Niemiecka motoryzacja upokorzona? Francuzi przejmują Europę

W Europie rządzą dziś samochody francuskie, Francuzi i Niemcy odkrywają właśnie zalety LPG a tempo ekspansji chińskich producentów w naszej części globu wgniata w fotel. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu JATO Dynamics – światowego potentata w dziedzinie analizy rynków motoryzacyjnych

Koncern Renault zgarnął aż trzy miejsca w rankingu 10 najlepiej sprzedających się nowych aut w Europie
Koncern Renault zgarnął aż trzy miejsca w rankingu 10 najlepiej sprzedających się nowych aut w EuropieAdam MajcherekINTERIA.PL

JATO Dynamics - światowy potentat analityczny - opublikował obszerny raport dotyczący europejskiego rynku motoryzacyjnego w lutym 2025 roku. Analiza trendów zajęła ekspertom aż miesiąc. Nie ma się jednak czemu dziwić, bo na rynkach Starego Kontynentu zachodzą właśnie historyczne zmiany.

Stagnacja na rynku nowych aut w Europie

Z najnowszych danych JATO Dynamics wynika, że w całym lutym w krajach EU-28 (Unia Europejska, Norwegia, Wieka Brytania i Szwajcaria) zarejestrowano w sumie 966 271 nowych samochodów osobowych. Wynik jest nieznacznie, bo o 2,5 proc., słabszy niż w lutym 2024 roku, gdy na europejskie drogi wyjechało 991 471 nowych aut.

Ciekawsza od ogólnego poziomu sprzedaży jest jednak analiza trendów, jakie zachodzą właśnie na rynku nowych aut w Europie. Przykładowo - do miana nowej gwiazdy urasta np. Grupa Renault.

Volkswagen wciąż na czele. Renault nową europejską gwiazdą

W liczbach bezwzględnych absolutnym numerem jeden w tej części świata pozostaje koncern Volkswagen. Sumaryczna liczba rejestracji samochodów niemieckiego giganta w lutym to 249 403 sztuk - o 1 proc. więcej niż przed rokiem.

Drugie miejsce zajmuje koncern Stellantis z sumarycznym wynikiem 156 256 rejestracji. Oznacza to spadek aż o 16 proc. w porównaniu z lutym ubiegłego roku.

Do miana wschodzącej gwiazdy europejskiego rynku urasta za to Grupa Renault. W lutym zarejestrowano na Starym Kontynencie 106 590 nowych samochodów francuskiego producenta, co oznacza wzrost w stosunku rok do roku o imponujące 12 proc.

W pierwszej piątce najchętniej wybieranych przez nabywców samochodów w Europie znajdziemy jeszcze 4. Hyundai-Kia (75 218 rejestracji, - 6 proc. r./r.) i 5. Toyotę (70 595 rejestracji, - 5 proc. r./r.).

Niemcy upokorzone. W Europie rządzą samochody francuskie

W kontekście imponujących wzrostów odnotowanych przez Renault bardzo ciekawie prezentuje się zestawienie najchętniej kupowanych w Europie nowych samochodów. W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych modeli znajdziemy aż trzy auta Grupy Renault. Co więcej, pierwsza piątka europejskich bestsellerów zdominowana została przez samochody francuskich producentów.

Absolutnym numerem jeden na liście najczęściej kupowanych nowych aut pozostaje Dacia Sandero z wynikiem 21 604 rejestracji (+4 proc. r./r.). Drugie miejsce zajmuje Citroen C3 (18 540 rejestracji, +4 proc. r./r.). Po piętach depcze mu Renault Clio (18 348 rejestracji, +22 proc. r./r.). Na czwartym miejscu uplasował się Peugeot 208 (16 532 rejestracje, - 10 proc. r./r.).

Dopiero na 5. miejscu zestawienia najchętniej kupowanych nowych aut w Europie uplasował się pierwszy z samochodów ”made in Germany” - Volkswagen Golf. 16 033 rejestracje oznaczają jednak spadek zainteresowania tym modelem aż o 18 proc.

W zestawieniu 10 najchętniej kupowanych aut w Europie znajdziemy jeszcze kolejno:

  • 6. Dacię Duster (15 401 rejestracji, +14 proc. r./r.),
  • 7. Volkswagena T-Roc (15 284 rejestracje, +10 proc. r./r.),
  • 8. Peugeota 2008 (14 403 rejestracje (+3 proc. r./r.),
  • 9. Volkswagena Tiguana (14 363 rejestracje, +43 proc. r./r.),
  • 10. Toyotę Yaris Cross (13 889 rejestracji, -11 proc. r./r.).

Z perspektywy Volkswagena cieszyć może dobre rynkowe przyjęcie nowej generacji Tiguana, który w kolejnych miesiącach ma szansę wspiąć się dużo wyżej na liście najczęściej wybieranych nowych aut i awansować do miana najpopularniejszego nowego SUV-a w Europie.

Grupa Renault przejmuje Europę. Francuzi i Niemcy odkrywają LPG

W opinii JATO Dynamics Renault urasta właśnie do miana ”lśniącej gwiazdy” europejskiego rynku, m.in. dzięki świetnemu przyjęciu nowych modeli Dacii czy dużego zainteresowania nowym Renault Symbioz. W sukcesie rumuńskiej marki pomaga m.in. utrzymywany przez Grupę Renault kierunek obniżania kosztów eksploatacji pojazdów dzięki fabrycznym instalacjom gazowym. W przypadku rynkowego bestsellera - Dacii Sandero - aż 51 proc. sprzedanych w lutym zasilanych było gazem płynnym LPG.

Europa przesiada się na elektryki. To już 17 proc. rynku

Ciekawie prezentują się też dane dotyczące rejestracji samochodów elektrycznych. W lutym zarejestrowano ich w Europie aż 164 148, co odpowiadało za 17 proc. ogółu sprzedaży. W stosunku do lutego 2024 oznacza to gigantyczny wzrost o 26 proc. Na załamaniu sprzedaży Tesli, która nie jest już największym sprzedawcą samochodów elektrycznych w UE, zyskuje głównie Volkswagen.

Wynik 19 565 rejestracji oznacza, że firma awansowała na fotel europejskiego lidera elektromobilności z imponującym wzrostem 180 proc. r./r. Dla porównania - druga w zestawieniu - Tesla zanotowała wynik 15 737 rejestracji, czyli po 44 proc. gorszy niż przed rokiem. W pierwszej piątce największych producentów elektryków w UE znajdziemy też ponadto: 3. BMW (13 475 rejestracji, +20 proc. r./r.), 4. (Audi 9 868, +70 proc. r./r.) i 5. Renault (9 387 rejestracji, +96 proc. r./r.).

Chińskie auta zalewają Stary Kontynent. Utopią europejską motoryzację?

Niepokojące, w kontekście zadyszki europejskiego przemysłu motoryzacyjnego i ogłaszanych ostatnio redukcji etatów, jest tempo europejskiej ekspansji chińskich producentów samochodów. Z danych JATO Dynamics wynika, że w lutym chińskie marki zarejestrowały w Europie 40 643 samochody, co oznacza imponujący wzrost o - uwaga - 82 proc.

Chińczykom udało się osiągnąć rewelacyjne wyniki mimo nałożonych przez UE karnych ceł na import zza Wielkiego Muru samochodów elektrycznych. Eksperci JATO zauważają też, że mimo karnych ceł, sumaryczna sprzedaż chińskich aut elektrycznych w Europie osiągnęła aż 19 800 egzemplarzy, czyli zauważalnie wyprzedziła wynik Tesli (15 737 rejestracji).

Renault Rafale E-Tech 300 – test wideo SUV-a plug-in z napędem 4x4Interia plINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?