Co to jest teren prywatny i jak trzeba go oznaczyć?

Karina Kołodziejczyk

Oprac.: Karina Kołodziejczyk

Odpowiednie oznaczenie terenu prywatnego wymaga znajomości zarówno znaków drogowych, jak i aktualnych przepisów. Dzięki nim unikniemy nieproszonego gościa na swojej posesji. W niektórych przypadkach sprawę możemy zgłosić na policję, co wiąże się z mandatem dla delikwenta. Jak właściwie oznaczyć teren prywatny? Wyjaśniamy.

Czy znak teren prywatny rzeczywiście oznacza zakaz wjazdu?
Czy znak teren prywatny rzeczywiście oznacza zakaz wjazdu?Agencja FORUM

Znak teren prywatny. Co oznacza?

Znak teren prywatny służy do oznaczania własnej posesji. Właściciel stawia tabliczkę z napisem "Teren prywatny", ponieważ chce poinformować osoby trzecie, że znajdują się na prywatnym obszarze.

Gdy zarządca terenu nie chce osób wjeżdżających autem na jego posesję, a tym bardziej parkujących, powinien umieścić kilka znaków. Pełną informację o zakazie wjazdu na dany obszar przekazuje znak PB 173. Oznacza on "Teren prywatny. Zakaz wjazdu. Wstęp Wzbroniony".

Na terenie prywatnym możemy również postawić znaki drogowe:

  • znak B-2 - oznacza zakaz wjazdu, ustawiamy go zarówno na terenie posesji, jak również na prywatnej drodze. Podobnie jest w przypadku tabliczki PCV zakaz wjazdu - droga prywatna;
  • znak z napisem "Zakaz parkowania" - tyczy się miejsc postojowych przed posesją prywatną. W tym przypadku również możemy umieścić tabliczkę PCV. 

Takiego oznakowania terenu prywatnego może dokonać właściciel nieruchomości i drogi dojazdowej. W innych przypadkach musimy uzyskać pozwolenie na montaż znaków drogowych np. kiedy droga prywatna jest połączona z publiczną.

Teren prywatny. Czy można wjechać autem?

Zakaz parkowania dotyczy terenów publicznych, które są rozpisane w prawie o ruchu drogowym. Nie odnoszą się one do terenu prywatnego. Właściciel danej posesji jest odpowiedzialny za dbanie o bezpieczeństwo na niej.

Interwencja służb odbywa się dopiero przy ustawieniu znaków D-52 "Strefa ruchu", D-42 "Strefa zamieszkania" oraz B-36 "Zakaz zatrzymywania się". Pamiętajmy, że ten ostatni znak możemy ustawić tylko za zgodą odpowiedniego organu administracyjnego.

Wyjątkiem jest zaparkowane auto zagrażające bezpieczeństwu. W takim przypadku służby mundurowe mogą interweniować na terenie prywatnym.

Mandat za wjazd na teren prywatny

Mandat za wjazd i zaparkowanie na terenie prywatnym jest możliwy, jeśli znajdują się na nim odpowiednie znaki drogowe. Przykładowo przy oznaczeniu obszaru wspomnianą strefą ruchu lub zamieszkania można otrzymać mandat w wysokości minimum 100 zł i dodatkowo 1 pkt karny.

Mandat możemy otrzymać, jeśli właściciel prowadzący działalność gospodarczą udowodni, że nie opłaciliśmy miejsca, na którym zaparkowaliśmy swoje auto. Oczywiście chodzi o sytuację, w której zarządca pobiera stale takie opłaty za parkowanie na jego posesji.

Wjazd i parkowanie na terenie prywatnym może zostać zgłoszone na policję, jeśli parkujący spowoduje pewne uszkodzenia. Właściciel może udowodnić np. zniszczenie trawnika, w związku z czym otrzymamy mandat.

CZYTAJ TAKŻE:

Pierwsza w Polsce stacja tankowania wodoruINTERIA.TVINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas