Omoda

Środa, 20 grudnia 2023 (17:07) Aktualizacja Środa, 10 stycznia 2024 (17:47)
Omoda jest już cenionym, choć początkującym producentem samochodów, działającym na rynku od 2022 roku. Firma zadebiutowała jako oddział marki Chery i specjalizuje się w projektowaniu oraz produkowaniu aut wszystkich klas. Pojazdy tej firmy będą w pierwszych latach eksportowane do Rosji, lecz w kolejnych mają trafiać także do klientów z całej Europy.
Omoda - najważniejsze informacje
Marka Omoda skupia się na produkcji samochodów spalinowych, a także elektrycznych, o nadwoziach typu crossover oraz SUV. /materiały prasowe

Omoda - najważniejsze informacje

  • Data powstania:

    2022

  • Kraj:

    Chiny (ChRL)

  • Modele:

Omoda. Co to za marka motoryzacyjna? 

Marka Omoda została założona przez firmę Chery w 2022 roku. Zgodnie z zamysłem Chen Chunqinga miała ona trafić w gust osób zainteresowanych modą. Chodziło o klientów dynamicznych, awangardowych, którzy oczekują od auta czegoś więcej niż tylko sposobu na dostanie się z punktu A do punktu B. Z tego względu samochody jej produkcji cechują się przyciągającą wzrok stylistyką oraz dynamicznymi jednostkami napędowymi wysokiej klasy.

Marka skupia się na produkcji samochodów spalinowych, a także elektrycznych, o nadwoziach typu crossover oraz SUV. To zresztą globalny trend, gdyż coraz więcej producentów, również chińskich, zwraca uwagę na rosnącą popularność pojazdów ze zwiększonym prześwitem.

Historia marki Omoda

Pierwszym samochodem eksportowanym do Rosji, a zarazem pierwszym produkowanym seryjnie, był model Omoda C5. Wedle założycieli marki miał on wypełnić lukę spowodowaną wycofaniem się wielu producentów niemieckich i japońskich z rosyjskiego rynku w wyniku międzynarodowych sankcji. Wedle samego dyrektora generalnego, auto miało stać się dla nich godną alternatywą.

Później, w 2023 roku, marka trafiła także do RPA, gdzie uzyskała status luksusowej. Zarówno w tam, jak i w Rosji (oraz innych obecnie obsługiwanych krajach), jej auta są sprzedawane za pośrednictwem oficjalnej sieci dystrybucji marki Chery.
Obecnie marka obsługuje już wiele krajów, w tym: Rosję Kazachstan, Afrykę Południową, Meksyk, Chile, Hiszpanię oraz Wielką Brytanię. Ponad 45% sprzedaży w dalszym ciągu generują jednak klienci rosyjscy.

Samochody Omoda w Polsce

Marka Omoda trafi do Polski w 2024 roku i rozpocznie podbijanie naszego rynku modelem Omoda 5. To crossover z segmentu C, atrakcyjny i doskonale wyceniony na tle konkurencji, który obecnie jest także flagowym autem koncernu Chery/Omoda. Początkowo oferta marki ma trafić jedynie do firm, które zajmują się zawodowo krótko- oraz długoterminowym wynajmem aut, a dopiero później do oficjalnych dealerów sieci Chery.

Auta marki Omoda powinny stanowić interesującą alternatywę dla pojazdów firmy Renault, Citroen czy nawet Toyota. Z tego też powodu wielu mieszkańców Europy, również Polski, pokłada w nich nadzieję, myśląc o zakupie auta dobrej klasy w niskiej cenie.

Popularne modele samochodów Omoda

Marka Omoda na światowym rynku jest obecna od stosunkowo niedawna, dlatego w jej katalogu dostępnych aut jest tylko kilka ściśle wyselekcjonowanych modeli. Najważniejszym pojazdem w portfolio jest oczywiście C5, niewielki crossover występujący w wersji z silnikiem spalinowym oraz jako wariant elektryczny. 

Auto jest produkowane od 2022 roku, czyli od chwili wyodrębnienia marki Omoda z koncernu Chery. Równie istotnym pojazdem jest model S5 –kompaktowe auto w typie sedan.

Celem firmy jest dynamiczna ekspansja, dlatego w jej planach produkcyjnych uwzględnia się wiele samochodów, w tym modele C3, C7 oraz C9. Wszystkie mają uzupełnić portfolio marki już w ciągu kilku najbliższych lat.

Omoda - Wiadomości