Omoda 5

Środa, 20 grudnia 2023 (17:09) Aktualizacja Środa, 10 stycznia 2024 (17:58)
Omoda 5 to niewielki, kompaktowy crossover marki Chery (właściciela firmy Omoda) produkowany od 2022 roku. Samochód jest pierwszym modelem chińskiego koncernu i jest oferowany pod dwiema nazwami – jako Omoda 5 oraz Omoda C5. Produkcja pojazdu odbywa się w Chinach, Indonezji oraz Malezji, a sprzedaż obejmuje zarówno rynek macierzysty – Chiny – jak i RPA, Australię, całą Azję oraz Europę, w tym Turcję, Rosję, Wielką Brytanię, a od 2024 roku również Polskę.
Omoda 5 - najważniejsze informacje
Omoda 5 to pierwszy model Chery International, który zadebiutuje w Polsce. /Adam Majcherek /INTERIA.PL

Omoda 5 - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rozpoczęcie produkcji:

    2022

Omoda 5. Co to za auto?

Samochód Omoda 5 został zaprezentowany w 2022 roku jako dobrze wyceniona alternatywa dla popularniejszych i wyżej cenionych marek. Auto miało zawalczyć z Toyotą C-HR, Hyundai Koną oraz Mazdą CX-30 i tak też się stało. Klienci na rynkach, na których koncern Chery oferuje Omodę 5, uznali ją za tańszy, co wcale nie oznacza, że gorszy model dla oszczędnych klientów.

Omoda 5 jest pierwszym SUV-em marki Omoda i zarazem także koncernu Chery, w którym zastosowano nowy język stylistyczny tego producenta – Art In Motion. Projekt miał nawiązywać do samochodu będącego w ruchu i tak też się stało. Dynamiczną linię widać głównie po nietypowej osłonie chłodnicy ozdobionej wzorem diamentów oraz po mocno opadającym dachu na wzór aut typu coupé. Model wedle niektórych osób z boku przypomina standardowe samochody typu fastback. 

Omoda 5 – generacje

Pierwsza generacja Omoda 5 (od 2022) 

Omoda 5 w pierwszej generacji została zaprezentowana podczas wystawy samochodowej Auto Guangzhou 2021, a rok później rozpoczęła się jej produkcja. Auto występuje w jednej wersji nadwozia – jako 5-drzwiowy SUV. Ma 440 cm długości, 183 cm szerokości oraz 159 cm wysokości przy masie równej od 1380 do 1610 kg, i jest oparte na platformie T1X. Samochód dzięki dobrze rozplanowanemu wnętrzu ma bagażnik o pojemności niespełna 380 litrów, który można powiększyć do ponad 1070 litrów po złożeniu tylnego rzędu siedzeń. 

Omoda 5 – dane techniczne

  • Pierwsza generacja Omoda 5 (od 2022) – pojemność silników spalinowych: 1,6 l; moc silników spalinowych: 197 KM; napęd na przednie koła; skrzynie biegów: automatyczne 7b.

    Wersja elektryczna Omoda E5: silnik elektryczny o mocy 224 KM, pojemność akumulatora: 61 kWh

Omoda 5 – ciekawostki

Chińskie koncerny motoryzacyjne, wprowadzając na rynek nowe modele, mają utrudnione zadanie z uwagi na obawy klientów względem produktów z Państwa Środka. Jak się jednak okazuje, są one zupełnie bezpodstawne. Samochody marki Omoda, w tym także tytułowy 5, są bowiem zupełnym przeciwieństwem stereotypu „made in China”. Widać to między innymi po rygorystycznym podejściu do bezpieczeństwa. 

Auto, już w wersji produkcyjnej, osiągnęło wynik 5/5 gwiazdek z teście Euro NCAP w 2022 roku. To znakomity wynik nie tylko w kontekście aut produkcji chińskiej, ale także całego przemysłu motoryzacyjnego.

Omoda 5, aby spełnić dość rygorystyczne wymagania współczesnych klientów, przeszła wiele testów przedsprzedażowych. Należał do nich między innymi test długodystansowy po ulicach i bezdrożach bezwzględnej Australii, po których Omoda 5 pokonała aż 30 000 km.

Auto ma także całkiem bogate wyposażenie, zarówno na rynku macierzystym, jak i eksportowym. Nabywca może liczyć na duży ekran o przekątnej 10,25 cala, jak i na bogaty, zaawansowany technicznie system info-rozrywki. Samo wnętrze, minimalistyczne i stonowane, zdaje się nawiązywać do kabiny w autach marki Tesla.

Omoda 5 - Wiadomości