Ford Fiesta

Ford Fiesta to pierwszy samochód segmentu B w portfolio amerykańskiego producenta. Na rynku jest już od blisko 50 lat i stanowi jedno z najpopularniejszych modeli Forda – do tej pory na całym świecie sprzedano już ponad 16 milionów egzemplarzy Fiesty.
Ford Fiesta - najważniejsze informacje
Ford Fiesta to jeden z najpopularniejszych samochodów marki. Na zdjęciu Fiesta ST-Line. /materiały prasowe

Ford Fiesta - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rozpoczęcie produkcji:

  1976

 • Zakończenie produkcji:

  2023

Ford Fiesta to pierwszy samochód segmentu B w portfolio amerykańskiego producenta. Na rynku jest już od blisko 50 lat i stanowi jedno z najpopularniejszych modeli Forda – do tej pory na całym świecie sprzedano już ponad 16 milionów egzemplarzy Fiesty.

Historia Forda Fiesty

Ford Fiesta zadebiutował w 1976 roku jako odpowiedź na Volkswagen Polo i tańsza alternatywa dla Forda Escorta. 3-drzwiowy hatchback Forda zajął 3. miejsce w konkursie Samochód Roku 1977.

Każda z kolejnych generacji zauważalnie różniła się od poprzednika. Pierwszy model cechował się charakterystycznymi, kanciastymi kształtami i ściętym nadwoziem. Późniejsze generacje przechodziły w coraz bardziej obłe kształty.

Samochód zyskał ogromną popularność wśród kierowców. Od 2017 roku w produkcji znajduje się najnowsza, 7. generacja serii.

Ford Fiesta – generacje

Pierwsza generacja Forda Fiesty miała premierę w 1976 roku. W tamtym czasie było to najmniejsze auto w portfolio amerykańskiego producenta. Samochód w 2 lata przebił milion sprzedanych egzemplarzy i znajdował się w produkcji do 1983 roku. Wyróżniają go dwubryłowa forma, kanciaste kształty i niska cena.

Druga generacja Forda Fiesty (1983–1989) wprowadziła sporo zmian w nadwoziu. Auto zyskało bardziej obłe kształty, pojawiły się plastikowe zderzaki i większe lampy.

Trzecia generacja (1989–1996) wprowadziła nowy wygląd nadwozia pojazdu, zachowując jednak klasyczną sylwetkę. Jest to najpopularniejsza wersja Fiesty na świecie (również w Polsce). W 1991 roku pojawiły się również wersje furgonetka i kombivan bazujące na Fieście III.

Ford Fiesta IV (1995–2002) zyskał nowy wygląd nadwozia, zgodny z wdrażanym przez markę designem New Edge. Wyprodukowano również wersję sedan Fiesty, którą sprzedawano na rynkach afrykańskich, azjatyckich i południowoamerykańskich.

Piąta generacja samochodu (2002–2008) po raz kolejny została przeprojektowana pod względem wizualnym. Producenci zbliżyli bryłę pojazdu do Forda Focusa, powiększyli go i zwiększyli przestrzeń we wnętrzu. Samochód był sprzedawany na rynku latynoamerykańskim w dodatkowych wersjach nadwozia (m.in. sedan) aż do 2014 roku.

Szósta generacja auta (2008–2017) stworzona została w zgodzie z Kinetic Design, czyli nową filozofią designu wdrażaną w Fordzie. Samochód stał się jeszcze przestronniejszy, a nadwozie zyskało ostrzejsze rysy i bardziej agresywną stylizację, m.in. lamp.

Siódma generacja Forda Fiesty (2016–2023) po raz pierwszy w historii serii nie wprowadziła znacznych zmian w nadwoziu. Niewielką ewolucję przeszły reflektory i wnętrze, w którym zamontowano panele dotykowe. 

Samochód zostanie wycofany z produkcji w 2023 roku, a jego miejsce zajmie elektryczny crossover E-Puma.

Ford Fiesta – dane techniczne

 • Ford Fiesta I – pojemność silników: 0,9–1,6 l; moc silników: 40–83 KM; napęd na przednie koła; skrzynie biegów: manualna 4b;
 • Ford Fiesta II – pojemność silników: 1–1,6 l; moc silników: 45–97 KM; napęd na przednie koła; skrzynie biegów: manualne 4b i 5b bezstopniowa  CVT;
 • Ford Fiesta III – pojemność silników: 1,1–1,8 l; moc silników: 50–133 KM; napęd na przednie koła; skrzynie biegów: manualne 4b i 5b bezstopniowa  CVT;
 • Ford Fiesta IV – pojemność silników: 1,3–1,8 l; moc silników: 50–90 KM; napęd na przednie koła; skrzynie biegów: manualna 5b, automatyczna 4b;
 • Ford Fiesta V – pojemność silników: 1,2–2 l; moc silników: 58–150 KM; napęd na przednie koła; skrzynie biegów: manualna 5b, automatyczna 4b;
 • Ford Fiesta VI – pojemność silników: 1–1,6 l; moc silników: 60–200 KM; napęd na przednie koła; skrzynie biegów: manualne 5b i 6b, automatyczna 4b; półautomatyczna 6b;
 • Ford Fiesta VII – pojemność silników: 1–1,5 l; moc silników: 70–200 KM; napęd na przednie koła; skrzynie biegów: manualne 5b i 6b, automatyczna 6b i 7b;

Ford Fiesta – opinie kierowców

Trzy pierwsze generacje Fiesty uznawane są za klasyki. Szczególnie Ford Fiesta III darzony jest w Polsce uznaniem. To niewielkie auto, do tego bardzo tanie w eksploatacji i serwisowaniu – doskonałe dla początkujących kierowców.

Z kolei nowsze wersje uważane są za kompaktowe, uniwersalne pojazdy, które jednak mają problem z rdzewiejącą karoserią i elektroniką. Dość często pojawiają się drobne usterki. Jednak mimo to większość kierowców jest zadowolona z wyboru.

Chwali się wrażenia z jazdy i bogate wyposażenie. Fiesty są też dość przestronne i konkurują na rynku bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości.

Temat Ford Fiesta znajdziesz również w serwisie:

Ford Fiesta - Wiadomości

 • To już definitywny koniec Forda Fiesty. Ten model produkowano niemal pół wieku

  To już definitywny koniec Forda Fiesty. Ten model produkowano niemal pół wieku

  Wtorek, 4 lipca 2023 (14:05)
  Ford kończy produkcję modelu, który przez lata stanowił trzon jego oferty. Po 47 latach i ponad 18 milionach sprzedanych egzemplarzy Fiesta stanie się przeszłością. Wiemy, kiedy ostatni...
 • Złodzieje ukradli klasycznego Forda gwieździe TV. Fan czterech kółek załamany

  Złodzieje ukradli klasycznego Forda gwieździe TV. Fan czterech kółek załamany

  Środa, 28 czerwca 2023 (14:15)
  Brytyjscy złodzieje ukradli klasycznego Forda Fiestę pierwszej generacji należącą do Mike’a Brewera - gwiazdy programu Wheeler Dealers, znanego w Polsce jako Fani czterech kółek. Samochód...
 • Ford zamknie jeden z niemieckich zakładów. Sprzeda go Chińczykom?

  Ford zamknie jeden z niemieckich zakładów. Sprzeda go Chińczykom?

  Środa, 25 stycznia 2023 (10:58)
  ​Europejski oddział Forda mocno ogranicza działalność. Informowaliśmy już o planowanych zwolnieniach, które mają objąć kilka tysięcy osób, ale okazuje się, że to nie wszystko. Ford może...
 • Reklama
 • Duże zwolnienia w Fordzie. Wszystko przez samochody elektryczne

  Duże zwolnienia w Fordzie. Wszystko przez samochody elektryczne

  Poniedziałek, 23 stycznia 2023 (11:41)
  ​Forda w Europie czeka sporo zmian. Amerykański producent zamierza zakończyć produkcję szeregu modeli i przestawiać się na produkcję samochodów elektrycznych. A to oznacza zwolnienia i to...
 • Ford Fiesta zniknie z rynku wcześniej niż planowano

  Ford Fiesta zniknie z rynku wcześniej niż planowano

  Środa, 26 października 2022 (12:20)
  ​Zostało niewiele czasu, by kupić fabrycznie nowego Forda Fiesta. Produkcja tego miejskiego modelu zostanie zakończona wcześniej niż planowano.
 • Ford Fiesta ST - pieści wszystkie zmysły

  Ford Fiesta ST - pieści wszystkie zmysły

  Sobota, 17 września 2022 (12:00)
  W czasach, kiedy ciszę w samochodach elektrycznych podnosimy do rangi dominującej cechy, Ford Fiesta ST dostarcza nam bodźców, które pieszczą wszystkie zmysły kierowcy. Niepozorny model...
 • Reklama
 • To koniec trzydrzwiowego Forda Fiesty. A co z wersją ST?

  To koniec trzydrzwiowego Forda Fiesty. A co z wersją ST?

  Piątek, 22 kwietnia 2022 (10:40)
  ​Ford ogłosił, że zakończy produkcję Fiesty z trzydrzwiowym nadwoziem. Ma to nastąpić w ramach porządkowania portfolio marki i w związku z próbami skrócenia czasów oczekiwania na samochody.
 • Ford Fiesta po liftingu. Model roku 2022

  Ford Fiesta po liftingu. Model roku 2022

  Czwartek, 16 września 2021 (09:28)
  Jeden z liderów europejskiego rynku nowych samochodów - Ford Fiesta - doczekał się właśnie liftingu. Jakie zmiany zafundowali autu inżynierowie i styliści?

Ford Fiesta - Zdjęcia

Ford Fiesta - Wideo