Lexus RX

Lexus RX to SUV dla wymagających. Celem powstania samochodu było spełnienie oczekiwań osób szukających auta przestronnego i doskonałego w długiej trasie, które jednocześnie nie chcą rezygnować z luksusu.
Lexus RX - najważniejsze informacje
Od drugiej generacji Lexus RX jest uznawany za SUV-a z segmentu E (klasa wyższa) /materiały prasowe

Lexus RX - najważniejsze informacje

Lexus RX to SUV dla wymagających. Celem powstania samochodu było spełnienie oczekiwań osób szukających auta przestronnego i doskonałego w długiej trasie, które jednocześnie nie chcą rezygnować z luksusu.

Historia Lexusa RX

W 1993 producent rozpoczął pracę nad realizacją konceptu stworzenia SUV-a z cechami limuzyny typu sedan. Dyskusje, tworzenie prototypów i testy trwały przez kilka lat. 

W końcu w 1997 roku w Chicago miejsce miała prezentacja, a w 1998 roku na drogi wyjechał Lexus RX.

Auta pierwszej generacji były klasyfikowane jako SUV-y segmentu D. Pojazd zdobył uznanie kierowców w różnych częściach świata. Bardzo szybko stał się najlepiej sprzedawanym samochodem marki. Również kolejne, unowocześnione generacje cieszyły się popularnością i wciąż są chętnie wybierane przez kierowców. 

Od drugiej generacji Lexus RX jest uznawany za SUV-a z segmentu E, czyli przynależy do klasy wyższej.

Lexus RX – generacje

 • Lexus RX (XU10) – pierwowzór dla kolejnych generacji, produkowany od 1998 do 2000 roku. Dostępny w kilku wersjach silnikowych, zawsze z automatyczną skrzynią biegów.
 • Lexus RX II (XU30) – produkowany od 2003 do 2008 roku. Producent zaproponował kilka wersji silnikowych z jednostkami benzynowymi. Lexus RX II pojawił się też jako niepełna hybryda z dwoma wspierającymi silnikami elektrycznymi. By to pierwszy hybrydowy SUV na rynku.
 • Lexus RX III (AL10) – trzecia generacja znajdowała się w produkcji od 2008 do 2015 roku. Jest to unowocześniona wersja poprzedniej generacji. Również tutaj pojawiła się wersja hybrydowa.
 • Lexus RX IV (AL20) – w latach 2015-2022 produkowano auta trzeciej generacji. Samochody te posiadają o wiele bardziej „zadziorne” nadwozie, nadające im sportowego stylu, który jest widoczny również w podzespołach znajdujących się pod maską.
 • Lexus RX V (ALA10) – od 2022 roku produkowana jest już piąta generacja Lexusa RX. Pojazd utrzymany jest w stylistyce poprzednich generacji, jednak Lexus RX V ma nieco bardziej owalne kształty.

Lexus RX – dane techniczne

 • Lexus RX (XU10) – pojemność silnika 2.2-3.0 l; moc silnika: 139-219 KM; napęd: przedni lub na wszystkie koła; skrzynie biegów: 4-biegowa automatyczna.
 • Lexus RX II (XU30) – pojemność silnika: 2.4 – 3.5 l; moc silnika: 231 – 272 KM; napęd: przedni lub na wszystkie koła; skrzynie biegów: 5-biegowa automatyczna, a w wersji hybrydowej dodatkowa 1-biegowa automatyczna.
 • Lexus RX III (AL10) – pojemność silnika: 2.7-2.5 l; moc silnika: 279-299 KM; napęd: przedni lub na wszystkie koła; skrzynie biegów: 6-biegowa automatyczna.
 • Lexus RX IV (AL20) – pojemność silnika: 2.0-3.5 l; moc silnika: 238-313 KM; napęd: na wszystkie koła; skrzynie biegów: 6-biegowa automatyczna.
 • Lexus RX V (ALA10) – pojemność silnika: 2.4-2.5 l; moc silnika: 245-306 KM; napęd: na wszystkie koła; skrzynie biegów: 8– lub 6-biegowa automatyczna.

Lexus RX – opinie kierowców

Użytkownicy doceniają Lexusa RX za komfort prowadzenia i dużą moc. Dostrzegany jest też wysoki poziom bezpieczeństwa, bogate wyposażenie wnętrza i niskie spalanie – zwłaszcza w ostatnich generacjach.

Lexus RX - Wiadomości

 • Lexus RX nowej generacji już w przedsprzedaży. Znamy ceny

  Lexus RX nowej generacji już w przedsprzedaży. Znamy ceny

  Czwartek, 1 września 2022 (14:22)
  Ruszyła przedsprzedaż 5. generacji Lexusa RX. Cennik flagowego SUV-a japońskiej marki otwiera kwota 352 900 zł.
 • DIRECT4, czyli nowy napęd 4x4 od Lexusa

  DIRECT4, czyli nowy napęd 4x4 od Lexusa

  Czwartek, 11 sierpnia 2022 (12:10)
  Lexus zaprezentował nową elektronikę sterującą napędem na cztery koła, dedykowaną do samochodów hybrydowych i elektrycznych. Po raz pierwszy pojawi się w Lexusie RX 500h.
 • Lexus RX nowej generacji. Po raz pierwszy również jako hybryda plug-in

  Lexus RX nowej generacji. Po raz pierwszy również jako hybryda plug-in

  Środa, 1 czerwca 2022 (14:30)
  ​Lexus zaprezentował nową generacją modelu RX. Ten duży SUV to dla japońskiej marki niezwykle ważny pojazd - jest najlepiej sprzedającym się modelem w historii Lexusa. Od debiutu w 1998...
 • Reklama

 • Lexus RX - prekursor hybrydowych SUV-ów

  Lexus RX - prekursor hybrydowych SUV-ów

  Środa, 6 lipca 2016 (11:18)
  Lexus RX, bestsellerowy SUV japońskiego producenta aut luksusowych, debiutując w 1997 roku praktycznie zdefiniował zupełnie nową kategorię crossoverów klasy premium i wraz z kolejnymi...
 • Lexus RX - tego o nim nie wiedziałeś

  Lexus RX - tego o nim nie wiedziałeś

  Piątek, 25 marca 2016 (14:50)
  Lexus RX znajduje się w sprzedaży już od 18 lat, a w tym roku na rynek weszła jego czwarta generacja. To dobry moment, aby przypomnieć czym wyróżniały się wcześniejsze odsłony tego...
 • Lexus RX 350 w przedłużonej wersji?

  Lexus RX 350 w przedłużonej wersji?

  Poniedziałek, 14 marca 2016 (17:00)
  Portal Lexus Enthusiast dotarł do informacji, że japoński producent zarejestrował w Europie znak towarowy RX350L, co sugeruje, że firma zamierza wprowadzić na rynek wydłużoną wersję tego...
 • Reklama

 • Amerykanie rozbili Lexusa RX. Z jakim skutkiem?

  Amerykanie rozbili Lexusa RX. Z jakim skutkiem?

  Poniedziałek, 25 stycznia 2016 (08:19)
  Maksymalne noty i rekomendacja Top Safety Pick +. To wynik testów nowego Lexusa RX przeprowadzonych właśnie przez amerykański instytut IIHS.
 • Lexus RX i Jude Law

  Lexus RX i Jude Law

  Środa, 16 grudnia 2015 (14:12)
  Lexus Europe poinformowało o rozpoczęciu twórczej współpracy z aktorem i producentem filmowym Hollywood Jude Law, w kampanii "Life RX" – promującej nowego Lexusa RX.

Lexus RX - Zdjęcia