Co to jest teren prywatny i jak trzeba go oznaczyć?

Odpowiednie oznaczenie terenu prywatnego wymaga znajomości zarówno znaków drogowych, jak i aktualnych przepisów. Dzięki nim unikniemy nieproszonego gościa na swojej posesji. W niektórych przypadkach sprawę możemy zgłosić na policję, co wiąże się z mandatem dla delikwenta. Jak właściwie oznaczyć teren prywatny? Wyjaśniamy.

Znak teren prywatny. Co oznacza?

Znak teren prywatny służy do oznaczania własnej posesji. Właściciel stawia tabliczkę z napisem "Teren prywatny", ponieważ chce poinformować osoby trzecie, że znajdują się na prywatnym obszarze. 

Gdy zarządca terenu nie chce osób wjeżdżających autem na jego posesję, a tym bardziej parkujących, powinien umieścić kilka znaków. Pełną informację o zakazie wjazdu na dany obszar przekazuje znak PB 173. Oznacza on "Teren prywatny. Zakaz wjazdu. Wstęp Wzbroniony"

Reklama

Na terenie prywatnym możemy również postawić znaki drogowe:

  • znak B-2 - oznacza zakaz wjazdu, ustawiamy go zarówno na terenie posesji, jak również na prywatnej drodze. Podobnie jest w przypadku tabliczki PCV zakaz wjazdu - droga prywatna;
  • znak z napisem "Zakaz parkowania" - tyczy się miejsc postojowych przed posesją prywatną. W tym przypadku również możemy umieścić tabliczkę PCV. 

Takiego oznakowania terenu prywatnego może dokonać właściciel nieruchomości i drogi dojazdowej. W innych przypadkach musimy uzyskać pozwolenie na montaż znaków drogowych np. kiedy droga prywatna jest połączona z publiczną. 

Teren prywatny. Czy można wjechać autem?

Zakaz parkowania dotyczy terenów publicznych, które są rozpisane w prawie o ruchu drogowym. Nie odnoszą się one do terenu prywatnego. Właściciel danej posesji jest odpowiedzialny za dbanie o bezpieczeństwo na niej.

Interwencja służb odbywa się dopiero przy ustawieniu znaków D-52 "Strefa ruchu", D-42 "Strefa zamieszkania" oraz B-36 "Zakaz zatrzymywania się". Pamiętajmy, że ten ostatni znak możemy ustawić tylko za zgodą odpowiedniego organu administracyjnego. 

Wyjątkiem jest zaparkowane auto zagrażające bezpieczeństwu. W takim przypadku służby mundurowe mogą interweniować na terenie prywatnym. 

Mandat za wjazd na teren prywatny

Mandat za wjazd i zaparkowanie na terenie prywatnym jest możliwy, jeśli znajdują się na nim odpowiednie znaki drogowe. Przykładowo przy oznaczeniu obszaru wspomnianą strefą ruchu lub zamieszkania można otrzymać mandat w wysokości minimum 100 zł i dodatkowo 1 pkt karny.

Mandat możemy otrzymać, jeśli właściciel prowadzący działalność gospodarczą udowodni, że nie opłaciliśmy miejsca, na którym zaparkowaliśmy swoje auto. Oczywiście chodzi o sytuację, w której zarządca pobiera stale takie opłaty za parkowanie na jego posesji. 

Wjazd i parkowanie na terenie prywatnym może zostać zgłoszone na policję, jeśli parkujący spowoduje pewne uszkodzenia. Właściciel może udowodnić np. zniszczenie trawnika, w związku z czym otrzymamy mandat

CZYTAJ TAKŻE:

Nowy rodzaj wykroczeń. Wystarczy krótkie nagranie telefonem i mandat gotowy

Co oznacza znak z pomarańczową ciężarówką? Prawie 5 tys. zł mandatu

Czy straż miejska może wystawić mandat kierowcy? Za jakie wykroczenia?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy drogowe | mandaty dla kierowców
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy