BYD

Piątek, 15 grudnia 2023 (17:13) Aktualizacja Poniedziałek, 18 grudnia 2023 (11:26)
BYD (Build Your Dreams) jest chińską marką notowaną na giełdzie w Hongkongu. Firma została założona w 2003 roku i ma swoją siedzibę w Shenzhen. BYD jest jednym z największych producentów samochodów elektrycznych na świecie – w 2022 roku drugim po marce Tesla, a pierwszym w 2015 roku. Firma jest doskonale znana z produkcji samochodów osobowych, autobusów, a także hybryd plug-in. Cechuje ją silne zaangażowanie w rozwój technologii związanych z elektromobilnością.
BYD - najważniejsze informacje
BYD Seal na salonie Japan Mobility Show w Tokio. /AFP

BYD - najważniejsze informacje

 • Data powstania:

  2003

 • Kraj:

  Chiny (ChRL)

BYD. Co to za marka samochodów?

BYD, jako najważniejszy chiński koncern motoryzacyjny i energetyczny, został założony w 2003 roku. Ma on swoją siedzibę w Shenzhen, w prowincji Guangdong, i jest jednym z globalnych liderów w produkcji samochodów elektrycznych oraz akumulatorów, a przy tym także jednym z niewielu tak innowacyjnych.

BYD specjalizuje się w produkcji szerokiego spektrum pojazdów elektrycznych, w tym samochodów osobowych, autobusów, a także nieskategoryzowanych rozwiązań z zakresu elektromobilności. Dzięki innowacyjnemu podejściu do technologii akumulatorów BYD osiągnęło duży sukces w produkcji wydajnych i ekologicznych pojazdów elektrycznych, zdobywając uznanie zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym.

Firma ma w swojej ofercie wiele aut – w tym niewielkie mikrosamochody, poprzez auta miejskie i kompaktowe, aż na limuzynach i SUV-ach kończąc. Ponadto, z uwagi na duże doświadczenie marki, oferuje także samochody zasilane elektrycznie o dużej masie, w tym autobusy i pojazdy ciężarowe o DMC nawet do 10,7 t.

BYD. Krótka historia elektryków

Historia ogromnego chińskiego koncernu rozpoczęła się w 2003 roku w Shenzhen. Początkowo marka specjalizowała się w produkcji baterii, stając się w pewnym momencie jednym z liderów w branży akumulatorowej. W 2003 roku BYD koncern rozszerzył swoją działalność o produkcję samochodów. To właśnie w tym momencie rozpoczęła się nowa era marki – pasmo sukcesów, ogromna rozpoznawalność i duży wpływ na elektromobilność na całym świecie. 

W 2008 roku BYD zadebiutował na giełdzie w Hongkongu, zyskując silną pozycję rynkową. Nawet w stosunku do mocnej Tesli.

Od tamtej pory BYD wykonało ogromny krok naprzód w dziedzinie elektromobilności. Firma stała się jednym z pionierów produkcji samochodów elektrycznych na szeroką skalę. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i zaawansowanej technologii akumulatorów BYD zdobyło uznanie na całym świecie.

Przełomowy był 2021 rok. Marka wówczas po raz pierwszy od 2010 roku pobiła swój własny rekord sprzedaży. W 2010 roku sprzedaż w samych Chinach wyniosła 520 000 pojazdów, a w 2021 roku – 730 000. To ogromny wzrost szczególnie w stosunku do roku 2020, kiedy to sprzedaż wynosiła 411 000 egzemplarzy.

BYD rozwija się w Polsce

Koncern BYD rośnie w siłę i angażuje się nie tylko na swoim macierzystym rynku, lecz także za granicą. Od 2023 roku również rozwija się w Polsce. Oficjalną dystrybucją samochodów tej marki zajmie się spółka Inter Cars, a oferta będzie z początku obejmowała trzy zupełnie różne od siebie modele. Przy odrobinie szczęścia doskonała cena i bogate wyposażenie standardowe powinno, przynajmniej w założeniu, spowodować lawinowy wzrost zainteresowania polskich klientów chińską motoryzacją.

Marka w Polsce chce pozycjonować swoje produkty jako premium, w efekcie czego będą nieco droższe niż może to zakładać ich pochodzenie. Wynagrodzi to jednak doskonały napęd, długa lista dodatkowych opcji do wyboru, jak i nowoczesne baterie LFP. Stanowią one zupełną różnicę względem tradycyjnych konstrukcji, gdyż w ich produkcji nie brał udziału kobalt. Klienci mogą zatem liczyć na większą trwałość, zachowanie pełnej sprawności przez dłuższy czas, a także zerowy efekt pamięci.

Jakie są popularne modele samochodów BYD?

Marka BYD ma w swojej ofercie mnóstwo aut interesujących zarówno wizualnie, jak i technicznie.

Jednym z nich jest BYD Han – luksusowy sedan średniej wielkości o dynamicznej, atrakcyjnej linii nadwozia typu PHEV / BEV. 

Równie popularnym modelem w Państwie Środka jest także BYD e2. Ten stosunkowo niewielki i kompaktowy hatchback jest idealnym wyborem do jazdy miejskiej, oszczędnym i spełniającym wszelkie oczekiwania klientów.

Bardzo dużą popularnością cieszy się także BYD Seal – auto w nadwoziu typu fastback, elektryczne i zwracające na siebie mnóstwo uwagi zarówno przechodniów, jak i innych zmotoryzowanych. 

BYD – pozostała działalność marki

Marka BYD wielokrotnie współpracowała z innymi koncernami na podstawie tworzenia spółek joint-venture. W ten sposób, łącząc z nimi siły, osiągała coraz lepsze wyniki w jednym, konkretnym zagadnieniu. Tak powstała między innymi Denza – spółka założona wraz z marką Daimler AG, w ramach której firma BYD wyprodukowała auto oparte na Mercedesie klasy B. Wynikiem kolejnej współpracy była spółka BYD Toyota EV Technology Co. LTD, która znacznie przyspieszyła proces unowocześniania obecnego systemu baterii. Została założona wraz z koncernem Toyota, dysponującym ogromnym know-how. 

Duży wpływ na zaistnienie marki w mediach masowych miała spółka Yangwang, w ramach której firma BYD prezentuje swoje najodważniejsze projekty, w tym U6, U8 oraz U9.

BYD - Wiadomości

BYD - Zdjęcia

BYD - Wideo

 • IAA Mobility 2023 - Najważniejsze premiery

  Czwartek, 7 września 2023
  Targi motoryzacyjne IAA Mobility 2023 ruszyły. W Monachium pojawiło się wiele premier od europejskich producentów, ale wszystkich zaskoczyła duża reprezentacja z Chin. Azjatyckie marki...