Ile można jechać za znakiem D-52? Limit prędkości to tylko jedna z zasad

Znak D-52 wyznacza strefę ruchu. Czym różni się od strefy zamieszkania? Jak szybko można się poruszać po minięciu tego znaku? Strefa ruchu wprowadza kilka ważnych zasad, o których warto pamiętać.

Strefa ruchu - jakie limity prędkości w niej obowiązują?
Strefa ruchu - jakie limity prędkości w niej obowiązują?Informacja prasowa (moto)

Znak D-52 zadebiutował w polskich przepisach dopiero od 2011 roku. Być może dlatego wielu kierowców nie do końca wie, jakich zasad przestrzegać po wjeździe do strefy ruchu. Taki znak może postawić zarządca na terenie prywatnym, ale najczęściej spotkamy go przy na wjazdach na osiedla lub parkingi przy centrach handlowych. Za tablicą obowiązują te same zasady ruchu drogowego, jak w przypadku dróg publicznych.

Zasady ruchu w takiej strefie precyzują znaki drogowe - wskazują pierwszeństwo, miejsca parkingowe, a także ograniczenia prędkości. W sytuacji, w której nie ma w niej pionowych lub poziomych znaków związanych z pierwszeństwem, obowiązuje wtedy tzw. zasada prawej ręki.

W sytuacji, gdy dojdzie do kolizji, policja może podjąć interwencję. Ponadto odpowiednie służby mogą wystawiać mandaty za nieprawidłowe parkowanie. Wyjeżdżając ze strefy ruchu mijamy znak D-53 oznaczający "koniec strefy ruchu".

Strefa ruchu - jakie limity prędkości

Po minięciu znaku D-52 obowiązują tam limity prędkości wyznaczone przez zarządcę terenu. Jeśli nie pojawi się żaden inny znak przy drodze, obowiązuje prędkość 50 km/h - pod warunkiem, że strefa ruchu znajduje się na terenie zabudowanym.

Jednak zwykle zarządcy stosują dużo niższe ograniczenia prędkości ze względu na bliskość pieszych lub innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli od razu pod znakiem D-52 pojawi się ograniczenie prędkości - to oznacza, że limit obowiązuje na terenie całej strefy ruchu.

Strefa ruchu a strefa zamieszkania - jakie są różnice

Strefa ruchu oznacza, że na terenie prywatnym obowiązują wszystkie zasady ruchu drogowego. W strefie ruchu piesi mogą chodzić tylko po chodnikach i wyznaczonych przejściach.

Wjazd do strefy zamieszkania jest oznaczony innym znakiem - D-40. W strefie zamieszkania specjalne prawa otrzymują piesi - mogą korzystać z całej szerokości jezdni, a kierowca musi zachować wobec nich szczególną ostrożność. Na tym terenie mogą się poruszać bez opieki dzieci, które nie ukończyły 7. roku życia. Dodatkowo obowiązuje tam ograniczenie prędkości do 20 km/h, ale zwykle prędkość skutecznie ograniczają progi zwalniające. Wyjazd ze strefy zamieszkania jest oznaczony znakiem D-41.

W strefie zamieszkania postój pojazdu jest możliwy tylko w wyznaczonych miejscach. Strefa ruchu pozwala dodatkowo parkować tam, gdzie nie ma stosownych zakazów.

Wyjazd ze strefy ruchu i strefy zamieszkania

Warto pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie - w obu przypadkach, wyjeżdżając ze strefy, włączamy się do ruchu publicznego. Wiąże się to z ustępowaniem pierwszeństwa innym użytkownikom drogi. Szczególnie, gdy koniec strefy ruchu zbiega się z połączeniem lub skrzyżowaniem dróg.