Subaru

Poniedziałek, 5 grudnia 2022 (16:06) Aktualizacja Wtorek, 5 września 2023 (10:56)
Subaru to japońska marka samochodów, która od 1953 roku  wyprodukowała wiele znanych i bardzo chętnie kupowanych modeli. Początkowo firma była obecna tylko na swoim rodzimym rynku. Później zadebiutowała na rynku amerykańskim, a z czasem zawitała również do Europy, gdzie zyskała niemałą popularność i sporo zwolenników.
Subaru - najważniejsze informacje
Najsłynniejszym modelem marki był sportowy Subaru Impreza. /123RF/PICSEL

Subaru - najważniejsze informacje

Subaru to japońska marka samochodów, która od 1953 roku  wyprodukowała wiele znanych i bardzo chętnie kupowanych modeli. Początkowo firma była obecna tylko na swoim rodzimym rynku. 

Później zadebiutowała na rynku amerykańskim, a z czasem zawitała również do Europy, gdzie zyskała niemałą popularność i sporo zwolenników.

Historia Subaru

W języku japońskim nazwa Subaru oznacza Plejady, które zostały użyte w logo firmy jako konstelacja sześciu gwiazd. Historia marki sięga okresu II wojny światowej, kiedy to Chikuhei Nakajima założył przedsiębiorstwo lotnicze Nakajima Aircraft Company. Na samym początku firma zajmowała się wdrażaniem nowych technologii do produkcji samolotów, a w 1946 wyprodukowała pierwszy skuter o nazwie Rabbit S-1.

Po przegranej przez Japonię wojnie nastąpiła demilitaryzacja firmy, jednak za zgodą Stanów Zjednoczonych i ONZ w 1953 roku utworzono koncern Fuji Heavy Industries, w którym jedna z gałęzi firmy odpowiedzialna była właśnie za konstrukcję samochodów.

W 1954 roku Fuji Heavy Industries zaprezentował swój pierwszy prototyp samochodu osobowego o nazwie P-1. W kolejnym roku powstał Subaru 1500. Od tego czasu marka regularnie wypuszczała na rynek coraz to nowsze i bardziej ulepszone modele samochodów. Najpierw trafiały one na rynek japoński i amerykański, a w późniejszym czasie również europejski.

W 2017 roku firma Fuji Heavy Industries zmieniła nazwę na Subaru Corporation.

Subaru w Polsce

W 1994 roku na rynek europejski został wypuszczony model Subaru Impreza WRX Turbo. Natomiast na polskim rynku oficjalny przedstawiciel marki Subaru funkcjonuje od roku 1999 do chwili obecnej. W polskiej ofercie dostępne są samochody osobowe oraz terenowe marki Subaru, które można kupić w 22 salonach zlokalizowanych na terenie naszego kraju.

Subaru – popularne modele

Od czasów powstania koncernu Subaru na rynek wprowadziło wiele różnych modeli, które były coraz bardziej unowocześniane.

Najsłynniejszym modelem wyprodukowanym przez Subaru była sportowa Impreza. Obecnie jednym z najpopularniejszych modeli na polskim rynku jest terenowy Subaru Forester, który swoją premierę miał w 1997 roku. 

Oprócz tego modelu popularne są również: BRZ, Outback, WRX, STI, Levorg oraz XV.

Subaru – pozostała działalność marki

Od 1953 roku koncern Fuji Heavy Industries zajmował się wytwarzaniem m.in. sprzętu budowlanego, maszyn roboczych i artykułów gospodarstwa domowego. Oprócz tych gałęzi i produkcji samochodów osobowych, Subaru od 1958 roku zaczęło produkować również autobusy.

Subaru - Wiadomości

Subaru - Zdjęcia