Fiat
Czwartek, 24 listopada 2022 (13:32)
Aktualizacja Wtorek, 5 września 2023 (14:51)
Fiat to jedna z najstarszych marek samochodowych na świecie. Wszechstronny producent, znany też z doskonałego designu, kojarzy się przede wszystkim z samochodami ekonomicznymi i dostępnymi dla dużej grupy nabywców. Takie również było założenie twórców marki, ale sprowadzanie jej tylko do samochodów „dla mas” to duże uproszczenie.
Fiat - najważniejsze informacje
-
Data powstania:
1899
-
Kraj:
Włochy
-
Modele:
- Fiat 500,
- Fiat 500C,
- Fiat 500L,
- Fiat 500X,
- Fiat Albea,
- Fiat Barchetta,
- Fiat Brava,
- Fiat Bravo,
- Fiat Cinquecento,
- Fiat Coupe,
- Fiat Croma,
- Fiat Doblo,
- Fiat Ducato,
- Fiat Fiorino,
- Fiat Freemont,
- Fiat Fullback,
- Fiat Idea,
- Fiat Linea,
- Fiat Marea,
- Fiat Multipla,
- Fiat Palio,
- Fiat Panda,
- Fiat Panda Van,
- Fiat Punto,
- Fiat Qubo,
- Fiat Scudo,
- Fiat Sedici,
- Fiat Seicento,
- Fiat Siena,
- Fiat Stilo,
- Fiat Tipo,
- Fiat Ulysse,
- Fiat Uno
Fiat to jedna z najstarszych marek samochodowych na świecie. Wszechstronny producent, znany też z doskonałego designu, kojarzy się przede wszystkim z samochodami ekonomicznymi i dostępnymi dla dużej grupy nabywców.
Do II wojny światowej zbudowano dwie nowe fabryki – w Lingotto i Mirafiori. Powstał też oddział produkcji samochodów osobowych i ciężarowych w Moskwie. W 1969 roku firma przejęła marki Ferrari oraz Lancia, a na przełomie lat 70. i 80. Autobianchi, Abarth, Iveco, a także Alfa Romeo i Maserati.
Takie również było założenie twórców marki, ale sprowadzanie jej tylko do samochodów „dla mas” to duże uproszczenie.
Historia Fiata
Nazwa „Fiat” to skrót od Fabbrica Italiana Automobili Torino, czyli od Włoskiej Fabryki Samochodów w Turynie. Przedsiębiorstwo powstało w lipcu 1899 r. w stolicy prowincji Piemont.Za głównego twórcę marki uważa się Giovanniego Agnellego, porucznika kawalerii i burmistrza Turynu.
Wtedy też zbudowano pierwsze egzemplarze Fiata 3 1/2 HP (znanego również jako Fiat 4 HP). Był to samochód napędzany benzynowym dwucylindrowym silnikiem o pojemności 650 cm3. Taka jednostka napędowa zapewniała 3,5 KM mocy i maksymalną prędkość ok. 35 km/h. Auto było zbudowane na bazie powozu, nad kanapą w razie potrzeby można było rozłożyć brezentowy dach. Łącznie do 1900 roku wyprodukowano 24 egzemplarze tego modelu.
Do II wojny światowej zbudowano dwie nowe fabryki – w Lingotto i Mirafiori. Powstał też oddział produkcji samochodów osobowych i ciężarowych w Moskwie. W 1969 roku firma przejęła marki Ferrari oraz Lancia, a na przełomie lat 70. i 80. Autobianchi, Abarth, Iveco, a także Alfa Romeo i Maserati.
Obecnie Fiat jest częścią Stellantis, międzynarodowego koncernu motoryzacyjnego. To spółka firm włoskich, francuskich i amerykańskich. Oddziały, a także fabryki firmy znajdują się w wielu państwach świata. Spółka jest notowana na światowych giełdach.
Fiat w Polsce
Fiat jest legendą polskiej motoryzacji. Pierwsze inwestycje firmy nad Wisłą to budowa fabryki samochodów w Warszawie, którą rozpoczęto w 1921 roku. Pierwsze rodzime modele Fiata 508 oraz 621 wyszły w latach 30. z warszawskich Państwowych Zakładów Inżynierii na podstawie podpisanej umowy licencyjnej.Ważną datą w polskiej historii marki był rok 1967, kiedy rozpoczęto produkcję Fiata 125p, opartego na konstrukcji Fiata 125.
Prawdziwą polską legendą stał się jednak Fiat 126p – samochód, który z założenia miał być dostępny dla szerokiej grupy Polaków. Produkcję modelu rozpoczęto w 1973 roku w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej i Tychach. Ostatni „maluch” zjechał z linii montażowej we wrześniu 2000 roku.
W 1992 roku powstała spółka Fiat Auto Poland, która produkowała m.in. modele Cinquecento i Seicento. Do 2003 roku polski oddział międzynarodowego koncernu sprzedał 3 mln samochodów. Z kolei w 2009 roku tyski zakład produkcyjny stał się drugą co do wielkości fabryką koncernu na świecie.
Legendarnym modelem na rodzimym rynku był wspomniany Fiat 126p. W kraju wyprodukowano ponad 3,3 mln egzemplarzy, a na całym świecie ponad 4,6 mln. Jego następcami były kolejno Fiaty: Cinquecento, Seicento oraz Panda. Przez lata utrzymywały się one wśród modeli najchętniej kupowanych przez Polaków.
Fiat – popularne modele
Fiat obecnie oferuje przede wszystkim samochody osobowe oraz dostawcze. W Polsce to jedna z najchętniej wybieranych marek.Legendarnym modelem na rodzimym rynku był wspomniany Fiat 126p. W kraju wyprodukowano ponad 3,3 mln egzemplarzy, a na całym świecie ponad 4,6 mln. Jego następcami były kolejno Fiaty: Cinquecento, Seicento oraz Panda. Przez lata utrzymywały się one wśród modeli najchętniej kupowanych przez Polaków.
Na świecie najpopularniejszym modelem marki z Turynu jest Fiat 500.
Nawiązuje on do legendarnych „pięćsetek” produkowanych już od lat 30. XX w. Obecnie dostępne są wersje minivan czy crossover, a także sportowe pod marką Abarth.
W odpowiedzi na wyzwania rynku Fiat rozwija też segment samochodów elektrycznych oraz hybrydowych. Osobną gamę stanowią popularne modele aut dostawczych: Doblo, Scudo i Ducato.
Fiat – pozostała działalność marki
Koncern przez lata produkował samoloty, w tym myśliwce dla włoskiego lotnictwa przed i w trakcie II wojny światowej. Dostarczał także silniki lotnicze. Zakończenie działalności w tej branży nastąpiło pod koniec lat 60. XX w.Poza produkcją aut Fiat praktycznie od początku swojego istnienia angażował się w sporty motorowe. Usportowione wersje fabrycznych fiatów od lat 70. funkcjonują pod marką Abarth, która w 2019 roku obchodziła swoje 70. urodziny. Na przestrzeni lat wiele modeli tego producenta zapisało się w historii sportów motorowych, a ich kierowcy zdobywali tytuły mistrzów świata i Europy.
Więcej na temat Fiat
Fiat - Wiadomości
-
13 milionów samochodów. Polska fabryka świętuje
Wczoraj, 20 stycznia (14:17)W obliczu trwającego kryzysu w branży motoryzacyjnej i licznych przestojów w fabrykach największych producentów, sukcesy polskiego zakładu Stellantisa napawają optymizmem. Niedawno w... -
Ten elektryk miał być bestsellerem. Po 5 latach zrobią wariant spalinowy
Czwartek, 16 stycznia (16:01)Fiat 500e to auto oferowane wyłącznie z napędem elektrycznym. Samochód miał być prawdziwym bestsellerem, ale niskie zainteresowanie autami elektrycznymi zweryfikowało plany włodarzy... -
Fiat nie wznowi produkcji po nowym roku. Decyzja zapadła
Piątek, 13 grudnia 2024 (13:04)W listopadzie Stellantis poinformował o wstrzymaniu produkcji elektrycznych samochodów w zakładzie w Mirafiori w Turynie. Pierwotnie przerwa miała zakończyć się na początku stycznia, ale... -
Wstrzymują produkcję na miesiąc. Poważne problemy we Fiacie
Piątek, 29 listopada 2024 (16:17)Stellantis poinformował o miesięcznym wstrzymaniu produkcji w swojej fabryce Mirafiori w Turynie. Sprawa dotyczy napędu elektrycznego w modelu, który miał być prawdziwym bestsellerem. -
Stellantis znów wstrzymuje produkcję. Nie ma chętnych na auta na prąd
Wtorek, 12 listopada 2024 (13:47)Koncern Stellantis został zmuszony do ponownego wstrzymania produkcji w swojej fabryce samochodów Mirafiori. Przerwa w działalności ma być odpowiedzią na drastycznie słabnący popyt na... -
Włoski skarb w nowym wydaniu. Czy Fiat Panda za 110 tys. zł będzie hitem?
Piątek, 11 października 2024 (12:29)Na wybranych rynkach można już zamówić nowego Fiata Grande Panda. Miejski crossover w elektrycznym wydaniu zadebiutował już we Francji i Holandii, a jego ceny na zachodzie Europy... -
Fiat 500e nie wraca do produkcji. Firma mówi o „poważnych tarapatach”
Czwartek, 3 października 2024 (12:35)W połowie września informowaliśmy, że Fiat wstrzymał produkcję modelu 500e z uwagi na znacznie niższe, niż prognozowane, zainteresowanie tym miejskim elektrykiem. Teraz okazało się, że... -
Fiat 500e miał być bestsellerem. Stellantis wstrzymał produkcję
Niedziela, 15 września 2024 (09:29)Fiat 500e, auto oferowane wyłącznie w wariancie na prąd, miał być bestsellerem, podobnie jak jego poprzednik z 2007 roku. Rynek dość wyraźnie zweryfikował jednak popularność samochodów...
Fiat - Zdjęcia
Fiat - Wideo
-
„Stop drogówka”: Wymusił pierwszeństwo i zahaczył o autobus. Miał jednak wątpliwości
Piątek, 9 sierpnia 2024 (11:11)Policję wezwali kierowcy osobowego Fiata oraz autobus. Mężczyzna wyjeżdżał z drogi podporządkowanej, chcąc skręcić w lewo. Niestety doszło do kolizji z autobusem. (Fragment programu...