępna wersja standardowa i Turbo. W 2008 pojawiło się dodatkowo Cayenne GTS, pozycjonowane pomiędzy dwoma pierwotnymi wariantami. Sukces Cayenne, w zasadzie we wszystkich wersjach, sprawił, że model doczekał się kolejnych dwóch generacji. 

Trzecia wciąż znajduje się w produkcji i jest doskonałym przykładem zmian technologicznych, które zaszły w motoryzacji. Objawia się to w stylistyce, która, choć nawiązuje do designu poprzedników, jest bardziej dynamiczna. Ponadto Porsche Cayenne III jest dostępny między innymi jako model hybrydowy.

Porsche Cayenne – generacje

  • Porsche Cayenne I – produkcja pierwszej generacji trwała od 2002 do 2010 roku. Prezentacja pojazdu odbiła się dość dużym echem ze względu na bardzo dobre osiągi jak na auto tej klasy oraz wyjątkowo oryginalny design.
  • Porsche Cayenne II – przedstawiciele drugiej generacji zaczęli wyjeżdżać z fabryk w 2010 roku, a zamknięcie produkcji przypadło na rok 2017. Choć model zyskał podzespoły o nieco wyższych parametrach i nieznacznie zmodernizowane nadwozie, w rzeczywistości bardzo przypomina auta z pierwszej generacji.
  • Porsche Cayenne III – od 2017 roku Porsche produkuje już trzecią generację modelu. W tej generacji po raz pierwszy pojawiła się wersja hybrydowa pojazdu. Producent postanowił też poszerzyć ofertę o wariant z nadwoziem typu coupé.

Porsche Cayenne – dane techniczne

  • Porsche Cayenne I – pojemność silnika: 3.0-4.8 l; moc silnika: 240-550 KM; napęd: na 4 koła; skrzynie biegów: 6-biegowa manualna lub automatyczna.
  • Porsche Cayenne II – pojemność silnika: 3.0-4.8 l; moc silnika: 245-500 KM; napęd: na 4 koła; skrzynie biegów: 6-biegowa manualna lub 8-biegowa automatyczna Tiptronic S.
  • Porsche Cayenne III – pojemność silnika: 3.0-4.0 l; moc silnika: 340-640 KM; napęd: na 4 koła; skrzynie biegów: 8-biegowa automatyczna Tiptronic S.

Porsche Cayenne – opinie kierowców

Od debiutu modelu największe kontrowersje wzbudza jego design, a przede wszystkim przednia maska, która jest wydłużona i spłaszczona. Nie brakuje jej zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Mimo to producent konsekwentnie utrzymuje kolejne generacje w tej samej stylistyce. 

Nikt natomiast nie podważa doskonałych osiągów Porsche Cayenne. Szczególnie pierwsza generacja wypada pod tym względem naprawdę świetnie. Przyspieszenie do 100 km/h w 5.1 s w tej kategorii plasuje Cayenne w ścisłej czołówce SUV-ów. Wielu kierowców wskazuje też na dużą zwrotność pojazdu, który pomimo swoich gabarytów, umożliwia wygodne poruszanie się po wąskich drogach miejskich.

Porsche Cayenne - Wiadomości

Porsche Cayenne - Zdjęcia

Porsche Cayenne - Wideo