Najbardziej niezawodne używane samochody. Pierwsza trójka może zaskoczyć

Zakup używanego samochodu może sprawiać problemy nawet doświadczonemu kierowcy. Przy szerokim wyborze marek oraz ogromnej liczbie ogłoszeń, warto posiłkować się zestawieniami sporządzanymi przez analityków. O stworzenie rankingu najbardziej niezawodnych używanych aut pokusił się brytyjski serwis Warranty Direct.

Najnowszy raport firmy ubezpieczeniowej Warranty Direct skupił się na czołowych modelach dostępnych na rynku samochodów używanych. Brytyjscy eksperci przeanalizowali kilkanaście najchętniej wybieranych aut i zestawili je w rankingu niezawodności samochodów z drugiej ręki. W swojej ocenie eksperci wzięli pod uwagę takie kwestie, jak niezawodność wydajność i stosunek jakości do ceny. W ten sposób wybrano 15 najciekawszych propozycji. Wśród nich znalazły się kolejno:

Reklama
 1. Kia Sportage
 2. Hyundai i10
 3. Lexus RX
 4. Mazda 2
 5. Dacia Sandero
 6. Honda Jazz
 7. Skoda Karoq
 8. Subaru Outback
 9. Toyota Prius
 10. Volkswagen Golf
 11. BMW X1
 12. Citroen C3
 13. Ford Fiesta
 14. Skoda Yeti
 15. Suzuki Swift

Najlepsze samochody używane 2024 wg Warranty Direct

Zdaniem Brytyjczyków obecnie najciekawszym samochodem na rynku pojazdów używanych jest Kia Sportage. Specjaliści Warranty Direct zachwalają solidną konstrukcję i niezawodność koreańskiego SUV-a. Jednocześnie zauważają, że model ten jest oferowany z szeroką gamą silników - zarówno spalinowych, jak i zelektryfikowanych. Sportage to jednocześnie od dawna ulubiony model wśród nabywców samochodów używanych ze względu na komfort jazdy, przestronne wnętrze i szereg funkcji poprawiających wrażenia z jazdy. 

 Na drugim miejscu zestawienia znalazł się miejski Hyundai i10. W tym przypadku eksperci podkreślili jego stylowy wygląd i dostępne technologie. Model i10 jest również znany ze swojej niezawodności i niskiego zużycia paliwa, co czyni go niedrogim wyborem dla każdego, kto chce zaoszczędzić pieniądze. Zdaniem Warranty Direct jest to idealny wybór do krótkich dystansów i codziennego dojazdu do pracy. 

Ostatnie miejsca na podium zestawienia zajął Lexus RX. Zdaniem analityków model ten charakteryzuje się wyjątkową jakością wykonania i świetną dynamiką. Jednocześnie pojazd występuje w wielu wariantach napędowych, a największym uznaniem na rynku cieszą się hybrydy. Eksperci zachwalają ponadto luksusowe wnętrze i wygodę podróżowania, a także najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne na pokładzie.

Co wziąć pod uwagę przy zakupie używanego samochodu?

Poza samym rankingiem najlepszych samochodów używanych eksperci pochylili się także nad kwestią zakupu pojazdu z drugiej ręki. W tym przypadku jednym z ważniejszych czynności jest ustalenie swoich możliwości budżetowych i sprecyzowanie własnych oczekiwań. W ten sposób łatwiej będzie nam znaleźć samochód, który najlepiej spełni pokładane w nim wymagania. Jednocześnie warto przestrzegać kilku ważnych zasad przy poszukiwaniu samochodu.

Przede wszystkim zawsze sprawdzajmy historię pojazdu. Dzięki temu jesteśmy w stanie sprawdzić, czy auto brało udział w ewentualnych wypadkach oraz jakim naprawom było poddawane. Równie ważną kwestią jest przegląd mechaniczny. Przed zakupem powinniśmy podjechać na stację diagnostyczną i zlecić sprawdzenie samochodu zaufanemu serwisantowi. 

Jak sprawdzić przebieg i dokumenty?

Zwracajmy uwagę na przebieg i wiek samochodu. Niestety "kręcenie liczników" to wciąż popularna praktyka, warto zatem ostrożnie podchodzić do rzekomo "oficjalnych" wskazań. Jeśli zależy nam na prawdziwości tej informacji, powinniśmy przed oględzinami poprosić sprzedającego o numer VIN samochodu, a następnie sprawdzić dane w bazie samochodów używanych. 

Zanim podpiszemy umowę kupna, warto sprawdzić, czy auto ma wszystkie potrzebne dokumenty, a także te, które są dodatkowe, ale mile widziane. W przypadku samochodu zarejestrowanego w Polsce najważniejszy jest dowód rejestracyjny (karta pojazdu nie jest już wymagana) z potwierdzeniem przejścia badania technicznego. 

Nie należy także pomijać jazdy próbnej. Może ona ujawnić wszelkie wady i usterki samochodu, których nie zauważyliśmy podczas oględzin. Podczas krótkiej przejażdżki mamy okazję sprawdzić między innymi sprawność skrzyni biegów, stan zawieszenia, skuteczność hamulców, dynamikę samochodu, działanie klimatyzacji i elektryki.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: samochody używane | zakup samochodu używanego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy