Co to jest teren prywatny i jak trzeba go oznaczyć?
Oprac.: Karina Kołodziejczyk
Odpowiednie oznaczenie terenu prywatnego wymaga znajomości zarówno znaków drogowych, jak i aktualnych przepisów. Dzięki nim unikniemy nieproszonego gościa na swojej posesji. W niektórych przypadkach sprawę możemy zgłosić na policję, co wiąże się z mandatem dla delikwenta. Jak właściwie oznaczyć teren prywatny? Wyjaśniamy.
Spis treści:
Znak teren prywatny. Co oznacza?
Znak teren prywatny służy do oznaczania własnej posesji. Właściciel stawia tabliczkę z napisem "Teren prywatny", ponieważ chce poinformować osoby trzecie, że znajdują się na prywatnym obszarze.
Gdy zarządca terenu nie chce osób wjeżdżających autem na jego posesję, a tym bardziej parkujących, powinien umieścić kilka znaków. Pełną informację o zakazie wjazdu na dany obszar przekazuje znak PB 173. Oznacza on "Teren prywatny. Zakaz wjazdu. Wstęp Wzbroniony".
Na terenie prywatnym możemy również postawić znaki drogowe:
- znak B-2 - oznacza zakaz wjazdu, ustawiamy go zarówno na terenie posesji, jak również na prywatnej drodze. Podobnie jest w przypadku tabliczki PCV zakaz wjazdu - droga prywatna;
- znak z napisem "Zakaz parkowania" - tyczy się miejsc postojowych przed posesją prywatną. W tym przypadku również możemy umieścić tabliczkę PCV.
Takiego oznakowania terenu prywatnego może dokonać właściciel nieruchomości i drogi dojazdowej. W innych przypadkach musimy uzyskać pozwolenie na montaż znaków drogowych np. kiedy droga prywatna jest połączona z publiczną.
Teren prywatny. Czy można wjechać autem?
Zakaz parkowania dotyczy terenów publicznych, które są rozpisane w prawie o ruchu drogowym. Nie odnoszą się one do terenu prywatnego. Właściciel danej posesji jest odpowiedzialny za dbanie o bezpieczeństwo na niej.
Interwencja służb odbywa się dopiero przy ustawieniu znaków D-52 "Strefa ruchu", D-42 "Strefa zamieszkania" oraz B-36 "Zakaz zatrzymywania się". Pamiętajmy, że ten ostatni znak możemy ustawić tylko za zgodą odpowiedniego organu administracyjnego.
Wyjątkiem jest zaparkowane auto zagrażające bezpieczeństwu. W takim przypadku służby mundurowe mogą interweniować na terenie prywatnym.
Mandat za wjazd na teren prywatny
Mandat za wjazd i zaparkowanie na terenie prywatnym jest możliwy, jeśli znajdują się na nim odpowiednie znaki drogowe. Przykładowo przy oznaczeniu obszaru wspomnianą strefą ruchu lub zamieszkania można otrzymać mandat w wysokości minimum 100 zł i dodatkowo 1 pkt karny.
Mandat możemy otrzymać, jeśli właściciel prowadzący działalność gospodarczą udowodni, że nie opłaciliśmy miejsca, na którym zaparkowaliśmy swoje auto. Oczywiście chodzi o sytuację, w której zarządca pobiera stale takie opłaty za parkowanie na jego posesji.
Wjazd i parkowanie na terenie prywatnym może zostać zgłoszone na policję, jeśli parkujący spowoduje pewne uszkodzenia. Właściciel może udowodnić np. zniszczenie trawnika, w związku z czym otrzymamy mandat.
CZYTAJ TAKŻE: