B-42: Prosty znak, który zaskakuje nawet doświadczonych kierowców
Znaki drogowe pełnią kluczową rolę w kierowaniu ruchem i zapewnianiu bezpieczeństwa na drogach. Niektóre bywają jednak mylące. Jednym z takich znaków, które mogą wzbudzać kontrowersje i wprawiać w zakłopotanie nawet doświadczonych kierowców, jest znak B-42.
Znaki zakazu są niezbędne do regulowania ruchu na drogach. Mają kształt koła z czerwoną obwódką. Mogą one wprowadzać różne ograniczenia, takie jak zakaz skrętu, zakaz zawracania czy zakaz wyprzedzania. Ważne jest, aby pamiętać, że znaki te obowiązują do najbliższego skrzyżowania, chyba że zostaną wcześniej odwołane przez inny znak - B-42.
Znak B-42 jest jednym z tych znaków, które odwołują wcześniej wprowadzone zakazy. Ma on nietypowy wygląd - biały okrąg przekreślony czarną linią. Co ważne, nie odwołuje on wszystkich zakazów. Znak B-42 odwołuje pięć konkretnych zakazów:
- Zakaz zawracania B-23
- Zakaz wyprzedzania B-25
- Zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe B-26
- Zakaz używania sygnałów dźwiękowych B-29
- Ograniczenie prędkości B-33
Wielu kierowców uważa, że skrzyżowanie automatycznie odwołuje wszelkie wcześniejsze znaki zakazu. Jednak nie jest to zawsze prawdą. Skrzyżowanie odwołuje znaki zakazu tylko w pewnych określonych sytuacjach.
Przede wszystkim warto zaznaczyć, że skrzyżowanie to miejsce, gdzie przecinają się dwie drogi z jezdnią. Zjazd na drogę gruntową czy podjazd do domu jednorodzinnego nie jest uważany za skrzyżowanie w tym kontekście.
Jest też pewien wyjątek dotyczący stref ruchu, na przykład w centrum miasta. Jeśli ograniczenie zostało wprowadzone na tablicy strefy ruchu, skrzyżowanie nie odwoła tego zakazu. W takim przypadku potrzebny jest specjalny znak "Koniec strefy ruchu".
Znak B-42 ma zastosowanie wyłącznie do tych znaków, które występują zarówno w postaci zakazu, jak i jego odwołania. Łatwo jest więc zapamiętać jego funkcję. B-42 nie odwoła np. zakazu skrętu w lewo, ponieważ nie ma znaku, który by go anulował. Co ważne przeciwieństwie do innych znaków kończących zakazy, B-42 nie odnosi się wyłącznie do jednego ograniczenia, ale obejmuje całą ich grupę.
Znaki B-42 mogą wystąpić w kilku rozmiarach, w zależności od miejsca ich montażu. Ich najmniejszą wersję stosuje się m.in. na uliczkach zabytkowych części miast. Mają one średnicę 40 cm. Na typowych drogach gminnych używa się rozmiaru 60 cm. Największy montowany jest przy autostradach lub jezdniach głównych i ma średnicę 100 cm.