Jadę na grzyby. Gdzie zaparkować, żeby nie dostać mandatu?

Parkowanie pod lasem może być problematyczne. Parkingi leśne są małe i nie zawsze w miejscu, które nam odpowiada. Gdzie możemy zaparkować, aby nie dostać mandatu?


Czy można wjechać samochodem do lasu?

Przepisy wyraźnie mówią, że do lasu nie można wjeżdżać autem. Dokładnie 5. rozdział Ustawy o lasach porusza ten temat:

Przez polskie lasy przebiega ok. 50 000 km dróg publicznych. W teorii są to drogi, którymi mogą poruszać się samochody. Wiele z nich nie jest jednak odpowiednio oznaczonych. W przypadkach, kiedy brakuje odpowiednich znaków, warto odpuścić sobie wjazd na drogę leśną. Brak szlabanów oraz oznaczeń nie powinien być dla nas sygnałem, że po drodze leśnej można się poruszać.

Przepisy obowiązują także jazdę konną — jest ona dopuszczona w lesie jedynie na drogach, które są wyznaczone przez właściwego nadleśniczego.

Reklama

Gdzie wolno parkować w lesie?

Nawet jeśli uda nam się wjechać do lasu za pomocą drogi publicznej, nie oznacza to, że możemy zostawić auto w dowolnym miejscu. Samochód można zaparkować jedynie w miejscach, które są oznaczone jako parking lub miejsce postojowe.

Nie można parkować przy drogach oraz poza nimi. Nie należy również pozostawiać auta przed szlabanami oraz na poboczach dróg. Może to utrudniać gospodarcze wykorzystanie lasu i pracę leśników. Parkowanie w nieodpowiednich miejscach może także spowodować uszkodzenie roślinności lub przyczynić się do zagrożenia pożarowego.

Parking leśny oraz miejsce postojowe można znaleźć za pomocą strony internetowej lasów państwowych. Należy na stronie lasy.gov.pl wybrać odpowiednią dyrekcję regionalną i nadleśnictwo, a następnie sprawdzić, w jakich miejscach możemy zaparkować.

Ile może wynosić mandat za wjazd samochodem do lasu?

Mandat za wjazd do lasu może nam wręczyć strażnik leśny, pracownik służby leśnej oraz policja. Co więcej, mają oni prawo do zatrzymania pojazdu, wylegitymowania kierowcy i nałożenia na niego kary grzywny. Mandaty nakładane są za wykroczenia określone w kodeksie wykroczeń oraz w prawie łowieckim.

Mandat może wynosić od 20 do 500 zł. W przypadku odmówienia przyjęcia kary i skierowania sprawy do sądu grzywna może być o wiele wyższa. Mandat należy opłacić w ciągu 7 dni od jego odbioru przez ukaranego.

Zobacz także:

Kangur w polskim lesie. "To nie prima aprilis"

Litery, kropki, cyfry, linie. Co oznaczają na drzewach w lesie?

Powraca sprawa Puszczy Białowieskiej. Ekolodzy apelują do UNESCO

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy